4. maija Latvijas filmu maratons šogad – visā pasaulē

Ārkārtas situācijas ierobežojumu dēļ Nacionālais Kino centrs tradicionālo 4. maija Latvijas filmu maratonu šogad rīko interneta vidē – portālā filmas.lv -, tomēr saglabājot “kinoteātra modeli” – deviņi kinoseansi konkrētos laikos, arī pirmizrādes un pat grāmatas atvēršana. Turklāt šogad maratona programma būs pieejama visur pasaulē, ne tikai Latvijā.

Nacionālais kino centrs kopš 2005. gada organizē 4. maija Latvijas filmu maratonu – dāvanu Valsts svētkos visiem, bezmaksas seansus, kuros demonstrē jaunākās un labākās Latvijas filmas. Šī stabilā tradīcija, kas šogad notiek jau sešpadsmito reizi, pirmoreiz sastopas ar izaicinājumu, ka pulcēšanās ierobežojumu dēļ nav iespējams maratonu sarīkot tradicionālajā norises vietā, kinoteātrī Splendid Palace. Tāpēc Nacionālais Kino centrs kopā ar ilggadējo sadarbības partneri, Kultūras sistēmu informācijas centru (KISC), kas rūpējas par pasākuma tehnisko nodrošinājumu, rīko Filmu maratonu portālā filmas.lv, radot Latvijā pirmo kinofestivālu, kurš pārceļas no ierastajām kinozālēm uz digitālo vidi. Tas paver 4. maija Latvijas filmu maratonam jaunas iespējas – pirmo reizi tas būs pieejams ne tikai Rīgā, bet arī kinoskatītājiem Latvijā un visā pasaulē, tādējādi Valsts svētkus varēs svinēt visur, kur vien tautiešiem būs iespējams piekļūt internetam.

Pārceļoties uz interneta vidi, 4. maija Latvijas filmu maratons saglabā ierasto struktūru – svētku programma sakārtota secīgos seansos, katra filma būs pieejama skatīšanai konkrētā seansa laikā (tāpat tas notiks arī citur pasaulē, atbilstoši katras valsts laika joslām – sākot ar Jaunzēlandi tālu dienvidaustrumos un beidzot ar Aļasku tālu ziemeļrietumos no Latvijas). Tātad visur pasaulē maratons sāksies 4. maijā pulksten 11:00 ar animāciju bērniem – divas jaunas filmas no studijas Animācijas Brigāde (režisores Daces Rīdūzes PIRMIZRĀDE Zirņa bērni un režisora Jāņa Cimmermaņa Londonas brīvdienas) un seansa turpinājumā – studijas Atom Art piedāvājums, režisora Edmunda Jansona sērijas par bērnu iemīļotajiem Lupatiņiem un filma Bize un Neguļa (2017).

Sadarbībā ar Latvijas Nacionālā arhīva Valsts Kinofotofonodokumentu arhīvu svētku programmā iekļautas divu restaurētu klasikas filmu interneta pirmizrādes – režisora Rolanda Kalniņa spēlfilma Akmeņainais ceļš (1983), kurā galveno lomu spēlē Andrejs Žagars, un režisora Arvīda Krieva spēlfilma Fotogrāfija ar sievieti un mežakuili (1987), kur kā kinoaktieris debitēja Alvis Hermanis. Filmu restaurācija veikta studijā Lokomotīve, izmantojot ERAF finansējumu projektā Kultūras mantojuma digitalizācija.

Latvijas vēsturei pieskaras arī Arhīva seanss. Neatkarības deklarācijai – 30, kur trīs filmās redzēsim, kāda Latvija bija 1990. gadā un pat tieši Neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienās – programmā režisoru Aivara Freimaņa, Andreja Apsīša un Jura Podnieka filmas. Par 20. gadsimta Latviju stāstīs arī divi Nesenās vēstures seansi – dokumentālā filma Spiegs, kurš mans tēvs (2019, Gints Grūbe un Jāks Kilmi) un spēlfilma Jelgava ’94 (2019, režisors Jānis Ābele). Savukārt vēla vakara un nakts cēlienā ieplānota Jura Poškus spēlfilma Kolka Cool (2011) un Signes Baumanes erotiskā animācija seansā pēc pusnakts.

Arī tiešsaistes Filmu maratona ietvaros pulksten 19:00 notiks Vakara pirmizrādes seanss, šoreiz pavisam īpašs – režisores Aijas Bley dokumentālā filma Mēs gribējām izmainīt pasauli būs Latvijā pirmā filma, kas pirmizrādi un izplatīšanu piedzīvos tikai internetā (no 5. maija filma būs pieejama Vimeo, no 8. maija – platformā Shortcut). Un vēl viena īpaša akcija Filmu maratona ietvaros – grāmatas atvēršanas svētki, kuros skatītāji tiks iepazīstināti ar kinozinātnieces Ingas Pērkones jaunāko pētījumu Ekrāna skatuve. Par aktiermākslu Latvijas filmās (apgāds Neputns).

Sīkāka informācija par tehniskām niansēm:

1) – filmu programma Latvijā un pasaulē atšķiras ar divām filmām – pievērsiet uzmanību seansiem 16:00 un 19:00. Tas nav izvēles jautājums, programmas pieejamība atkarīga no skatītāja fiziskās atrašanās Latvijas vai citas valsts teritorijā.

2) – uz filmas „Mēs gribējām izmainīt pasauli” pirmizrādi Latvijā ir iepriekš jāpiesakās, izmantojot pieteikšanās „pogu” portālā filmas.lv pie konkrētā seansa – tad skatītājs saņems individuālu pieejas paroli kā “ielūgumu uz pirmizrādi”. Šim seansam 19:00 Latvijā tiek piedāvāts arī izvēles variants – paralēlais seanss (filma Sestā diena), kur vietu skaits nav ierobežots.

Detalizēta pasākuma programma LATVIJĀ un PASAULĒ (pievērsiet uzmanību, seansu laiki neatšķiras, bet divas filmas atšķiras!):

4. maija Latvijas filmu maratons LATVIJĀ:

11:00
ANIMĀCIJA bērniem
PIRMIZRĀDE:
Zirņa bērni (2020, Dace Rīdūze, 14’)
Raiņa dzejolis bērniem iedvesmojis filmu par astoņiem zirnīšiem, kam jābēg no savas pāksts mājiņas, jo tai uzbrūk negantais Tārps.

Londonas brīvdienas (2020, Jānis Cimmermanis, 11’)
Negaidīti sabojājas Londonas slavenais pulkstenis Big Ben, Avārijas brigāde dodas to remontēt, un risinājums krietni pārsteidz Anglijas karalieni.

studija ATOM ART:
Kā Lupatiņi mazgājās (2010, Edmunds Jansons, 7’)
Kā Lupatiņi veseļojās (2014, Edmunds Jansons, 5’)
Kā Lupatiņi būvēja māju (2014, Edmunds Jansons, 5’)
Kā Lupatiņi precējās (2014, Edmunds Jansons, 5’)
Skatītāju iemīļotie lupatu bērniņi Zeķīte, Lakatiņš, Cimdiņš un Spilventiņš kopā ar viedo Kaķi atklāj visādas interesantas lietas savas istabas pasaulē.

Bize un Neguļa (2017, Edmunds Jansons, 25’)
Bizes ģimenē piedzimst mazais brālītis, vecāku uzmanība tagad veltīta tikai viņam, un Bizei tas ļoti nepatīk, tāpēc viņa izdomā aizsūtīt brālīti un vecmāmiņu raķetē uz Mēnesi.

12:30
RESTAURĒTA FILMA
Akmeņainais ceļš (1983, Rolands Kalniņš, 92’)
Viļa Lāča romāna ekranizācijā Latvijas kinorežijas klasiķis Rolands Kalniņš izceļ spēcīga rakstura mērķtiecību 30. gadu Latvijā un visos laikos. Galvenajā lomā – Andrejs Žagars.

14:05
GRĀMATAS ATVĒRŠANA
Inga Pērkone, Ekrāna skatuve. Par aktiermākslu Latvijas filmās (apgāds Neputns)
Kinozinātnieces monogrāfija trīs cēlienos, sešās epizodēs, ar intermēdiju un ilustrācijām piedāvā teorētisku skatījumu uz kino tēlotājiem kā unikālu parādību – aktieri ir radošas personības, un vienlaikus no filmiskā aparāta gandrīz pilnībā atkarīgi ekrāna elementi.

14:15
NEATKARĪBAS DEKLARĀCIJAI – 30 / ARHĪVA SEANSS
Dzintara latvietis ’87 (1987, Aivars Freimanis, 30’)
Humoristiska un labsirdīgi ironiska reportāža – dokumentāla komēdija par to, kāds ir “vidējais latvietis” Padomju Latvijā. Tā mēs dzīvojām un nemaz nenojautām, ka iespējams arī citādāk…

Diena pirms neatkarības (1990, Andrejs Apsītis, 10’)
Latvijas kinoportrets 1990. gada 3. maijā, dienu pirms vēsturiskās Neatkarības deklarācijas pieņemšanas. Dokumentāli fiksēta liecība par to, ko šajā dienā darīja ļaudis pilsētās un laukos, fonā skanot Augstākās Padomes sesijas runām.

Krustceļš (1990, Juris Podnieks, 64’)
Emocionāls stāsts par Latvijas, Lietuvas un Igaunijas centieniem iegūt politisku neatkarību un pašnoteikšanās tiesības. Atsevišķu cilvēku stāsti atspoguļo 20. gadsimta sarežģītās vēstures līkločus un Atmodas laiku, kad militāram pārspēkam pretī stājās gara spēks – dziesma. Filmas caurviju pavediens ir 1990. gada Vispārējie latviešu dziesmu un deju svētki, kad pirmoreiz pēc 50 okupācijas gadiem Rīgā satiekas dzimtenes un trimdas tautieši.

16:00
NESENĀ VĒSTURE
Spiegs, kurš mans tēvs (2019, Jāks Kilmi un Gints Grūbe, 84’)
Personisks stāsts par to, ko nozīmē piedzimt spiega ģimenē  un atrasties aukstā kara aizskatuvē, – Ieva Lešinska-Geibere pēta sava tēva, divu lielvaru dubultaģenta Imanta Lešinska sarežģīto likteni.

17:30
NESENĀ VĒSTURE
Jelgava ‘94 (2019, Jānis Ābele, 86’)
Starptautiski populārajā Jāņa Joņeva romānā balstīta un 90. gadu atmosfēras piepildīta filma par 14 gadus veco Jāni – iemīlēšanās klasesbiedrenē un nejauši aizsāktā draudzība ar Zombi un Nāvi pilnīgi maina Jelgavas pusaudža dzīvi.

19:00 – SEANSS AR IEPRIEKŠĒJU PIETEIKŠANOS!
PIRMIZRĀDE
Mēs gribējām izmainīt pasauli (2020, Aija Bley, 66’)
Rokenrols mūža garumā – leģendārās pankroka grupas Inokentijs Mārpls mūziķi Dambis un Skrips (Raimonds Lagimovs un Ivo Stankevičs), tāpat kā mūzikas žurnālists Uldis Rudaks, filmas uzņemšanas laikā piedzīvo 50 gadu dzimšanas dienu. Un kas notiek ar jaunības ideāliem?

19:00 – „Mazajā zālē”
GABALIŅŠ LATVIJAS
Sestā diena (2019, Brigita Eglīte, 54’)
Sestdienās klusais Skultes pagasta centrs pārvēršas par karnevāliski raibu ļaužu un preču festivālu – lauku tirgu ar savām īpašajām noskaņām un attiecībām starp pārdevējiem, pircējiem un vietējiem ļaudīm.

21:00
RESTAURĒTA FILMA
Fotogrāfija ar sievieti un mežakuili (1987, Arvīds Krievs, 99’)
Vizuāli izsmalcināta un kinematogrāfiski augstvērtīga kaislību drāma ar kriminālintrigas elementiem. Afganistānas kara invalīda Kārļa lomā debitē Alvis Hermanis, filmai piešķirtas astoņas Lielā Kristapa balvas visās galvenajās profesiju kategorijās.

23:00
VĒLAIS SEANSS
Kolka Cool (2011, Juris Poškus, 93’)
Kurzemes piekrastes laiskā vasara 21. gadsimta laucinieku dzīvē – brāļi Gvido un Andža (Andris Keišs un Artuss Kaimiņš), tāpat kā Simona (Iveta Pole) un pārējie, īsti nezina, ko iesākt ar savu dzīvi, kurā “nekas nenotiek”.

01:00
NAKTS SEANSS PIEAUGUŠAJIEM
Signes Baumanes īsfilmas
angļu valodā, 18+
Brīvība domāt un runāt par seksu cilvēkam ir nepieciešama tāpat, kā visas citas brīvības. Nataša, kas uzsāk mīlas romānu ar putekļsūcēju, Pupu mizas par seksu un citi izaicinoši sižeti pusstundu garā programmā.

4. maija Latvijas filmu maratons PASAULĒ:

11:00
ANIMĀCIJA bērniem
PIRMIZRĀDE:
Zirņa bērni (2020, Dace Rīdūze, 14’)
Raiņa dzejolis bērniem iedvesmojis filmu par astoņiem zirnīšiem, kam jābēg no savas pāksts mājiņas, jo tai uzbrūk negantais Tārps.

Londonas brīvdienas (2020, Jānis Cimmermanis, 11’)
Negaidīti sabojājas Londonas slavenais pulkstenis Big Ben, Avārijas brigāde dodas to remontēt, un risinājums krietni pārsteidz Anglijas karalieni.

studija ATOM ART:
Kā Lupatiņi mazgājās (2010, Edmunds Jansons, 7’)
Kā Lupatiņi šūpojās (2014, Edmunds Jansons, 2’)
Kā Lupatiņi kārtoja māju (2014, Edmunds Jansons, 5’)
Kā Lupatiņi precējās (2014, Edmunds Jansons, 5’)
Skatītāju iemīļotie lupatu bērniņi Zeķīte, Lakatiņš, Cimdiņš un Spilventiņš kopā ar viedo Kaķi atklāj visādas interesantas lietas savas istabas pasaulē.

Bize un Neguļa (2017, Edmunds Jansons, 25’)
Bizes ģimenē piedzimst mazais brālītis, vecāku uzmanība tagad veltīta tikai viņam, un Bizei tas ļoti nepatīk, tāpēc viņa izdomā aizsūtīt brālīti un vecmāmiņu raķetē uz Mēnesi.

12:30
RESTAURĒTA FILMA
Akmeņainais ceļš (1983, Rolands Kalniņš, 92’)
Viļa Lāča romāna ekranizācijā Latvijas kinorežijas klasiķis Rolands Kalniņš izceļ spēcīga rakstura mērķtiecību 30. gadu Latvijā un visos laikos. Galvenajā lomā – Andrejs Žagars.

14:05
GRĀMATAS ATVĒRŠANA
Inga Pērkone, Ekrāna skatuve. Par aktiermākslu Latvijas filmās (apgāds Neputns)
Kinozinātnieces monogrāfija trīs cēlienos, sešās epizodēs, ar intermēdiju un ilustrācijām piedāvā teorētisku skatījumu uz kino tēlotājiem kā unikālu parādību – aktieri ir radošas personības, un vienlaikus no filmiskā aparāta gandrīz pilnībā atkarīgi ekrāna elementi.

14:15
NEATKARĪBAS DEKLARĀCIJAI – 30 / ARHĪVA SEANSS
Dzintara latvietis ’87 (1987, Aivars Freimanis, 30’)
Humoristiska un labsirdīgi ironiska reportāža – dokumentāla komēdija par to, kāds ir “vidējais latvietis” Padomju Latvijā. Tā mēs dzīvojām un nemaz nenojautām, ka iespējams arī citādāk…

Diena pirms neatkarības (1990, Andrejs Apsītis, 10’)
Latvijas kinoportrets 1990. gada 3. maijā, dienu pirms vēsturiskās Neatkarības deklarācijas pieņemšanas. Dokumentāli fiksēta liecība par to, ko šajā dienā darīja ļaudis pilsētās un laukos, fonā skanot Augstākās Padomes sesijas runām.

Krustceļš (1990, Juris Podnieks, 64’)
Emocionāls stāsts par Latvijas, Lietuvas un Igaunijas centieniem iegūt politisku neatkarību un pašnoteikšanās tiesības. Atsevišķu cilvēku stāsti atspoguļo 20. gadsimta sarežģītās vēstures līkločus un Atmodas laiku, kad militāram pārspēkam pretī stājās gara spēks – dziesma. Filmas caurviju pavediens ir 1990. gada Vispārējie latviešu dziesmu un deju svētki, kad pirmoreiz pēc 50 okupācijas gadiem Rīgā satiekas dzimtenes un trimdas tautieši.

16:00
GABALIŅŠ LATVIJAS
Sestā diena (2019, Brigita Eglīte, 54’)
Sestdienās klusais Skultes pagasta centrs pārvēršas par karnevāliski raibu ļaužu un preču festivālu – lauku tirgu ar savām īpašajām noskaņām un attiecībām starp pārdevējiem, pircējiem un vietējiem ļaudīm.

17:30
NESENĀ VĒSTURE
Jelgava ‘94 (2019, Jānis Ābele, 86’)
Starptautiski populārajā Jāņa Joņeva romānā balstīta un 90. gadu atmosfēras piepildīta filma par 14 gadus veco Jāni – iemīlēšanās klasesbiedrenē un nejauši aizsāktā draudzība ar Zombi un Nāvi pilnīgi maina Jelgavas pusaudža dzīvi.

19:00
TAUTISKĀ VĒSTURE
Rūdolfa mantojums (2010, Jānis Streičs, 114’)
Ir XX gadsimta sākums, kas sola latviešiem pārticīgu un laimīgu nākotni, mostas tautas nacionālā pašapziņa, aug zemnieku varēšana pārspēt pat muižniekus. Vecais ķeizara zaldāts Rūdolfs Rūdups, ar savu bagātību un lepnību būdams baronam kā dadzis acīs, kļūst nevaldāms, kad viņu ķer Amora bulta.

21:00
RESTAURĒTA FILMA
Fotogrāfija ar sievieti un mežakuili (1987, Arvīds Krievs, 99’)
Vizuāli izsmalcināta un kinematogrāfiski augstvērtīga kaislību drāma ar kriminālintrigas elementiem. Afganistānas kara invalīda Kārļa lomā debitē Alvis Hermanis, filmai piešķirtas astoņas Lielā Kristapa balvas visās galvenajās profesiju kategorijās.

23:00
VĒLAIS SEANSS
Kolka Cool (2011, Juris Poškus, 93’)
Kurzemes piekrastes laiskā vasara 21. gadsimta laucinieku dzīvē – brāļi Gvido un Andža (Andris Keišs un Artuss Kaimiņš), tāpat kā Simona (Iveta Pole) un pārējie, īsti nezina, ko iesākt ar savu dzīvi, kurā “nekas nenotiek”.

01:00
NAKTS SEANSS PIEAUGUŠAJIEM
Signes Baumanes īsfilmas
angļu valodā, 18+
Brīvība domāt un runāt par seksu cilvēkam ir nepieciešama tāpat, kā visas citas brīvības. Nataša, kas uzsāk mīlas romānu ar putekļsūcēju, Pupu mizas par seksu un citi izaicinoši sižeti pusstundu garā programmā.