ASV Kinoakadēmija publicējusi 65 filmu sarakstu, kas uzsāk sacensību par Oskara balvu labākajai ārzemju filmai (Best Foreign Language Film).

ASV Kinoakadēmija publicējusi 65 filmu sarakstu, kas uzsāk sacensību par Oskara balvu labākajai ārzemju filmai (Best Foreign Language Film).

Filmas sakārtotas pēc valstu nosaukumiem alfabētiskā kārtībā, tāpēc Amaya un Latvija meklējamas saraksta otrajā pusē, 51. vietā, starp Kirgizstānas un Maķedonijas filmām; režisora Māra Martinsona filma starptautiskajā arēnā startē ar nosaukumu Hong Kong Confidential. 

Kā jau parasti, Oskara balvai pieteiktas ļoti spēcīgas filmas, starp tām arī dažādu festivālu laureātes un kinokritiķu uzmanības lokā nonākuši darbi – taizemieša Apičatponga Vīrasetakula Kannās apbalvotā filma Tēvocis Būnmē, kurš spēj atcerēties savas pagājušās dzīves, meksikāņa Alehandro Gonsalesa Injaritu turpat Kannās atzīmētā Biutiful, sarakstā ir arī čeha Jana Hržebejka, dānietes Suzannas Bīras, islandieša Fridrika Tora Fridriksona, krieva Alekseja Učiteļa jaunākās filmas; no nupat aizvadītā Arsenāla repertuāra šajā sarakstā ir grieķa Jorga Lantima Acu zobs. Igauniju pārstāv režisora Veiko Ounpū spēlfilma Svētā Tonija kārdināšana, Lietuva šogad Oskara balvai filmu nav pieteikusi. Pilns filmu saraksts apskatāms šeit.
 
Spēcīgajā konkurencē Latvijas filma jau izcēlusies kaut vai kāda tehniska iemesla dēļ – tieši Māra Martinsona Hong Kong Confidential būs pēdējā filma, ar kuru 2011. gada 13. janvārī vakara seansā pl. 21:40 noslēgsies pretendentu noskatīšanās trīs mēnešu garumā. Filmas pārdošanas aģente uzskata, ka tā esot lieliska un ļoti izdevīga sagadīšanās, bet producente Linda Krūkle saka: „Šis process ir unikāla izdevība līdz pat janvāra vidum prezentēt Latviju Amerikā, kur kinoindustrija ir pat ļoti dzīva. Portāli un mediji pievērsīs pastiprinātu uzmanību sacensībai, kurā mēs varam izcelt savu valsti, un mums ir, ko izcelt!”.
 
Janvāra vidū no 65 pretendentiem tiks izveidots deviņu spēlfilmu „īsais saraksts”, no tā tiks izvēlētas piecas nominētās filmas, kuras publiski nosauks
25. janvārī. Un visbeidzot – 2011. gada 27. februārī notiks Oskara balvu pasniegšanas ceremonija, kur balvu saņems arī labākā ārzemju filma.
 
Māra Martinsona filma Latvijā pašlaik plāno sākt apceļot pilsētas un reģionus ārpus Rīgas; galvaspilsētā šonedēļ beidzas filmas izrādīšana kinoteātrī Citadele, vēl nedēļu filma būs noskatāma kinoteātrī Rīga. Rīgā filma jau sapulcinājusi apmēram 5000 skatītāju, bet Lietuvā šis skaitlis ir ievērojami lielāks – 25 000 skatītāju. Novembrī un decembrī filma dosies Latvijas tūrē, par to tiks ziņots atsevišķi.
 

                 Amaya