Baltijas jūras dokumentālo filmu forums izziņo filmu programmu “Atmiņas par nākotni”

No 5. līdz 9. septembrim šogad jau 22. reizi norisināsies Nacionālā Kino centra rīkotais Baltijas jūras dokumentālo filmu forums (Baltic Sea Docs). Skatītājiem Rīgā un Latvijas reģionu pilsētās forums piedāvās filmu programmu “Atmiņas par nākotni”, demonstrējot starptautiskos festivālos atzinību guvušas pēdējo gadu filmas.

Foruma ietvaros notiks kino profesionāļiem paredzēts filmu projektu tirgus un semināri, savukārt skatītāji, kā ierasts, aicināti uz filmu programmu kinoteātrī K.Suns Rīgā un atsevišķiem seansiem arī reģionu pilsētās – Jēkabpilī, Rēzeknē, Daugavpilī, Cēsīs un Valmierā. Šogad skatītāju ievērībai tiks piedāvātas deviņas dokumentālās filmas, kas raksturo pašreizējo laikmetu un tā izaicinājumus, rosina patiesu un dzirkstošu paaudžu dialogu, kā arī mudina domāt par mantojumu, ko glabājam un nododam nākotnes paaudzēm.

Foruma filmu skati trešdien, 5. septembrī, atklās Latvijas simtgades filma Laika tilti (rež. Kristīne Briede un Audrjus Stonis (Lietuva)), veltīta 60.-70. gadu periodam kinovēsturē, ko dēvē par Baltijas jauno vilni. 2016. gadā filmas projekts vēl tapšanas stadijā tika prezentēts Baltijas jūras dokumentālo foruma projektu tirgū.

Pirms seansa skatītāji aicināti uz tikšanos ar režisori Kristīni Briedi, scenārija līdzautori Ramuni Rakauskaiti un varoņiem – Baltijas poētiskā dokumentālā kino skolas režisoriem Ivaru Selecki un Marku Sosāru. Sarunu vadīs kinozinātniece Zane Balčus. No 6. septembra filma Laika tilti būs pieejama kinoteātros visā Latvijā.

Plašāka saruna foruma laikā būs veltīta arī filmai Kādas sēklas stāsts (Seed: The Untold Story, 2016). Tā pievēršas brīnumainajai pasaules sēklu daudzveidībai un seko zemniekiem, zinātniekiem un veco šķirņu sēklu kolekcionāriem, kas iesaistās Dāvida un Goliāta cienīgā cīņā par mūsu pārtikas nākotni. 6. septembrī pēc seansa turpat kinoteātrī K.Suns sarunu ar ekspertiem par šo tēmu vadīs žurnāliste Sandra Kropa.

Piektdien, 7. septembrī, uz tikšanos ar skatītājiem Rīgā ieradīsies filmas Projekts “Vecmāmiņas” (Granny Project, 2017) režisors Bālints Rēvēss. Filmā viņš kopā ar diviem draugiem apņemas tuvāk iepazīt savas vecmāmiņas – vienam tā ir bijusī angļu spiedze, otram holokaustā izdzīvojusi ungāru komuniste, trešajam – nacistiskajā Vācijā uzaugusi dejotāja. Jaunieši kopā ar vecmāmiņām dodas netipiskā pagātnes apceļojumā un ar jaunu cilvēku perspektīvu atskatās uz viņu jaunības dienām.

Vairākas programmas filmas “atmiņām par nākotni” pievēršas caur ģimenes un radikalizācijas prizmu. Norvēģu režisora Hovara Bustnesa filma “Zelta rītausmas” meitenes (Golden Dawn Girls, 2017) sniegs satraucošu ieskatu Grieķijas galēji labējās partijas “Zelta rītausma” aizkulisēs. Laikā, kad vairāki ietekmīgi partijas biedri ir apcietinājumā, vēlēšanu kampaņā aktīvi iesaistās viņu meitas, sievas un mātes. Savukārt filmā Par tēviem un dēliem godalgotais režisors Talals Derki ataino kādu Sīrijas radikālo islāmistu ģimeni, kurā, gatavojoties džihādam, bērniem strauji jāatvadās no savas bērnības. Filma ieguvusi labākās dokumentālās filmas titulu Sandensas kinofestivālā.

Īpatnējā ceļojumā pa Krievijas Tālajiem Austrumiem, meklējot vēstures pēdas un reģiona mūsdienu portretu, aizvedīs filma Kolima. Pa kaulu ceļu (Kolyma: Road of Bones, 2017). Filmas veidotāji no ostas pilsētas Magadanas, sauktas par elles vārtiem, dodas līdz pat Jakutskai, pasaulē aukstākajai pilsētai, un pa ceļam sastopas ar kolorītiem personāžiem. Krievijā uzņemts arī smalkais mākslas vingrotājas Margaritas Mamunas portrets Par katru cenu (Over the Limit, 2017), ar kuru programmā sevi pieteiks poļu režisore Marta Prusa. Filma meistarīgi atspoguļo jaunās sportistes iekšējo pasauli nežēlīgo treniņu laikā, gatavojoties Olimpiskajām spēlēm.

Nākotnes izaicinājumiem pievērsīsies arī filma Tīrītāji (The Cleaners, 2018), kurā piedalīties piekrituši daži slepenās interneta satura moderatoru industrijas darbinieki. Silīcija ielejas lielo uzņēmumu uzdevumā viņiem diendienā jāizvērtē tūkstošiem attēlu un video, kas raisa jautājumus par cenzūru mūsdienu pasaulē. Savukārt poētiskiem izteiksmes līdzekļiem veidotā filma Izsalkušo spoku sala (Island of the Hungry Ghosts, 2018) ir tēlaini smalks un iejūtīgs stāsts par Austrālijai piederošo Ziemassvētku salu Indijas okeānā, kurā vareni dabas skati mijas ar jaunas psihoterapeites gaitām, strādājot ar salā izmitinātajiem patvēruma meklētājiem.

Filmas tiks demonstrētas oriģinālvalodā ar subtitriem angļu valodā, nodrošinot tulkojumu arī latviski. Skolēniem, studentiem, pensionāriem un kinoprofesionāļiem, uzrādot apliecības, seansi būs pieejami bez maksas. Biļešu iepriekšpārdošana uz seansiem Rīgā portālā bezrindas.lv sāksies no 9. augusta, savukārt kinoteātra K.Suns kasē – no 20. augusta.

Baltijas jūras dokumentālo filmu forumu Nacionālais Kino centrs rīko sadarbībā ar starptautisko organizāciju European Documentary Network, to atbalsta programma Radošā Eiropa Media, LR Kultūras ministrija un Rīgas dome.

SEANSU PLĀNS RĪGĀ
SEANSU PLĀNS REĢIONOS