Filmu maratons

Nacionālā Kino centra rīkotais tradicionālais 4. maija Latvijas filmu maratons izziņo filmu programmu, pēc divu gadu pārtraukuma atgriežoties klātienes seansos kinoteātrī „Splendid Palace”, – astoņi seansi ar pārsteigumiem un papildinājumiem. Maratona ietvaros filmas tiks demonstrētas bez maksas arī Rīgas apkaimēs un tiešsaistes festivāla formātā – portālā filmas.lv visai pasaulei.

4. maija Latvijas filmu maratons šogad atgriežas kinoteātrī Splendid Palace, piedāvājot skatītājiem bezmaksas klātienes seansus abās kinozālēs un brīvdabā. Lai skatītos filmas kinoteātrī, pirms seansa jāizņem ielūgums ar reģistrētu sēdvietu kinozālē, ielūgumus no 27. aprīļa var saņemt kinoteātra Splendid Palace kasē vai piereģistrēt elektroniski kinoteātra mājaslapā ŠEIT. Filmu maratona ietvaros kinoteātrī filmas tiks demonstrētas ar subtitriem angļu valodā, aicinot arī Rīgas viesus svinēt Latvijas svētkus kopā.

Latvijas filmu maratona programma kinoteātrī sāksies ar režisora Rolanda Kalniņa (1922) godināšanu Lielajā zālē pulksten 13:00 – Latvijas kinomākslas klasiķim maijā aprit 100 gadi, un vecmeistars solās arī pats ierasties uz Goda seansu. Rolanda Kalniņa ieguldījums Latvijas kino vēsturē tiks godināts ar viņa slavenāko un simboliskāko filmu Četri balti krekli (1967, restaurēta 2017), kas iekļauta Kannu festivāla izlasē Cannes Classics, seansu papildinās grupa Carnival Youth un jaunas filmas pirmizrāde – Rolandam Kalniņam veltītu īsfilmu Vecāks par simt gadiem (2022) veidojis negaidīts autoru kolektīvs (scenārija autore Daira Āboliņa, režisore Agita Cāne-Ķīle, operators Andrejs Rudzāts, fotogrāfs Māris Ločmelis, producents Matīss Kaža).

Lielajā zālē 15:00 paredzēts tradicionālais Latvijas animācijas filmu seanss – jaunākās filmas dažādu vecumu bērniem, dažas no tām jau ļoti pieprasītas pasaules kinofestivālos. Programmā – Māras Liniņas šūpuļdziesmiņa Čuči, čuči, Daces Rīdūzes leļļu filma Dusmukule, Nila Skapāna pēdējā filma Diendusa, Vladimira Leščova bērnības atmiņu stāsts Atgriešanās, Edmunda Jansona zīmētā īsfilma Goda sardze.

Kinoteātra Lielajā zālē 4. maijā tiks svinētas arī divu pilnmetrāžas filmu pirmizrādes. Pirmoreiz Latvijā tiks izrādīta režisores Lailas Pakalniņas un operatora Ginta Bērziņa dokumentālā filma Mājas (seanss 17:00), kas pasaules pirmizrādi piedzīvoja uzreiz divos nozīmīgos Eiropas festivālos pagājušā gada rudenī – Tallinas festivāla Black Nights Baltijas konkursā un Amsterdamas IDFA izlasē Meistari / Masters. Filmas veidotāji ciemojušies 75 Latvijas mājās, filmas kadros redzami gandrīz 180 Latvijas iedzīvotāji, kopā apliecinot māju sajūtu, kas īpaši aktuāla šobrīd visur Eiropā. „Mājas ir tas, ko nevar paņemt līdzi,” saka režisore Laila Pakalniņa.

Savukārt režisors Ivars Zviedris nupat pabeidzis dokumentālo filmu Bahs pret Covid, kuru sāka filmēt pirms diviem gadiem, pandēmijas pirmajās dienās. Pamazām par filmas centrālo varoni kļuva mūziķis Normunds, kurš Vecrīgā, Doma laukumā, katru dienu spēlē čellu – ja nav cilvēku, tad baložiem. Filmas autori un Normunds, kurš rūpīgi seko pasaules ziņām televīzijā, veido kopīgu pandēmijas dienasgrāmatu, Baha mūzikas pavadījumā risinās notikumi visur – slimnīcās un potēšanas centros, tukšās ielās un slēgtā lidostā, protesta akcijās un mājās, kur vecāki un bērni mācās būt kopā un iet skolā.

Kinoteātra Mazajā zālē šogad 4. maija Latvijas filmu maratona programma tā vai citādi saistās ar Ukrainu un šajā valstī notiekošo karadarbību. Seansā 15:30 tiks demonstrēta dokumentālā filma Mariupole (2016), kura starptautisko pirmizrādi piedzīvoja Berlīnes kinofestivālā. Filmas režisors, lietuvietis Mantas Kvedaravičus (1976-2022), pilsētas dzīvi filmēja drīz pēc kara sākuma 2014. gadā, kad dažādo filmas varoņu mikropasaulītes karš vēl nebija sagrāvis, tikai rībēja pamalē kā neskaidrs drauds. 2022. gadā režisors atgriezās Mariupolē ar kinokameru un aprīļa sākumā tika nogalināts. Tagad viņa filma kļuvusi par pieminekli gan nopostītajai pilsētai, gan pašam autoram.

Ukrainas tematiku vakara noslēgumā (seanss 19:30) turpinās spēlfilma Baltais krauklis (2022, režisors Marjans Bušans), emocionāla varoņdrāma par 2014. gada notikumiem pašā karadarbības sākumā Doneckas apgabalā. Krievijas karaspēkam sākot uzbrukumu, pacifista Mikolas naivā pasaule sabrūk, viņš pieņem lēmumu sargāt savu zemi un kļūst par drosmīgu profesionāli snaiperu rotā. Arī galvenās lomas tēlotājs Pavlo Aldašins šobrīd karo Ukrainas armijas rindās.

Paplašinot tēmu par drosmīgu pretošanos politiskiem notikumiem, kinoteātra Mazajā zālē seansā 17:30 tiks demonstrēta muzeja Latvieši pasaulē producētā dokumentālā filma Valiant! – Brauciens uz brīvu Latviju (2021, režisore Māra Pelēce) – iedvesmojošs stāsts par trimdas latviešu jauniešu izdomu, trakulīgumu, drosmi un nacionālpatriotisko stāju, organizējot pretošanās akcijas 20. gadsimta 80. gados, lai nemitīgi atgādinātu pasaules valstu valdībām, ka Latvija ir okupēta, nevis brīvprātīgi iestājusies PSRS. Uz tikšanos ar skatītājiem solās ierasties viens no filmas galvenajiem varoņiem, mašīnas Valiant saimnieks Juris Bļodnieks no ASV.

Vakara noslēgumā līdz ar tumsas iestāšanos plānots seanss brīvdabas kinoteātrī Splendid Garden – Simtgades animācijas filma Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi (2019, režisors Edmunds Jansons) ar subtitriem ukraiņu valodā.

Vēl viens īpašais notikums 4. maija Latvijas filmu maratona ietvaros – 15:00 kinoteātrī tiks svinīgi atvērta kinokritiķes Anitas Uzulnieces grāmata Mans kino (un) laiks divos sējumos (apgāds Laika Grāmata).

Nacionālais Kino centrs 4. maijā piedāvās filmas arī seansiem Rīgas apkaimēs – Mežaparka Lielajā estrādē, Iļģuciemā un Imantā, kur dažādos laikos tiks demonstrētas animācijas filmas Saule brauca debesīs (2018), Bize un Neguļa (2017), Mūsu Ome rullē (2017), Vaikiki (2017), arī spēlfilma Jelgava ’94 (2019) un dokumentālā filma Valiant! – Brauciens uz brīvu Latviju (2021).

Atšķirīga svētku programma būs pieejama Nacionālā Kino centra portālā filmas.lv – visā pasaulē 4. maija ietvaros atbilstoši katras valsts vietējam laikam. Tiešsaistē varēs noskatīties režisora Viestura Kairiša spēlfilmu Pilsēta pie upes (2020, ar subtitriem angļu valodā) un trīs Simtgades filmas – Edmunda Jansona pilnmetrāžas animācijas filmu Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi (2019, ar subtitriem ukraiņu valodā) Kristīnes Želves dokumentālo filmu Mērijas ceļojums (2018), kas stāsta par kultūras vērtību glābšanu kara laikā un sasaucas ar aktuālo situāciju Ukrainā, un Ivara Selecka dokumentālo filmu Turpinājums (2018), kas šoreiz pārstāv arī Nacionālā Kino centra 30 gadu jubilejas izlasi.

4. maija Latvijas filmu maratonu rīko Nacionālais Kino centrs, atbalsta Rīgas dome un Latvijas filmu studijas, sadarbības partneri – Latvijas Nacionālā arhīva Valsts Kinofotofonodokumentu arhīvs un Kultūras sistēmu informācijas centrs (KISC).

 

FILMU PROGRAMMA KINOTEĀTRĪ "SPLENDID PALACE":

Lielā zāle

13:00 GODA SEANSS Rolandam Kalniņam – 100
PIRMIZRĀDE
Vecāks par simt gadiem
(2022, Agita Cāne-Ķīle, 10’, D, ENG)

Vecmeistara portrets īsā, bet dziļā tuvplānā.
ZELTA KLASIKA Četri balti krekli
(1967, Rolands Kalniņš, 73’, S, ENG)

Latvijas kinovēstures klasika – jaunība un brīvība, mūzika un cenzūra.

15:00 SEANSS BĒRNIEM - Animācijas programma
Čuči, čuči (2021, Māra Liniņa, 5’, A, ENG)
Filca lācēni un mākoņu aitiņas izspēlē visām paaudzēm pazīstamo šūpuļdziesmiņu.

Dusmukule (2021, Dace Rīdūze, 20’, A, ENG)
Dusmīgs plastmasas maisiņš negrib nonākt atkritumos un piesārņot pasauli.
Diendusa (2021, Nils Skapāns, 26’, A, ENG)
Maza un neatkarīga meitene Antonija atklāj nelietīgu robotu sazvērestību.
Atgriešanās (2020, Vladimirs Leščovs, 9’, A, bez teksta)
Bērnības sapņi atbalsojas nākamajā paaudzē – tēvs uzdāvina dēlam hokeja nūju, un spēle turpinās.
Goda sardze (2021, Edmunds Jansons, 5’, A, bez teksta)
Šis rituāls ir vēsturisks valsts simbols un katra sarga goda lieta. Vai tam kādreiz var zust jēga?

17:00 LATVIJAS PIRMIZRĀDE
Mājas
(2022, Laila Pakalniņa, 120’, D, ENG)

Filma par mājām un cilvēkiem, par vienu minūti, visu dzīvi un filmēšanu.

20:00 PIRMIZRĀDE
Bahs pret Covid
(2022, Ivars Zviedris, 90’, D, ENG)

Vīrusa uzliesmojums apdraud miljoniem cilvēku, bet galu galā katrs savu pandēmiju pārdzīvo viens.

Mazā zāle

15:30PIEMIŅAS SEANSS / PIRMIZRĀDE LATVIJĀ
Mariupole / Маріyполь
(2016, Mantas Kvedaravičius (1976-2022), 83’, D, LAT)
Filma – piemineklis. Karā nopostītai pilsētai un karā nogalinātam režisoram.

17:30SEANSS AR FILMAS VARONI – viesojas Juris Bļodnieks no ASV
Valiant! – Brauciens uz brīvu Latviju
(2021, Māra Pelēce, 73’, D, ENG/LAT)
Valiant ir maza un drosmīga mašīna, kas vienmēr bijusi klāt, kad trimdas latvieši protestēja pret Latvijas okupāciju.

19:30UKRAINAS KARA DRĀMA / PIRMIZRĀDE LATVIJĀ
Baltais krauklis / Білий Ворон

(2022, Marjans Bušans, 120’, S, LAT/RU)
Kad Krievijas armija iebrūk Donbasā, pacifists Mikola zaudē visu, paliek tikai vēlme sargāt savu tēvzemi un atriebt.

brīvdabas kinozāle Splendid Garden
22:00LATVIJAS FILMA UKRAIŅU VALODĀ

Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi
(2019, Edmunds Jansons, 70’, A, Simtgades filma, ar subtitriem ukraiņu valodā)
Arī bērni var mainīt savas pilsētas nākotni, ja viņiem pietiek enerģijas un uzņēmības.

ĀRPUS KINOZĀLĒM:

15:00 GRĀMATAS ATVĒRŠANA – kinoteātra Splendid Palace kafejnīcā
Anita Uzulniece. Mans kino (un) laiks 2 sējumos, apgāds Laika Grāmata
Kinozinātniece Anita Uzulniece apkopo grāmatā savu radošo mūžu – recenzijas, intervijas, atmiņas.

 

SEANSI RĪGAS APKAIMĒS:

 

MEŽAPARKA Lielās estrādes Kokaru zālē

12:00 Saule brauca debesīs
(2018, Roze Stiebra, 74’, A, Simtgades filma, ENG)

Latviešu folkloras motīvos balstīts muzikāls stāsts par Latviju kā Saules meitu, kura piedzimst tumsā, tiek nozagta, bet vēlāk atbrīvota, lai uzplauktu kā skaists zieds mūžībā.

14:00 Animācijas seanss bērniem
Bize un Neguļa (2017, Edmunds Jansons, 25’, A)
Meitene Bize kopā ar iedomu draugu Neguļu izdomā viltīgu plānu, kā aizsūtīt mazo brālīti un vecmāmiņu uz Mēnesi.
Mūsu Ome rullē (2017, Nils Skapāns, 26’, A)
Divi strīdīgi bērneļi nokļūst piedzīvojumu pasaulē, jo viņu vecmāmiņa izrādās mazliet arī labā raganiņa.
Vaikiki (2017, Māris Brinkmanis, 10’, A)
Konditorejas veikalā iepazīstas brūnais kakao bumbulis un baltā zefīru meitene, bet viņu radi negrib pieņemt citas krāsas svešinieku.

 

Rīgas kultūras centrā “IĻĢUCIEMS”

11:00 Animācijas seanss bērniem
Bize un Neguļa
(2017, Edmunds Jansons, 25’, A)

Meitene Bize kopā ar iedomu draugu Neguļu izdomā viltīgu plānu, kā aizsūtīt mazo brālīti un vecmāmiņu uz Mēnesi.
Mūsu Ome rullē (2017, Nils Skapāns, 26’, A)
Divi strīdīgi bērneļi nokļūst piedzīvojumu pasaulē, jo viņu vecmāmiņa izrādās mazliet arī labā raganiņa.
Vaikiki (2017, Māris Brinkmanis, 10’, A)
Konditorejas veikalā iepazīstas brūnais kakao bumbulis un baltā zefīru meitene, bet viņu radi negrib pieņemt citas krāsas svešinieku.

13:00 Saule brauca debesīs
(2018, Roze Stiebra, 74’, A, Simtgades filma, ENG)

Latviešu folkloras motīvos balstīts muzikāls stāsts par Latviju kā Saules meitu, kura piedzimst tumsā, tiek nozagta, bet vēlāk atbrīvota, lai uzplauktu kā skaists zieds mūžībā.

17:00 - Jelgava ’94
(2019, Jānis Ābele, 86’, S, ENG)

Jāņa Joņeva populārajā romānā balstīts stāsts par pusaudžiem 90. gadu Latvijā, virpulī starp skolu un ballītēm, pirmo mīlestību un metāla mūziku.

 

Kultūras un atpūtas centrā “IMANTA”

12:00 Animācijas seanss bērniem
Bize un Neguļa
(2017, Edmunds Jansons, 25’, A)

Meitene Bize kopā ar iedomu draugu Neguļu izdomā viltīgu plānu, kā aizsūtīt mazo brālīti un vecmāmiņu uz Mēnesi.
Mūsu Ome rullē (2017, Nils Skapāns, 26’, A)
Divi strīdīgi bērneļi nokļūst piedzīvojumu pasaulē, jo viņu vecmāmiņa izrādās mazliet arī labā raganiņa.
Vaikiki (2017, Māris Brinkmanis, 10’, A)
Konditorejas veikalā iepazīstas brūnais kakao bumbulis un baltā zefīru meitene, bet viņu radi negrib pieņemt citas krāsas svešinieku.

14:00 Saule brauca debesīs
(2018, Roze Stiebra, 74’, A, Simtgades filma, ENG)

Latviešu folkloras motīvos balstīts muzikāls stāsts par Latviju kā Saules meitu, kura piedzimst tumsā, tiek nozagta, bet vēlāk atbrīvota, lai uzplauktu kā skaists zieds mūžībā.

16:00 Valiant! Brauciens uz brīvu Latviju
(2021, Māra Pelēce, 73’, D, ENG/LAT)

Valiant ir maza un drosmīga mašīna, kas vienmēr bijusi klāt, kad trimdas latvieši protestēja pret Latvijas okupāciju.

 

A – animācijas filma
D – dokumentālā filma

S – spēlfilma

ENG vai LAT – subtitru valoda