Ar aktīvu Latvijas dalību aizvadīts Kannu festivāls

Francijā noslēdzies 70. Kannu starptautiskais festivāls, kas bija darbīgs un intensīvs laiks arī Latvijas kino veidotājiem un Nacionālā Kino centra pārstāvjiem. 

Pirmo reizi Latvijas kino vēsturē Kannu festivāla oficiālajā programmā bija iekļautas divas filmas, kuru filmēšana norisinājusies Latvijā un to veidošanā izmantota valsts atbalsta shēma – līdzfinansējums ārzemju filmu uzņemšanai Latvijā un Rīgas Filmu fonda atbalsts. Starp 19 konkursa filmām, kas cīnījās par Kannu festivāla balvām, bija iekļauta Sergeja Lozņicas filma Lēnprātīgā / A Gentle Creature, kas tapusi Francijas, Vācijas, Nīderlandes, Ukrainas, Lietuvas un citu valstu sadarbības rezultātā, bet festivāla sadaļā Īpašais skatiens / Un certain regard bija skatāma slovāku filma Prom / Out, kurā filmējušies arī vairāki Latvijas aktieri ­– Guna Zariņa, Ieva Aleksandrova-Eklone, Varis Klausītājs u.c.

Vienu no festivāla nozīmīgākajām balvām – Žūrijas balvu – saņēma krievu režisora Andreja Zvjaginceva filma Nemīlestība / Loveless ar Jaunā Rīgas teātra aktieri Andri Keišu vienā no galvenajām lomām. Tas ir unikāls Latvijas aktiera panākums – Andris Keišs ir pirmais Latvijas aktieris, kurš piedalījies Kannu festivālā apbalvotā filmā. Apsveicam!

Paralēli konkursa skatēm un informatīvām programmām Kannu festivāla laikā strādā arī kino industrijas profesionāļu darbalauks – filmu tirgus Marché du film, kurā Latvijas paviljons saņēma balvu kā viens no labākajiem. Paviljons un stenda iekārtojums veidots ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras atbalstu, sadarbojoties Nacionālajam Kino centram, Latvijas Kinoproducentu asociācijai un Rīgas Filmu fondam.

Latvijas paviljona apmeklētāji Kannu filmu tirgū interesējās galvenokārt par Latvijā pieejamiem atbalsta mehānismiem ārvalstu filmu uzņemšanai, kā arī par Nacionālā Kino centra organizēto filmu programmu Latvijas filmas Latvijas simtgadei. Plānojot LV100 aktivitātes un Latvijas/Baltijas fokusa programmu izrādīšanu ārvalstu festivālos, NKC darbinieki tikās ar nozīmīgu starptautisku festivālu pārstāvjiem no Toronto, Venēcijas, Sansebastjanas, Glāzgovas, Varšavas, Stokholmas, Triestes, Kotbusas u.c. Tāpat tika apspriesti jau 2017. gada rudenī realizējamie projekti – LV100 ievadošās aktivitātes, piemēram, Baltijas filmu izrādīšana Rīgenes (Vācija) un Karlskrūnas (Zviedrija) filmu festivālos.

Latvijas paviljonā tika organizēta preses konference un tikšanās ar industrijas pārstāvjiem, popularizējot filmēšanas iespējas Latvijā. Francijas producentes Marianne Slota un Karīna Leblanka preses konferencē stāstīja par savu pieredzi un darbu Latvijā, uzņemot Sergeja Lozņicas filmu Lēnprātīgā, sarunā piedalījās arī Nacionālā kino centra vadītāja Dita Rietuma un studijas Film Angels Studio producents Jānis Kalējs.

Filmu tirgus ietvaros darbojās arī studijas Rija stends, pirmo oficiālo seansu tirgus skatē piedzīvoja Aika Karapetjana jaunākā spēlfilma Pirmdzimtais (Studija Lokomotīve). Latvijas producents Gints Grūbe (studija Mistrus Media) Kannās piedalījās starptautiskās organizācijas European Film Promotion veidotajā platformā Producers on the Move, kuras mērķis ir popularizēt perspektīvāko Eiropas kinoproducentu darbus un viņu pieredzi.

Ar savu radošo darbību Kannu festivāla sadaļā Short film corner iepazīstināja māksliniece Elīna Maligina, bet kino industrijas pasākumos un filmu seansos strādāja liels skaits akreditētu Latvijas kinoprofesionāļu – producenti, kinokritiķi, festivālu programmētāji un citi.