Dāvja Sīmaņa filma “Tēvs Nakts” – Maskavas kinofestivāla konkursā

Režisora Dāvja Sīmaņa Simtgades filma “Tēvs Nakts / The Mover” starptautisko pirmizrādi piedzīvos galvenā konkursa skatē Maskavas 41. Starptautiskajā kinofestivālā, kas norisināsies no 2019. gada 18. aprīļa līdz 25. aprīlim.

Maskavas Starptautiskais kinofestivāls ir viens no vecākajiem pasaulē, tas pirmoreiz sarīkots 1935. gadā, kad žūrija strādāja Sergeja Eizenšteina vadībā, tomēr regularitāti festivāls iedibinājis tikai kopš 60. gadu sākuma un 1999. gadā kļuva par ikgadēju pasākumu. Šogad šis A klases festivāls notiek 41. reizi. Galvenajai konkursa skatei (viss saraksts – ŠEIT) atlasītas 13 pilnmetrāžas spēlfilmas no Francijas, Irānas, Somijas, Itālijas, Turcijas, Kazahstānas, Krievijas, Ķīnas, Japānas un arī Latvijas; galvenā konkursa žūriju vada Latvijā kopš kinoforuma Arsenāls laikiem labi pazīstamais un sinefilu mīlētais korejiešu režisors Kims Kiduks.

“Esmu gandarīts, ka filma Tēvs Nakts šādā veidā nonāk pie skatītājiem ārpus Latvijas. Pirmizrāde Maskavas starptautiskajā kinofestivālā un arī turpmākā filmas izrādīšana festivālos man ir svarīga ne tikai starptautiska novērtējuma dēļ, bet arī kā iespēja izplatīt to humānistisko vēstījumu, ko ietver stāsts par Žani un Johannu Lipkēm. Filma vēršas pret antisemītismu un citām tolerances trūkuma izpausmēm, kas viltus ziņu un neokonservatīvā autoritārisma laikmetā paliek arvien biežākas. Tā kalpo par atgādinājumu vēstures katastrofai, ko var radīt sabiedrības tumsonīgie priekšstati,” saka filmas režisors Dāvis Sīmanis.

Pirms trim gadiem Dāvis Sīmanis jau piedalījās Maskavas Starptautiskajā kinofestivālā – viņa debijas spēlfilma Pelnu sanatorija (2016) bija atlasīta programmai Spektrum.

“Tas, ka Latvijas filmas arvien vairāk skatās un novērtē Latvijas kinoskatītāji, ir ļoti nozīmīgs fakts, taču ne mazāk būtisks sasniegums ir tas, ka Latvijas filmas starp vairākiem tūkstošiem jaunāko filmu izvēlas pasaulē nozīmīgākie kinoforumi, kāds, bez šaubām, ir Maskavas festivāls. Dalība festivāla konkursā ļaus sākt filmas Tēvs Nakts starptautisko apriti – jau maijā filmu demonstrēsim Kannu festivāla tirgus skatē, kas būs iespēja sasniegt plašu starptautisko izplatītāju loku Eiropas lielākajā filmu tirgū, bet filmas tālākais ceļš  maijā un jūnijā jau apstiprināts ar pirmizrādēm vairākos  nozīmīgos Eiropas, Ziemeļamerikas un Austrālijas  festivālos,“ informē filmas producents Gints Grūbe.

Spēlfilma Tēvs Nakts ir vēsturiskos notikumos, atmiņās un liecībās balstīts stāsts par leģendāro rīdzinieku Žani Lipki, kurš kopā ar ģimeni 2. pasaules kara laikā Rīgā savā mājā Ķīpsalā izglāba vairāk nekā 50 ebrejus. Žani un Johannu Lipkes filmā  atveido aktieri Artūrs Skrastiņš un Ilze Blauberga. Filma uzņemta studijā Mistrus Media,  tā tapusi Nacionālā Kino centra programmas Latvijas filmas Latvijas simtgadei ietvaros.

2018. gadā Nacionālās Kino balvas ietvaros filma Tēvs Nakts saņēma četrus Lielos Kristapus – par labāko režiju (Dāvis Sīmanis), labāko operatora darbu (Andrejs Rudzāts), labāko filmas mākslinieces darbu (Kristīne Jurjāne), labāko aktrises darbu otrā plāna lomā (Ilze Blauberga). Filmu Latvijā apmeklējuši jau vairāk nekā 45 000 skatītāju.