Pirmizrāde Kinoteātros Dokumentālais kino
Bahs pret Covid
Kads no Ivara Zviedra filmas "Bahs pret Covid" (2022)

Nacionālā Kino centra tradicionālajā 4. maija Latvijas filmu maratonā šogad izziņotas vairāku filmu pirmizrādes klātienes seansos kinoteātrī „Splendid Palace” – Lailas Pakalniņas un Ivara Zviedra pilnmetrāžas filmas „Mājas” un „Bahs pret Covid”, Rolandam Kalniņam veltīta dokumentālā īsfilma „Vecāks par simts gadiem”.

4. maija Latvijas filmu maratona tradicionālais akcents ir jaunu Latvijas filmu pirmizrādes, un šoreiz tās visas ieplānotas kinoteātra Splendid Palace Lielajā zālē. Vispirms, Rolanda Kalniņa simtgades jubilejas Goda seansa ietvaros (no 13:00), pirmo reizi uz lielā ekrāna tiks demonstrēta dokumentāla īsfilma Vecāks par simt gadiem (2022), kuru veidojis negaidīts autoru kolektīvs – scenārija autore Daira Āboliņa, režisore Agita Cāne-Ķīle, operators Andrejs Rudzāts, producents Matīss Kaža –, iedvesmojoties no leģendārās Herca Franka filmas Vecāks par desmit minūtēm (1978). Pie Rolanda Kalniņa ierodas fotogrāfs Māris Ločmelis, lai īpašā un senatnīgā tehnikā uzņemtu režisora simtgades foto. Operatora Andreja Rudzāta jūtīgajā portretējumā mēs desmit minūtes skatāmies režisora acīs un sejas vaibstos, nonākot viņa domu un atmiņu pasaulē.

 

Lielās zāles seansā 17:00 pirmoreiz Latvijā tiks izrādīta režisores Lailas Pakalniņas un operatora Ginta Bērziņa dokumentālā filma Mājas (2021), kas pasaules pirmizrādi piedzīvoja divos nozīmīgos Eiropas festivālos pagājušā gada rudenī – Tallinas festivāla Black Nights Baltijas konkursā un Amsterdamas IDFA izlasē Meistari / Masters.

Filmas veidotāji ciemojušies 75 Latvijas mājās, lūdzot katras mājas iemītniekus vienu minūti pozēt kinokamerai; filmas kadros redzami gandrīz 180 Latvijas iedzīvotāji (un seši kaķi, vienpadsmit suņi, viens trusis, viens garāmgājējs ar zāles pļāvēju, divi garāmbraucoši velosipēdisti, padsmit aitas, tītari un vistas, viena palma, viens traktors, viena baznīca). Sākot uzņemt filmu, režisores iecere bijusi pētīt, ko mājas stāsta par savu saimnieku, bet pamazām izrādījies, ka šī ir arī filma „par kino” – par filmēšanas procesu un operatora darbu, jo tieši operators Gints Bērziņš rācijas sarunās regulē katra portretējamā nostāšanos kadrā „ideālā kompozīcijā” un šī „kadra veidošana” pamazām kļūst par filmas centrālo pavedienu.
Un vēl tā ir filma par māju sajūtu, kas īpaši aktuāla šobrīd visur Eiropā – tik daudziem bēgļiem savu māju vairs nav un jāmeklē jaunas. „Mājas ir tas, ko nevar paņemt līdzi,” saka režisore Laila Pakalniņa.

Filmas radošajā komandā ir arī skaņu režisors Anrijs Krenbergs un montāžas režisore Ieva Veiverīte, finansiāli atbalstījis Nacionālais Kino centrs.

 

Lielās zāles seansā 20:00 pirmizrādi piedzīvos dokumentālā filma Bahs pret Covid, kuru režisors un operators Ivars Zviedris sāka veidot kā dienasgrāmatu pirms diviem gadiem, pandēmijas pirmajās dienās. Filmas operators Haralds Ozols caur kameras aci redzējis pandēmijas laika cerības, bailes, fizisku un garīgu tukšumu, izmisumu, nāvi un atkal cerības.

Covid-19 vīrusa atnestā pandēmija apdraud miljoniem cilvēku visā pasaulē, tāpēc liekas, ka ar šo sērgu visa pasaule cīnās kopā, plecu pie pleca.  Taču patiesībā mēs katrs, būdami ierauti dažādu noteikumu un aizliegumu virpulī, savu pandēmiju pārdzīvojam vieni. “Man ir gandarījums par iespēju filmēt pandēmijas laiku un par paveikto darbu, kas nebija viegls ne fiziski, ne garīgi. Stradiņa slimnīcas Covid nodaļā aizsargtērpos un maskās svīdām un redzējām nāvi sev blakus katru dienu. Tukšumu un protestus ielās, komendantstundas naksnīgajā Rīgā, Covid statistiku ziņu virsrakstos un čellista Normunda koncertus tukšajā Doma laukumā filmējām divu gadu garumā. Šo jaunāko laiku savādo vēsturi tagad atdodam skatītājiem, un veltām to mūsu filmas mirušajiem varoņiem – Valdim, Aigaram, Ivaram un citiem,” saka režisors Ivars Zviedris.

Filmas Bahs pret Covid režisors un producents ir Ivars Zviedris, operators un montāžas režisors – Haralds Ozols, radošajā komandā ir arī skaņu režisors Ģirts Bišs, krāsu korekcijas un grafikas autors Jānis Blanks, tehniskās apstrādes meistari Raimonds Lužinskis un Pēteris Sudakovs, finansiāli atbalstījis Nacionālais Kino centrs. Pēc pirmizrādes filma būs pieejama kinoteātra Kino Bize repertuārā no 9. maija, pēc tam arī citur Rīgā un Latvijā.

 

Jau iepriekš ziņots, ka Nacionālā Kino centra rīkotais 4. maija Latvijas filmu maratons šogad atgriežas kinoteātrī Splendid Palace, piedāvājot skatītājiem bezmaksas klātienes seansus abās kinozālēs un brīvdabā.

Lai skatītos filmas kinoteātrī, pirms seansa jāizņem ielūgums ar reģistrētu sēdvietu kinozālē, ielūgumus no 27. aprīļa var saņemt kinoteātra Splendid Palace kasē vai piereģistrēt elektroniski kinoteātra mājaslapā ŠEIT. Filmu maratona ietvaros kinoteātrī filmas tiks demonstrētas ar subtitriem angļu valodā, aicinot arī Rīgas viesus svinēt Latvijas svētkus kopā.

 

Jāatgādina, ka 4. maija Latvijas filmu maratonā šogad ietilpst vēl arī citi īpašie pasākumi:

1 – 15:00 kinoteātrī tiks svinīgi atvērta kinokritiķes Anitas Uzulnieces grāmata Mans kino (un) laiks divos sējumos (apgāds Laika Grāmata), uzmanību izpelnīsies arī jaunās kinogrāmatas Latvijas kinomāksla. Jaunie laiki. 1990-2020 (LKA un Dienas Grāmata) un Viktora otrā grāmata (biedrība Ekrāns) .

2 – vakara noslēgumā līdz ar tumsas iestāšanos plānots seanss brīvdabas kinoteātrī Splendid Garden – Simtgades animācijas filma Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi (2019, režisors Edmunds Jansons) ar subtitriem ukraiņu valodā.

3 – Mežaparka Lielajā estrādē, Iļģuciemā un Imantā dažādos laikos tiks demonstrētas animācijas filmas Saule brauca debesīs (2018), Bize un Neguļa (2017), Mūsu Ome rullē (2017), Vaikiki (2017), arī spēlfilma Jelgava ’94 (2019) un dokumentālā filma Valiant! – Brauciens uz brīvu Latviju (2021).

 

Atšķirīga svētku programma būs pieejama Nacionālā Kino centra portālā filmas.lv – visā pasaulē 4. maija ietvaros atbilstoši katras valsts vietējam laikam. Tiešsaistē varēs noskatīties režisora Viestura Kairiša spēlfilmu Pilsēta pie upes (2020, ar subtitriem angļu valodā) un trīs Simtgades filmas – Edmunda Jansona pilnmetrāžas animācijas filmu Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi (2019, ar subtitriem ukraiņu valodā) Kristīnes Želves dokumentālo filmu Mērijas ceļojums (2018), kas stāsta par kultūras vērtību glābšanu kara laikā un sasaucas ar aktuālo situāciju Ukrainā, un Ivara Selecka dokumentālo filmu Turpinājums (2018), kas šoreiz pārstāv arī Nacionālā Kino centra 30 gadu jubilejas izlasi.

Detalizēta filmu programma visās Filmu maratona norises vietās – pielikumā un mājaslapās www.nkc.gov.lv, www.splendidpalace.lv un www.filmas.lv .

4. maija Latvijas filmu maratonu rīko Nacionālais Kino centrs, atbalsta Rīgas dome un Latvijas filmu studijas, sadarbības partneri – Latvijas Nacionālā arhīva Valsts Kinofotofonodokumentu arhīvs un Kultūras sistēmu informācijas centrs (KISC).

 

Kristīne Matīsa

Vecākā komunikācijas speciāliste
kristine.matisa [at] nkc.gov.lv