Daudzsēriju filma “Sarkanais mežs” – martā LTV ēterā

Ar divām pirmajām sērijām 2. martā Latvijas Televīzija sāk demonstrēt daudzsēriju filmu “Sarkanais mežs”, kuras projekts 2017. gadā uzvarēja LTV izsludinātajā simtgades seriāla  projektu konkursā Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros. Scenārijs balstīts uz patiesiem, spraigiem un līdz šim mazzināmiem notikumiem pagājušā gadsimta vidū pēc Otrā pasaules kara, kad Lielbritānijas un Padomju Savienības specdienestu savstarpējās cīņas lauks bija arī Latvijas meži.

 

Daudzsēriju filma Sarkanais mežs ir viens no pēdējo gadu nozīmīgākajiem televīzijas projektiem Latvijā. To raksturo vēriens, kino kvalitāte un iztirzāto vēsturisko norišu nepārejošā aktualitāte, jo par mūsu neseno vēsturi mākslas valodā ir runāts maz. “Tas ir stāsts par vienkāršiem cilvēkiem sarežģītos apstākļos, kad ar viņu dzīvēm spēlējas lielvaru specdienesti. Filmas varoņiem ar to jātiek galā, jāspēj kalpot Dzimtenei un palikt dzīviem. Uzticēties nevar nevienam,” intriģējošos sižeta pavērsienus ieskicē producente Arta Ģiga.

“Par angļu izlūkdienesta operāciju ar kodēto nosaukumu Jungle, kas ir Sarkanā meža sižeta pamatā, uzzināju, strādājot pie savas debijas filmas Segvārds Vientulis,” stāsta idejas autors, režisors un filmas mākslinieks Normunds Pucis. “Šis sižets likās tik aizraujošs un plašākai sabiedrībai nezināms, ka radās ideja to inscenēt daudzsēriju mākslas filmā.”

Notikumi risinās 1949. gadā, kad angļu izlūkdienests MI6 cenšas iegūt informāciju par situāciju Padomju Savienības okupētajā Baltijā. Vitolds kopā ar citiem latviešiem ikdienā strādā smagu darbu karjeros, bet Velta ir medmāsa hospitālī. Viņi sapņo doties uz ASV, krāj naudu, plāno kāzas un kārto nepieciešamos dokumentus, jo ASV rūpīgi atlasa emigrantus. Taču Vitolds izlemj piedalīties misijā Dzimtenē, un cerība mainīt vēsturi maina viņa dzīvi.

Daudzsēriju filmā Sarkanais mežs ir vairākas sižetiskās līnijas, kas savijas aizraujošā stāstā, un tas uzrunās gan vēstures entuziastus, gan tos, kuriem notikumi aizvadītā gadsimta vidū un lielvaru specdienestu cīņas tepat mūsu zemē ir pavisam svešas.

Filmas komanda priecājas par ļoti  veiksmīgo aktieru atlasi. Galvenajā – bijušā leģionāra Vitolda Reķa – lomā iejuties jaunais aktieris Jēkabs Reinis, viņa līgavu Veltu atveido Agnese Cīrule, kopā ar viņiem galvenajās lomās iejūtas arī Dainis Grūbe un Jānis Vimba. Latvijas vēstnieku Lielbritānijā atveido leģendārais Uldis Dumpis, bet viņa kundzi spēlē Aurēlija Anužīte. Citās lomās iejūtas Jurijs Djakonovs, Elīna Vaska, Uldis Anže, Hermans Skučs, Pāvels Griškovs, Juris Žagars, Juris Kalniņš, Maija Doveika, Kaspars Gods, Imants Strads un citi.

Lai arī seriāls ir balstīts vēsturiskos notikumos, tā tēma un uzdotie jautājumi ir aktuāli šodien, īpaši atvērto čekas maisu kontekstā,” norāda idejas autors Normunds. “Pirmo reizi Latvijas kino vēsturē ir inscenēta trimdas latviešu pēckara dzīve Anglijā. Tā ļauj skatītājam ne tikai ielūkoties šajās nezināmajās vēstures lappusēs, bet arī šodienas emigrantu acīm uzdot to pašu jautājumu – ko man nozīmē Latvija un ko es tās labā esmu gatavs darīt?”

Daudzsēriju filma tapusi divus gadus, un producente Arta Ģiga izsaka lielu pateicību visiem, kuri iesaistījušies tās veidošanā – ne tikai komandai un vēsturiskajiem konsultantiem, bet arī pašiem mežabrāļiem un mežameitām, kas dalījās savās atmiņās. “Daudz ko no tā centāmies ielikt filmā,” atzīst Arta. “Nacionālā pretošanās kustība saglabāja cerību par brīvu Latviju ilgu laiku pēc padomju okupācijas. Šie cilvēki māca mums nepadoties un nebaidīties.”

Daudzsēriju filma Sarkanais mežs LTV ēterā tiks demonstrēta no 2. marta, sestdienās plkst. 21:25 LTV1 un REPLAY.lv. Vēl pirms seriāla sākuma, 1. martā plkst. 21:15, LTV1 un REPLAY.lv būs vērojams stāsts par vērienīgās daudzsēriju filmas tapšanu. Portālā LSM.lv no 18. februāra būs pieejami plašāki materiāli par filmas tapšanu, savukārt no 1. marta preses tirdzniecības vietās būs pieejams īpašs žurnāla Rīgas Viļņi speciālizlaidums – veltīts tikai filmai Sarkanais mežs.

Daudzsēriju filmas Sarkanais mežs idejas autors, režisors un mākslinieciskās koncepcijas autors ir Normunds Pucis, scenārija autori – Ivo Briedis, Matīss Gricmanis, Armands Zvirbulis, režisors inscenētājs – Armands Zvirbulis, galvenais operators – Uldis Jancis, vēstures konsultanti – Zigmārs Turčinskis un Inese Dreimane, mūzikas autors – Zigmārs Liepiņš, tērpu māksliniece – Evija Džonsone, izpildproducente – Kristīne Āboliņa, producente – Arta Ģiga.

Daudzsēriju filmas Sarkanais mežs producējošā kompānija SIA Red Dot Media iepriekš bijusi iesaistīta LTV seriāla Māja pie ezera veidošanā, savukārt producentei Artai Ģigai ir pieredze arī citu liela mēroga televīzijas produktu realizēšanā.

Papildinformācija:
Krista Luīze Priedīte
LTV komunikācijas speciāliste
26238231
krista.priedite@ltv.lv