Animācija Festivāls Kinoteātros
Atom Art

Viena no starptautiski pazīstamākajām Latvijas animācijas studijām – “Atom Art” – 4. jūnijā svinēs 21. dzimšanas dienu, aicinot visu paaudžu kinoskatītājus uz trim bezmaksas seansiem un radošajām darbnīcām kinoteātrī "Splendid Palace".

“Jaunietim 21 gada jubileja ir tikai pats dzīves sākums, kad viss vēl priekšā. Mēs arī joprojām jūtamies jauni, tomēr ir arī, uz ko atskatīties. Studijai tā ir divus gadu desmitus ilga apzināta radoša darbība, un pa šiem gadiem ir šis tas nozīmīgs paveikts. Studijas apaļā, 20. dzimšanas diena sakrita ar pandēmijas laiku, kad ne tikai nebija iespēju satikties ar skatītājiem, bet pat studijas darbinieki ilgu laiku redzēja cits citu tikai attālināti. Visi bijām sailgojušies, tāpēc tagad, kad iespēja ir, mums šķiet svarīgi satikties un būt kopā. Lai arī laiki ir nemierīgi, kopābūšana, sarunas un emociju apmaiņa ir tas, kas dod mums ticību un cerību rītdienai, ļauj virzīties tālāk,” uzskata studijas Atom Art producente Sabīne Andersone.

Dzimšanas dienas svinības sāksies kinoteātra Splendid Palace Lielajā zālē 11:00 ar īsfilmu seansu pirmskolas vecuma bērniem, šajā programmā iekļauta gan Atom Art klasika – Lupatiņi, Kora turneja, Bize un Neguļa, gan arī jaunākais studijas veikums, festivālos jau izrādītā šūpuļdziesmiņa Čuči, čuči.  Otrajā jubilejas seansā, Mazajā zālē 13:30, jau lielākiem bērniem un viņu ģimenēm būs iespēja noskatīties garākas filmas – “pilsētas mūziklu” Pavasaris Vārnu ielā (2009, 23 min) un Latvijas simtgades programmā veidoto pilnmetrāžas filmu Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi (2019).

Starp abiem bērnu filmu seansiem paredzētas radošās darbnīcas, kurās bērniem piedāvāsim darboties kopā ar studijas Atom Art režisoriem, māksliniekiem un animatoriem Elīnu Brasliņu, Edmundu Jansonu, Reini Pētersonu, Ūnu Laukmani, Zani Oborenko, Mārtiņu Dūmiņu un Līvu Piterāni. Darbnīcu dalībnieki varēs pieredzējušu ilustratoru vadībā veidot animācijas tēlus, izmēģināt dažādas animācijas tehnikas un kļūt par aktieriem, ierunājot tēlu balsis.

Īpašs autorkino seanss paredzēts kinoteātra Mazajā zālē 18:00, programmā iekļautas studijas Atom Art autoru īsfilmas, ko veidojuši Edmunds Jansons, Māra Liniņa, Reinis Pētersons, Ivo Briedis, Zane Oborenko un Lizete Upīte.

“Sabiedrībā joprojām valda priekštats, ka animācija domāta tikai bērniem, lai gan patiesībā tā ir vitāla mākslas forma, kas aktīvi attīstās un spēj uzrunāt visplašāko auditoriju par visdažādākajām tēmām. Animācija var būt komiska, dramatiska, absurda, liriska, tā var reprezentēt visatšķirīgākās vizuālās mākslas formas, un lielu daļu šīs daudzveidības var ieraudzīt arī studijā Atom Art tapušajās animācijas autorfilmās. Cik atšķirīgi ir autori, tik atšķirīgas ir to veidotās filmas, jo animācijas autoram ir jāuzbur vesela pasaule. Bet, manuprāt, šī programma ir interesanta arī kā savdabīgs laikmeta dokuments. Varētu domāt, ka animatori ir no realitātes atrauti indivīdi, kas dzīvojas tikai savā fantāziju pasaulē, bet, aplūkojot šajās divās desmitgadēs tapušās dažādās autorfilmas vienā programmā, var pamanīt, ka šie darbi interesantā veidā dokumentē mūsu visu kopīgo vēsturi, akcentējot konkrētam laikaposmam raksturīgo estētiku, intonāciju, idejas un formu,” stāsta režisors un viens no studijas Atom Art dibinātājiem Edmunds Jansons.

Visus filmu seansus un radošās darbnīcas varēs apmeklēt bez maksas. Rīkotāji lūdz iepriekš izņemt bezmaksas biļetes uz seansiem kinoteātra Splendid Palace kasē, sākot no 25. maija.

Dzimšanas dienas svinības atbalsta Valmiermuižas zīmols Gardu muti.

 

Studijas Atom Art 4. jūnija svētku programma:

11:00 seanss mazākajiem skatītājiem:
o Čuči čuči (2022, Māra Liniņa)
o Lupatiņi (2010 – 2020, Edmunds Jansons)
o Kora turneja (2012, Edmunds Jansons)
o Nakts pastaigas (2018, Lizete Upīte)
o Bize un Neguļa (2017, Edmunds Jansons)

12:00 animācijas radošās darbnīcas bērniem kopā ar Atom Art režisoriem, māksliniekiem un animatoriem Edmundu Jansonu, Elīnu Brasliņu, Reini Pētersonu, Ūnu Laukmani, Zani Oborenko, Mārtiņu Dūmiņu un Līvu Piterāni.

13:30 seanss visai ģimenei:
o Pavasaris Vārnu ielā (2009, Edmunds Jansons)
o Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi (2019, Edmunds Jansons)

18:00 autorfilmu seanss:

o Čiža acīm (2007, Edmunds Jansons)
o Cikls “Reiz Dievs…” (2009, Māra Liniņa)
o Starptautiskā tēvu diena (2012, Edmunds Jansons)
o Ursus (2011, Reinis Pētersons)
o Laiks iet (2015, Ivo Briedis)
o Kora turneja (2012, Edmunds Jansons)
o Roņu sala (2014, Edmunds Jansons)
o Rīgas ceriņi (2019, Lizete Upīte)
o Goda sardze (2020, Edmunds Jansons)
o IMG_00:01:JPG (2014, Zane Oborenko)