4. maija Latvijas filmu maratonā – vairāk nekā 3500 skatītāju

Vairāk nekā 3500 skatītāju apmeklējuši 4. maija Latvijas filmu maratonu, ko Nacionālais Kino centrs jau tradicionāli rīkoja kinoteātrī “Splendid Palace” Latvijas Republikas Neatkarības deklarācijas pasludināšanas dienā. Šogad publika tika iepazīstināta arī ar Nacionālā Kino centra programmā “Latvijas filmas Latvijas simtgadei” topošajām filmām un to autoriem.

2017. gada 4. maija Latvijas filmu maratonā 12 stundu laikā divās kinozālēs 12 seansos tika demonstrētas 24 filmas – septiņas animācijas īsfilmas, vienpadsmit dažāda garuma dokumentālās filmas un sešas spēlfilmas, visas tādā vai citādā veidā asociējamas ar jēdzienu “brīvība”.

4. maija Latvijas filmu maratona programma kinoteātrī Splendid Palace sākās jau saulainajā rītā, ar burbuļmašīnu pie kinoteātra Splendid Palace ieejas, Dziedošā Hugo zemeņu zelteri no Valmiermuižas un pārpildītu animācijas filmu seansu bērniem Lielajā zālē, kur pirmizrādes piedzīvoja režisoru Reiņa Kalnaeļļa, Māra Brinkmaņa, Daces Rīdūzes un Nila Skapāna jaunākās filmas. Ārkārtīgu skatītāju interesi izpelnījās arī Viestura Kairiša spēlfilmas Melānijas hronika seanss, Uģa Oltes un Mortena Trovika dokumentālā filma Atbrīvošanas diena un citas pēdējā gada aktuālākās filmas.

Vislielāko publikas uzmanību jau tradicionāli izpelnās Vakara pirmizrāde, šogad tā bija jaunā režisora Ivara Tontegodes pilnmetrāžas dokumentālā filma Knutifikācija – negaidīti krāsains un atraktīvs stāsts par dzejnieku un tulkotāju Knutu Skujenieku, kurš kopā ar kundzi Intu arī noskatījās filmu. Jāpiebilst, ka 4. maija Latvijas filmu maratona rīkotāji gan var garantēt bezmaksas ieeju seansos, tomēr diemžēl nevar garantēt sēdvietas pilnīgi visiem gribētājiem, jo Splendid Palace Lielajā zālē un balkonā kopā ir „tikai” 570 vietu. Tāpēc tiem, kas gribēja redzēt filmu par Knutu Skujenieku, bet neiekļuva kinozālē, der ievērot, ka filma jau no 5. maija ir kinoteātra Splendid Palace repertuārā, seansi 5. maijā 18:15, 6. maijā 13:00, 8. maijā 18:15 un tā tālāk – katru dienu pa seansam. 6. maijā un pēc tam nākamajā nedēļas nogalē Knutifikācija skatāma arī kinoteātrī Kino Bize.

Piepildīta Lielā zāle bija arī Īpašajā seansā pulksten 20:00, skatoties debitanta Arņa Aspera dokumentālo filmu A to B Rollerski filmas varoņa Raimonda Dombrovska klātbūtnē; šīs filmas nonākšana kinorepertuārā plānota vasaras beigās vai rudenī.

Tradicionāli 4. maija Latvijas filmu maratons noslēdzas ārpus kinozālēm, Splendid Palace priekšpagalmā, kur līdz ar tumsas iestāšanos sākās brīvdabas kinoseanss, bet pirms tam saulrietu sagaidījām kopā ar atraktīvās grupas ImantaDimanta un draugi tautasdziesmu apdarēm. Brīvdabas seansa programmā tika demonstrēti Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) maģistru un bakalauru diplomdarbi, četras spēles īsfilmas plašā spektrā no komēdijas līdz trillerim; četri citi LKA diplomdarbi 4. maija vakarā bija skatāmi Kalnciema kvartālā, kas šogad bija Nacionālā Kino centra sadarbības partneris Latvijas filmu maratona norisēs, – tur kino bez maksas tika demonstrēts no pulksten 21.

Pirmo reizi šogad 4. maija Latvijas filmu maratona norisē bija iekļauts jaunievedums, kas atgādina par drīzumā gaidāmo Latvijas simtgadi – no pulksten 15.00 pie balta galdauta kinoteātra Splendid Palace priekšpagalmā Nacionālā Kino centra programmas Latvijas filmas Latvijas simtgadei autori – režisori, producenti, aktieri – stāstīja publikai par savām topošajām filmām. Sarunu pie baltā galdauta vadīja Toms Grēviņš, un viņa pirmais sarunu biedrs bija režisors Varis Brasla, kura filma Vectēvs, kas bīstamāks par datoru kā pirmā nonāks pie skatītājiem jau šāgada 17. augustā. Gan Varis Brasla, gan filmu Paradīze ’89 un Bille pārstāvji iepazīstināja ar jaunajiem aktieriem – bērniem, kas spēlē šajās ģimeņu auditorijai domātajās filmās. Savukārt par topošajām dokumentālajām filmām stāstīja režisori Ivars Seleckis, Kristīne Želve, Askolds Saulītis un Kristīne Briede, bet ar brāļu Ābeļu topošo filmu Baltu ciltis iepazīstināja senos tautastērpos ģērbts pulciņš ar producenti Kristeli Pudāni priekšgalā.

Sadarbībā ar Nacionālo Kino centru 4. maija Latvijas filmu maratona norises šogad notika arī ārpus Rīgas. Pirmkārt, trīs pilsētās – Jēkabpilī, Cēsīs un Valmierā – 4. maijā visas dienas garumā bija skatāmi trīs seansi no Rīgas programmas – animācijas filmas bērniem, dokumentālā filma Savējie sapratīs. Sešdesmitie. Sākums un četras LKA jauno režisoru spēles īsfilmas. Otrkārt, savu 4. maija piedāvājumu izveidojuši arī divi lielākie Latvijas filmu izplatītāji reģionos. Apvienība Kinopunkts organizē jaunās dokumentālās filmas Knutifikācija izrādīšanu un īpašos Valsts svētku seansus skolu jaunatnei – 168 Latvijas skolās svētku laikā tiek demonstrēta režisora Askolda Saulīša dokumentālā filma Atmodas antoloģija (2013). Savukārt Latvijas Kinematogrāfistu savienības projekts Kino visiem un visur Latvijā svētku kontekstā piedāvā dokumentālo filmu Savējie sapratīs. Sešdesmitie. Sākums un pēc Nacionālā Kino centra iniciatīvas atjaunoto spēlfilmu Ceplis (1972), ar kuru šajā pavasarī svinam izcilā kinorežisora, Latvijas kino klasiķa Rolanda Kalniņa 95. jubileju (Rīgā – no 15. maija).

4. maija Latvijas filmu maratonu organizēja Nacionālais Kino centrs, sadarbības partneri – Rīgas Dome, pašvaldības SIA Rīgas nami, kinoteātris Splendid Palace, Kalnciema kvartāls, Latvijas Kultūras akadēmija un Latvijas filmu studijas.

Foto autore: Agnese Zeltiņa