Spēlfilma Festivāls
Kadrs no filmas Marijas klusums

Dāvja Sīmaņa spēlfilma “Marijas klusums”, kas pasaules pirmizrādi piedzīvoja 74. starptautiskajā kinofestivālā Berlīnē, turpina ceļu pasaulē un jūnijā tiek izrādīta Odesas starptautiskajā kinofestivālā Ukrainā, arī festivālā Slovākijā un citur.

Pirms Jāņiem, 19. jūnijā, filma piedzīvoja pirmizrādi Ukrainas kinofestivālā Mykolaichuk OPEN, tā tika iekļauta festivāla sadaļā Festival of Festivals, kurā tiek izrādītas labākās filmas no visas pasaules; pēc seansa skatītāji tiešsaistē satikās ar režisoru Dāvi Sīmani. Jau nākamnedēļ filma tiks izrādīta Slovākijas kinofestivālā Art Film Fest Košicē (21.–28.06.), kur tā atlasīta starp deviņām konkursa filmām Centrāleiropas un Austrumeiropas filmu skatē; sekos arī citi nozīmīgi festivāli.

Pasaules pirmizrādi filma Marijas klusums piedzīvoja 74. Starptautiskā Berlīnes kinofestivāla Foruma programmā, kuras veidotāji izcēla filmu kā vēsturiski precīzu un vienlaikus politiski aktuālu filmu, sava veida brīdinājuma šāvienu tam, kādas sekas var izraisīt autoritāro režīmu terors. Festivālā filma izsauca plašu mediju, starptautisko kritiķu un festivāla apmeklētāju atzinību, tā saņēma arī prestižo Ekumēniskās žūrijas balvu.

Filmas scenārijs balstīts reālos vēsturiskos notikumos, atspoguļojot Staļina realizētās nacionālās operācijas Krievijā, kas vērsās pret dažādu tautību cilvēkiem, nogalinot līdz pat miljonam cilvēku. Galvenās varones prototips, Marija Leiko, kura 30. gadu vidū nonāca Maskavā un sāka strādāt latviešu teātrī Skatuve, bija pazīstama vācu mēmā kino aktrise, kas filmējusies vairāk nekā 30 filmās, 20.–30. gados strādājusi slavenajā Maksa Reinharta teātra trupā Vācijā.

Latvijā filmu sāka demonstrēt šī gada 4. aprīlī un tā ieguva atzinīgu vērtējumu gan skatītāju, gan kino kritikas vidū, izraisot sarunas par Staļina noziegumiem, to noklusēšanas tendencēm mūsdienu Krievijā, kino nozīmi mūsdienu politikas ietekmēšanā. Šobrīd filmu iespējams noskatīties īpašos seansos vasarā, drīzumā tā būs pieejama straumēšanas platformās TET TV+ un LMT Viedtelevīzijā.

“Filmas uzmanības centrā ir nevis kino formālās izteiksmes līdzekļi, kuriem pakārtots vēstījums, bet vēstījums beidzot ir tas, kas šos izteiksmes līdzekļus diktē priekšā, – un dara to ar lieliskiem rezultātiem,“ par filmu raksta kritiķis Aivars Madris portālā Delfi. “Olga Šepicka-Slapjuma ar savu sniegumu demonstrē apbrīnojamu plastiskumu, kas, pirmkārt, ideāli iederas retrofaktūrā; otrkārt, ļoti precīzi sabalsojas ar Leiko aktiertalanta dziļumu un mākslinieciskās dvēseles plašumu; treškārt, izpilda tos uzstādījumus, kas vispirmām kārtām svarīgi režisoram,“ pēc filmas pirmizrādes Latvijā rakstīja Dmitrijs Rancevs portālā Arterritory. “Melnbaltajās faktūrās lolotā drama Marijas klusums ir Sīmaņa spēlfilmu kontekstā neraksturīgs pagrieziens. Tajā jaušams cits briedums un režijas intensitāte. Tā iet atšķirīgu, ļoti skaidru un nepārprotamu vēstījuma ceļu,“ rakstīja kinokritiķe Dārta Ceriņa laikrakstā Diena.

Galvenās lomas filmā atveido Olga Šepicka, Artūrs Skrastiņš, Ģirts Ķesteris, Inese Kučinska un Vilis Daudziņš, filmas radošā komanda – režisors Dāvis Sīmanis, operators Andrejs Rudzāts, scenārija autori Dāvis Sīmanis, Magali Negroni un Tabita Rudzāte, māksliniece Kristīne Jurjāne, grima māksliniece Beate Rjabovska, komponisti Pauļus Kilbausks (Paulius Kilbauskas) un Justs Štars (Justas Štaras), montāžas režisore Ieva Veiverīte, izpildproducente Ilze Krūmiņliepa un producenti Gints Grūbe un Inese Boka-Grūbe. Kinolente veidota Latvijas filmu studijā Mistrus Media kopprodukcijā ar Lietuvas kompāniju Broom Films. Filmas izveidi atbalstīja Nacionālais Kino centrs, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Lietuvas kino centrs, Creative Europe Media programma, Latvijas Televīzija, Tet un LMT.