„Brīnišķīgie lūzeri. Cita pasaule” kinoteātros visā Latvijā – no 27. aprīļa

Plūkusi laurus vairākos A klases kinofestivālos pasaulē un kļuvusi par vienu no skatītākajām dokumentālajām filmām Lietuvā, lietuviešu režisora Arūna Mateļa (Arūnas Matelis) dokumentālā filma “Brīnišķīgie lūzeri. Cita pasaule / Wonderful Losers: A Different World”, kura tapusi sadarbībā ar Latvijas studiju “VFS Films”, 27. aprīlī piedzīvos Latvijas pirmizrādi kinoteātrī “Splendid Palace” un pēc tam tiks izrādīta visā Latvijā.

 

Kopš filmas pirmizrādes Varšavas starptautiskajā kino festivālā 2017. gada oktobrī Brīnišķīgie lūzeri. Cita pasaule kā labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma ir saņēmusi galvenās balvas prestižos starptautiskos kinofestivālos gan Varšavā, gan Minskā un Triestē, turklāt Minskā izpelnījusies arī skatītāju balvu; šogad aprīlī filma iekļauta Maskavas starptautiskā kinofestivāla dokumentālo filmu konkursā. Pagājušā gada nogalē Lietuvas Kinematogrāfistu savienība starp astoņām nominētajām filmām, kuru vidū bija arī Šarūna Barta Kannās pirmizrādītā spēlfilma Sals, gada labākās Lietuvas filmas godu piešķīra tieši mūsu filmai.

Filmas Lietuvas pirmizrāde notika šā gada februāra beigās, līdz šim to ir noskatījušies jau gandrīz 15 tūkstoši mūsu kaimiņzemes skatītāju. Vairākas kompānijas filmu izmanto komandas saliedēšanas pasākumos, viena no tām ir Lietuvas spēcīgākais basketbola klubs Kauņas Žalgiris.

Filma Brīnišķīgie lūzeri. Cita pasaule atklāj neredzamo pusi riteņbraukšanas sacensībās Giro d’Italia – vienā no trim pasaulē lielākajām un grūtākajām velosportistu cīņas arēnām. Neskatoties uz velosporta popularitāti, tikai nedaudzi zina par sacensību sarežģīto, hierarhisko struktūru, kas paģēr beznosacījuma pakļaušanos un pašuzupurēšanos. Filmas centrā ir tā sauktie gregari – profesionālās riteņbraukšanas mūki, kuri vienmēr brauc aizmugurē, piegādā biedriem ūdeni un sviestmaizes un jau startējot ir nolemti zaudēt.

“Tā ir filma, kas ievelk savā pasaulē no pirmajām sekundēm. Ar katru nākamo kadru riteņbraucēju sāpes arvien vairāk izjūtat kā savējās, viņu brūces pamazām kļūst par jūsu brūcēm, un tikai tad, kad viss ir beidzies, jūs spējat atgriezties realitātē. Šis stāsts suģestē pat tos skatītājus, kuri neinteresējas par riteņbraukšanas sportu vai paši nebrauc ar velosipēdu, jo tas ir stāsts par kaislību un uzupurēšanos kopīga mērķa, otra cilvēka labā,” par šo filmu saka Varšavas kino festivāla direktors Stefans Laudins.

Šī ir pirmā reize, kad kāds izvēlējies kinovalodu, lai runātu nevis par velosporta čempioniem, kuri parasti izpelnās uzmanību, bet gan par tiem, kuri paliek ēnā. Gregari atvēra sirdi režisoram, ļaujot ieskatīties viņu ikdienas rutīnā – nogurdinošajos treniņos un spraigajās sacensībās, kur netiek dota pat visniecīgākā cerība uzvarēt, bet ir vienīgi pienākums tikt galā ar pārcilvēciskām grūtībām, lai palīdzētu triumfēt komandas līderim.

Filma Brīnišķīgie lūzeri. Cita pasaule ir viena no līdz šim lielākajām Eiropas dokumentālā kino kopprodukcijām, sarežģīts un riskants dokumentālā kino projekts, kura tapšanā līdz ar Lietuvu un Latviju piedalījusies arī Itālija, Šveice, Īrija, Ziemeļīrija, Spānija un Beļģija. Filmas ražošanu atbalstījis Eiropas fonds Creative Europe un Nacionālais Kino centrs, kā arī visu pārējo dalībvalstu kino fondi. Latvijas pusi šajā unikālajā projektā pārstāv operatori Valdis Celmiņš un Ivars Zviedris, montāžas režisors Gatis Belogrudovs un producents Uldis Cekulis. Ivars Zviedris, kurš pats savulaik bijis aktīvs riteņbraucējs, filmēja pašā leģendāro velosacensību epicentrā – šī ir pirmā reize pēdējo 40 gadu laikā, kad kādam kino režisoram ar savu filmēšanas grupu tikusi dota atļauja filmēt Giro d’Italia sacensību iekšienē. Arī tāpēc pastiprinātu interesi par filmu izrādījuši Itālijas mediji.

Studijas VFS Films sadarbībai ar kaimiņzemes Lietuvas kolēģiem ir senā draudzībā balstītas tradīcijas. Filma Brīnišķīgie lūzeri. Cita pasaule ir jau otrais VFS Films kopdarbs ar lietuviešu režisoru Arūnu Mateli – pasaulē pazīstamo dokumentālistu, kurš 2007. gadā saņēma ASV Kinorežisoru ģildes balvu par filmu Pirms atgriešanās uz Zemes / Before Flying Back to Earth. Pirmā VFS Films sadarbība ar Arūnu Mateli bija režisores Ramunes Rakauskaites dokumentālā spēlfilma Radviliāda, kurai Matelis ir kopproducents; šo stāstu par Eiropā slaveno Radvilu dzimtu Latvijas skatītājiem bija iespēja noskatīties februārī Latvijas Televīzijas 1. kanālā.

VFS Films jau sen un cieši sadarbojas arī ar otru pasaulē labi pazīstamo lietuviešu dokumentālistu Audrju Stoni – viņa režisētā un Ulda Cekuļa producētā dokumentālā filma Ramins (2012) bija Lietuvas oficiālais pieteikums Amerikas Kinoakadēmijas balvas Oskars nominācijai. Šobrīd notiek kopīgs darbs pie Nacionālā Kino centra programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei atbalstītā Kristīnes Briedes un Audrjusa Stoņa projekta Laika tilti, kura pirmizrāde gaidāma septembrī.

Treileris: https://ej.uz/briniskigieluzerifilma

Filmas aktualitātes: https://www.facebook.com/vfsfilms/

Vairāk informācijas:
producents Uldis Cekulis
uldis@vfs.lv / mob: 29298077