KgKultūras Pavasara balsojums

Sācies Latvijas sabiedrisko mediju gada balvas kultūrā “Kilograms kultūras 2023” Pavasara balsojums, kas būs aktīvs līdz 2. jūnija plkst. 23:59 sabiedrisko mediju portālā LSM. Kategorijā „Kino” izvirzītas divas spēlfilmas un trīs dokumentālās filmas, bet kategorijā „Gada notikums” – Nacionālā Kino centra un Latvijas kinoproducentu starptautiskā sadarbība Berlināles filmu tirgū, organizējot pasākumu programmu „Baltijas fokuss”.

Pavasara balsojumam izvirzītie darbi Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas žūrijas redzējumā atzīti par oriģinālākajiem un kvalitatīvākajiem Latvijas kultūras notikumiem no 2023. gada janvāra līdz 30. aprīlim un ir cienīgi cīnīties par iespēju iegūt balvu Kilograms kultūras. “Kultūras pasākumu piedāvājumā atkal vērojama liela daudzveidība, radošā enerģija pārpludina zināmas un jaunas kultūrvietas. Saskatāmas arī atšķirīgas tendences no iepriekšējiem balsojumiem, piemēram, kategorijā Kino īpaši bagātu piedāvājumu veido jaunas latviešu filmas, no kurām lielākā daļa nevis izklaidē, bet risina pretrunīgas problēmas mūsu sabiedrībā. Tāpat jāmin, ka daudz biežāk notikumu sarakstos dažādās kategorijās ielaužas džeza mūzikas žanrs,” norāda žūrijas pārstāve, LTV Kultūras redakcijas vadītāja Ieva Rozentāle.

Sabiedrisko mediju kultūras jomas profesionāļu žūrija Pavasara balsojumā izvirzījusi kandidātus desmit  kategorijās – Mūzika, Kino, Teātris, Vizuālā māksla, Literatūra, Popkultūra, Starts, Mantojums, Pārsteigums, Notikums. No katras kategorijas tikai vienu darbu, kas saņems lielāko sabiedrības atbalstu, izvirzīs fināla balsojumam. Balsot par favorītiem iespējams vienu reizi dienā, autorizējoties ar savu e-pastu vai sociālo mediju profilu. Finālam izvirzītie darbi tiks paziņoti 5. jūnijā.

Pavasara balsojuma nominanti kategorijā Kino:

# - spēlfilma Saule spīd 24 stundas (režisors Juris Poškus, Fa Filma)
# - dokumentālā filma Viss būs labi (režisors Staņislavs Tokalovs, Ego Media)

# - dokumentālā filma Austrumu fronte (režisori Vitālijs Manskis, Jevhens Titorenko, Vertov, Braha Studija)
# - spēlfilma Mātes piens (režisore Ināra Kolmane, Deviņi)
# - dokumentālā filma Svārstības (režisore Kristīne Briede, Rucka Art Foundation, Baltic Balkan Productions)

Kategorijā Notikums izvirzīti:
# - vijolniece Vineta Sareika kļūst par pirmo koncertmeistari–sievieti Berlīnes filharmonijas orķestra vēsturē

# - starptautiskā Berlīnes kinofestivāla Eiropas Filmu tirgus pasākumu kopums Baltijas valstis fokusā
# - Daugavpils Marka Rotko mākslas centra 10 gadu jubileja
# - Lībiešu mantojuma diena 26. martā

Kategorijā Mantojums starp pieciem nominantiem izvirzīta arī neatkarīgo producentu Jersika Records dokumentālā filma KIKOK 1962. Latvijas pirmais džeza festivāls (režisors Mareks Ameriks).

Visu kategoriju nominanti un iespēja balsojumam – ŠEIT.

Balvas Kilograms kultūras žūrijā strādā LTV, LR un LSM kultūras jomas profesionāļi – LTV Kultūras redakcijas vadītāja Ieva Rozentāle, žurnālistes Lilita Eglīte, Daira Āboliņa un Henrieta Verhoustinska, redaktors Aigars Bumburs, LTV raidījuma Kultūrdeva producents un mūzikas žurnālists Kaspars Zaviļeiskis, LR3 Klasika direktore Gunda Vaivode un žurnālisti Orests Silabriedis, Liene Jakovļeva, Anete Ašmane-Vilsone.

Kilograms kultūras ir sabiedrisko mediju apbalvojums, kas apliecina sabiedrisko mediju aktīvu līdzdarbību Latvijas kultūras dzīves procesos. Balvu piešķir Latvijas Televīzija, Latvijas Radio un Latvijas sabiedrisko mediju portāls LSM. Tradīcija aizsākta 2012. gadā, kad balvas tika pasniegtas par spilgtākajiem 2011. gada kultūras notikumiem.

Balvas nominantus kopā desmit kategorijās skatītāji un klausītāji arī šogad varēs izvirzīt trīs reizes gada garumā – Pavasara, Rudens un Ziemas balsojumā.