Pirmizrāde Spēlfilma Festivāls
Kadrs no filmas

Izziņota 74. Berlīnes starptautiskā kinofestivāla oficiālā programma – režisora Dāvja Sīmaņa spēlfilma “Marijas klusums”, kas veidota filmu studijā “Mistrus Media”, pasaules pirmizrādi piedzīvos 18. februāra vakarā, festivāla programmā tai ieplānoti četri seansi. Nacionālā pirmizrāde un izrādīšana Latvijas kinoteātros paredzēta aprīļa sākumā.

Filma Marijas klusums tiks demonstrēta Berlīnes kinofestivāla Foruma programmā, kurai atlasītas 30 filmas no visas pasaules. Festivāla paziņojumā teikts, ka Foruma programma šogad tikusi veidota, sadarbojoties visām festivāla sekcijām, lai šajā sociāli un politiski sarežģītajā laikā piedāvātu aizraujošu filmu izlasi.

Atklāti un apņēmīgi strādājot ar kinematogrāfiskajām formām, mēs programmā vēlēmies pārvarēt plaisu starp reālo pasauli, kurā dzīvojam, un kino, kas apzinās savu ietekmi uz sabiedrību. Viens no atlases virzieniem bija reģioni ārpus Rietumu kinoindustrijas centriem. Mēs meklējam pasaulīgas filmas, kas nenodarbojas ar pašreferenci, bet iesaistās sabiedrības dzīvē,” tā par festivāla šāgada Foruma programmas sadaļu raksta mākslinieciskā vadītāja Barbara Vurma.

Festivāla programmētāji norāda, ka filmu izlase Foruma programmas filmās šogad ir atvērta pasaulei un vairāk vērsta pret skatītājiem, iepazīstina ar "cita veida varoņiem", savukārt režisora Dāvja Sīmaņa filma Marijas klusums programmas izcelta kopā ar tādām biogrāfiskajām filmām, kuras ir krasā pretstatā klasiskajām varonības idejām, kas pazīstamas no kino kanona.

Filma Marijas klusums ir vēsturiska drāma, kas veidota pēc slavenās teātra un kino aktrises Marijas Leiko dzīvesstāsta un vēsta par viņas dzīves pēdējiem gadiem, kad aktrise dodas uz Padomju Savienību, lai parūpētos par savu mazmeitu, un kļūst par Staļina iniciētās latviešu iznīcināšanas akcijas liecinieci un upuri.

“Manuprāt, gan latviešu auditorijai, gan arī starptautiski Marijas Leiko dzīvesstāsts savā ziņā raksturo visu to, ko teorijas kontekstā mēdzam dēvēt par pasaules sajukšanu prātā, – periodu, kas aizsākās ar Pirmo pasaules karu, revolūciju Krievijā un Vācijā; pēc tam nāca autokrātisko, autoritāro režīmu veidošanās starpkaru periodā. Marijas Leiko personība izceļo cauri šiem laikiem dažādās valstīs, un ar savu pieredzējumu vai klātbūtni ļoti spilgti raksturo šo periodu. Tas varbūt arī ir galvenais – viņa kalpo par vēsturisku prizmu, caur kuru mēs varam ieskatīties šajos notikumos nevis šauri, no viena leņķa, bet izgaismot visu 20. gadsimta pirmo pusi ar visām raksturīgajām politiskajām peripetijām, kultūras peripetijām, arī vēsturiskajām katastrofām, kas tajā laikā notikušas,” saka režisors Dāvis Sīmanis izdevumā Baltic Films, ko Latvijas, Lietuvas un Igaunijas kinoinstitūcijas sagatavojušas speciāli Berlīnes kinofestivālam.

Filmas Marijas klusums radošā komanda ir režisors Dāvis Sīmanis, operators Andrejs Rudzāts, scenārija autori Dāvis Sīmanis, Magali Negroni, Tabita Rudzāte, filmas māksliniece Kristīne Jurjāne, grima māksliniece Beate Rjabovska, galvenajās lomās – Olga Šepicka, Artūrs Skrastiņš, Ģirts Ķesteris, Inese Kučinska, Vilis Daudziņš. Filmas komponisti ir Paulius Kilbauskas un Justas Štaras, montāžas režisore Ieva Veiverīte, izpildproducente Ilze Krūmiņliepa, producenti Gints Grūbe un Inese Boka-Grūbe, filma veidota Latvijas filmu studijā Mistrus Media kopprodukcijā ar Lietuvas filmu kompāniju Broom Films.

74. starptautiskais Berlīnes kinofestivāls šogad Vācijā norisināsies no 2024. gada 15. februāra līdz 25. februārim. Tas ir viens no lielākajiem, nozīmīgākajiem un tradīcijām bagātākajiem A klases filmu festivāliem pasaulē, kas norisinās kopš 1951. gada un līdzās Kannu un Venēcijas festivāliem tiek uzskatīts par vienu no Eiropas kino gada galvenajiem forumiem. Berlīnes kinofestivāla Foruma programma tiek organizēta jau 54 gadus, un tā savā atlasē izceļ kino kā medija nozīmi, izvēloties filmas, kurās ietverts nozīmīgs sociāli mākslinieciskais vēstījums un pievērsta īpaša uzmanība kino estētikai.

Berlīnes starptautiskā kinofestivāla seansus ir iespēja apmeklēt ne tikai festivāla viesiem, bet arī plašākai skatītāju auditorijai. Festivāla ietvaros skatītāji filmu Marijas klusums varēs redzēt četros seansos, kā arī papildus mediju un festivāla tirgus skatēs. Filmas festivāla seansi Berlīnē – 18. februārī 19:00 Kino Arsenal 1, 19. februārī 15:00 Kino Betonhalle, 20. februārī 15:00 kinoteātrī Delphi Filmpalast un 24. februārī 16:00 Berlīnes kinoteātrī Cubix6.

Filmas veidošanu atbalsta Nacionālais Kino centrs, Lietuvas Kino centrs, ES programma Radošā Eiropa MEDIA, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Latvijas Televīzija, straumēšanas platformas LMT un Tet. Filmas pasaules pirmizrādes pasākumus atbalsta Nacionālais Kino centrs, LIAA Spotlight Latvia un Latvijas vēstniecība Vācijā.

Latvijā filmu Marijas klusums kinoteātros sāks demonstrēt no 4. aprīļa.