Animācija Festivāls
kadrs no filmas

Kinorežisoru Laura un Raita Ābeļu eksperimentālā animācijas filma "Dieva suns" ir pieaugušo pasaka (angliski – „folk tale”) un Kannu kinofestivāla filmu tirgū „Marché du Film” iekļauta kā viena no septiņām filmām žanru programmā "Fantastic 7”. Filma Latvijā būs skatāma 2024. gada nogalē vai 2025. gada sākumā.

Lai iegūtu prezentācijas iespējas Kannu festivāla filmu tirgus programmā Fantastic 7, septiņi A klases kinofestivāli no visas pasaules konkursam izvirza katrs vienu žanra filmu projektu. Brāļu Ābeļu Dieva suns, kas atbalstīts ar Nacionālā Kino centra administrēto ERAF finansējumu, izvirzīts no Tallinas kinofestivāla Melnās naktis / Tallinn Black Nights.

Programmā Fantastic 7 filmu veidotājiem ir iespēja savus nupat tapušos darbus parādīt industrijas pārstāvjiem – kino izplatītājiem un producentiem, – atrodot jaunas sadarbības iespējas. Starptautiskais tirgus veicina plašākas auditorijas interesi – Fantastic 7 seansus apmeklē arī pasaules nozīmīgāko žanra kinofestivālu programmu veidotāji un kino izrādītāji, kas meklē spilgtas un interesantas filmas.

Brāļu Ābeļu filmas Dieva suns sižets sakņojas vēsturiskā notikumā – Ziemeļeiropā zināmākajā vilkaču prāvā, vilkača Tīsa lietā, kur tiesas laikā baznīcā kāds 82 gadus vecs vīrs drosmīgi sevi pasludināja par vilkati jeb Dieva suni, stāstot par savām cīņām pret raganām un burvjiem elles dziļumos. „Kā pētījuši antropologi, Livonijas vilkači nav tikai ļaunas būtnes, kas pārtop par vilku, tie līdzinās šamaņiem, dziedniekiem, zirgu vārdotājiem vai, iespējams, afēristiem un viltniekiem. Katrā ziņā skatītājs tiks īpatnēji izklaidēts,” sola režisori Raitis un Lauris Ābeles.
Filmas autori savij reālo vēstures notikumu ar izdomu. Filmas darbība noris Livonijā 1692. gada rudenī, tagadējās Mālpils apkaimes Zaubē. Nerimstošs lietus, īsas dienas un tumšas naktis veido fonu virknei mistisku un aizraujošu notikumu, kas piemeklē mazās pilsētiņas iedzīvotājus. Kad tiek nozagta baznīcas relikvija, sākas raganu medības un ciemā ierodas Dieva suns, kas cilvēkiem atnes noslēpumainu dāvanu.

“Šis projekts tapa ciešā sadarbībā ar mūsu draugu un vizionāru mākslinieku Hariju Grundmani; viņa iedomātā un animatora Aigara Gercāna atdzīvinātā pasaule skatītāju aizvedīs aizraujošā, reizē nopietnā un nešpetnā ceļojumā,” piebilst autori.
Filmas scenārija autori ir Ivo Briedis un brāļi Ābeles, galvenais animācijas mākslinieks – Harijs Grundmanis, galvenais animators – Aigars Gercāns, filmas operators – Mārcis Ābele.
Aktieru ansambli veido unikāls sastāvs – mācītāja lomā Regnārs Vaivars, vilkati tēlo Einars Repše, baronu – augumā dižais Kristians Kareļins. Filmas producenti ir Raitis Ābele un Kristele Pudane, filma producēta studijās Tritone Studio (Latvija) un Lumiere Lab (ASV).

Filmas tapšanu atbalsta Nacionālais kino centrs (ERAF / REACT-EU projekts "Latvijas kino industrijas uzņēmumu izaugsme, veicinot to profesionālo veiktspēju" Nr.13.1.4.0/22/I/001).

77. Kannu kinofestivāls norisināsies no šī gada 14. līdz 25. maijam. Vairāk informācijas kinofestivāla mājaslapā ŠEIT.