4. maijā – arī Baltā galdauta diskusija ar Simtgades filmu autoriem

Valsts svētkos, Latvijas Republikas Neatkarības deklarācijas pasludināšanas dienā, Nacionālais Kino centrs jau tradicionāli rīko 4. maija Latvijas filmu maratonu Rīgā, kinoteātrī “Splendid Palace”. Līdztekus bezmaksas kinoseansiem divpadsmit stundu garumā plkst. 15.00 pie kinoteātra “Splendid Palace” sāksies Baltā galdauta diskusija – tikšanās ar programmas “Latvijas filmas Latvijas simtgadei” veidotājiem. Kopumā valsts jubilejai par godu top 16 filmas lieliem un maziem skatītājiem, 4. maijā mediju pārstāvji un skatītāji varēs iepazīties ar pusi no tām.

Latvijas simtgades svinības filmu nozare sāk jau šī gada augusta beigās ar Vara Braslas filmu VECTĒVS, KAS BĪSTAMĀKS PAR DATORU. Labsirdīga humora piepildītā spēlfilma par astoņus gadus vecā Oskara vasaras brīvdienām, kuras viņš pavada lauku mājās pie vecvecākiem, noteikti sagādās ne vienu vien prieka brīdi bērniem un viņu vecākiem. Tikšanās reizē Varis Brasla visus iepazīstinās ar filmas jaunākajiem aktieriem – Markusu Jāni Eglīti (Oskars) un Evu Ozolu (Olga), kuriem šī ir pirmā saskarsme ar kino. Diskusijā piedalīsies arī Mārtiņš Meiers, kas filmā atveido jaunizceptu deputātu.

Arī Madaras Dišleres debijas filma PARADĪZE’ 89 droši saucama par filmu visai ģimenei, jo vecākiem palīdzēs skaidrot bērniem to, kas bija Baltijas brīvības ceļš, kāpēc astoņdesmito gadu beigās veikalā pircēji prasīja, kurā dienā atvedīs cīsiņus, un kāpēc jauni puiši bēga no iesaukšanas armijā. Filmas centrā ir deviņgadīgās Paulas ienākšana pieaugušo pasaulē laikā, kad Latvija ir ceļā uz neatkarības atgūšanu. 4. maijā filmas Paradīze’ 89 komanda iepazīstinās ar savām 9-12 gadus vecajām aktrisēm – Magdu Loti Auziņu (Paula), Līvu Ločmeli (Laurēns),  Martu Ģertrūdi Auzāni (Maija) un Evelīnu Ozolu (Linda).

Režisore Ināra Kolmane šajā tikšanās reizē noslēgs bērniem un vecākiem piedāvāto filmu klāstu ar spēlfilmu BILLE. Šī ir pēc ievērojamās rakstnieces Vizmas Belševicas autobiogrāfiskā romāna motīviem veidota filma par mazas meitenes dzīvi trīsdesmito gadu Rīgas nomalē. Bille būs vienlaikus mazliet smeldzīgs un dzīvi apliecinošs stāsts par to, ka mūsu sapņi mēdz piepildīties. Par filmas tapšanu stāstīs gan režisore Ināra Kolmane, gan Marta Romanova-Jēkabsone, kas pārstāv producentu  komandu.

Pēc ģimenes filmām vietu pie 4. maija filmu Baltā galdauta ieņems dokumentālais kino.

Režisore Kristīne Želve un viņas  MĒRIJAS CEĻOJUMS mūs iepazīstinās ar Mēriju Grīnbergu, kas otrā pasaules kara beigās, varām mainoties, izglāba 700 kastes ar mākslas darbiem. Bez viņas uzdrīkstēšanās, izturības un pašaizliedzības Latvijas muzeju krājumi šodien būtu krietni tukšāki. 

Savukārt režisors  Askolds Saulītis savu dokumentālo filmu ASTOŅAS ZVAIGZNES velta latviešu nācijas pašapzināšanās procesa spilgtākajai un traģiskākajai parādībai – latviešu strēlniekiem. Režisors filmā stāstīs par strēlnieku bataljonu veidošanos, viņu cīņām Pirmā pasaules un Krievijas pilsoņu kara laikā, par Latvijas valsts pirmsākumiem un Latgales atbrīvošanas cīņām. Arī šī  filma pie skatītājiem nonāks jau 2017. gadā – novembra svētku laikā.

2018. gads filmu nozarē aizsāksies ar filmu par nākotni, jo viens no Latvijas kino klasiķiem – Ivars Seleckis – pirmizrādīs filmu TURPINĀJUMS. Tas būs skatījums uz dzīvi septiņu pirmklasnieku acīm, kas, baltos kreklos sapucēti, spožām acīm nesen vēra savas skolas durvis. Viņu vidū gan Anete no Vecpiebalgas, kas dzīvo pie vecmāmiņas, kamēr mamma strādā Anglijā, gan rīdzinieks Gļebs, kurš skolu paspēj apvienot ar neskaitāmiem pulciņiem, bet vakaros noskatās savu mīļāko raidījumu – ziņas par nekustamo īpašumu. Par to, kā Ivaram Seleckim izdodas notvert patiesības mirkli, diskusijas skatītāji varēs jautāt arī pašam režisoram.

Likumsakarīgi, ka nākamā filma, ar ko iepazīstināsim, ir BALTIJAS JAUNAIS VILNIS – visu trīs Baltijas valstu kopdarbs. Filmas radoši komandu pārstāvēs režisore Kristīne Briede, stāstot par unikālu parādību pasaules kinovēsturē – Baltijas poētisko dokumentālo kino, un viens no tā pārstāvjiem ir arī Ivars Seleckis! Šī filma būs lieliska iespēja sajusties vienotiem ar saviem kaimiņiem un labāk iepazīt mūsu kopējo kultūras vēsturi.

4. maija topošo Latvijas simtgades filmu parādi noslēgsim ar atskatīšanos senākā vēsturē. Šādu iespēju piedāvās populārzinātniskā filma BALTU CILTIS. Tās veidotāji – jaunie un atraktīvie režisori Lauris un Raitis Ābeles – ir pievērsušies par Eiropas pēdējiem pagāniem uzskatītajām baltu ciltīm, radot ar krāšņām animētām epizodēm un vēsturiskās realitātes inscenējumiem bagātu filmu. Filmas komandu šoreiz pārstāvēs producente Kristele Pudāne, jo abi režisori šajā brīdī uzņem cīņas un pakaļdzīšanās ainu gleznainajā Kazu gravā Priekuļu pusē.

Tikšanās reizē visiem klātesošajiem būs iespējams ne vien uzdot jautājumus filmu veidotājiem, bet arī ieskatīties filmu tapšanā un materiālā, kas iedvesmojis filmu režisorus. Savukārt par omulību pie Baltā galdauta rūpēsies pasākuma vadītājs Toms Grēviņš.

Informācija:
Nacionālais Kino centrs
www.nkc.gov.lv; www.filmas.lv
Zanda Dūdiņa
zanda.dudina@nkc.gov.lv
67358867; 26488782