“Cilvēki no nekurienes” uzņem inscenējumus

Šonedēļ tika organizētas vairākas filmēšanas dienas studijas “Mistrus Media” dokumentālajai filmai “Cilvēki no nekurienes”, stāstam par Ievu Lešinsku un viņas tēvu Imantu Lešinski, kurš strādāja kā dubultaģents starp VDK un CIP. Vairākas ainas tika filmētas, inscenējot 70. un 80. gadu ASV gaisotni un stilistiku.

Nacionālais kino centrs viesojās vienā no inscenējumu filmēšanas vietām – naktsklubā Sapņi un kokteiļi Rīgas centrā, kur kluba apmeklētāji dejoja kā 80. gados, kamēr režisors un operators sekoja viņiem līdzi ar kameru; masu skatu dalībnieku-dejotāju vidū bija arī filmas producente Antra Gaile. Gaismas dažādās krāsās apgaismoja dalībnieku sejas caur dūmiem, kas aculieciniekus aizved atpakaļ pagātnē. Tikko filmēšana beigusies, grupa steidzās sagatavot citu filmēšanas vietu nākamajām ainām.

Filmas Cilvēki no nekurienes stāsts sākas 1978. gadā, kad Ieva Lešinska nonāk Ņujorkā kopā ar tēvu Imantu Lešinski un pamāti Rasmu, kuri strādā Apvienoto Nāciju Organizācijā. Lešinskis nolemj pāriet ASV pusē, un ģimenei tiek piešķirtas jaunas personu identitātes – jauni vārdi un jaunas dzīves, jo palikt kā Lešinska ģimenei būtu bīstami. Līdz ar to Ieva vairs nedrīkst satikt savu māti un ceļot atpakaļ uz dzimteni Latviju. Filma pēta Imanta Lešinska dzīves notikumus, vienlaikus sekojot Ievas studijām universitātē un laulībām. 1983. gadā viņa piedzīvo emocionālu krīzi un sāk atjaunot savu latvisko identitāti, 1991. gadā Ieva atgriežas Latvijā – pirmo reizi pēc 13 gadiem.

Dokumentālā filma Cilvēki no nekurienes tiek veidota sadarbībā ar filmu studijām PIMIK (Igaunija), Kick Film (Vācija) un 8Heads Productions (Čehija) un Čehijas TV, kas filmas projektam East Doc Platform 2015 piešķīra filmas pēcapstrādes speciālbalvu.

Filmas režisori un scenāristi ir Jāks Kilmi un Gints Grūbe, producente Antra Gaile, galvenais operators Aigars Sērmukšs, māksliniece Kristīne Jurjāne, komponisti Slavomir Hořínka un Janek Murd, montāžas režisore Carmen Kirchweger, skaņu režisori Jan Paul un Ludvík Bohadlo.

Režisors Jāks Kilmi ir viens no pazīstamākajiem vidējās paaudzes kinorežisoriem Igaunijā, vairākas viņa filmas apbalvotas starptautiskos festivālos. Ar studiju Mistrus Media Kilmi sadarbojās jau 2014. gadā, kad viņš veidoja vienu no septiņām īsfilmām ciklā par Rīgu filmai Pāri ceļiem un upei – stāstu par Lucavsalas mazdārziņiem Piemēslot aizliegts!

Filmas tapšanu līdzfinansē Nacionālais kino centrs, Valsts kultūrkapitāla fonds, Eiropas Savienības programma Radošā Eiropa, Igaunijas Filmu Institūts, Bavārijas Filmu fonds un Čehijas Valsts Kino fonds.

Reportāžu sagatavoja Daila Šmita, ALA / Dienvidaustrālija / NKC