11. martā plkst. 17:30 kinoteātrī “Splendid Palace” notiks ASV dokumentālās filmas „Brīvību ģitārai / Free to Rock” pirmā Eiropas pirmizrāde un vienīgais seanss Latvijā. Filmas pamatā ir stāsts par to, kā rokmūzika veicināja aukstā kara beigas, starp desmitiem filmā intervēto cilvēku ir arī bijusī Latvijas prezidente Vaira Vīķe-Freiberga, mūziķi Pits Andersons un Valērijs Saifudinovs, Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Ojārs Kalniņš.

Filmas pirmizrādes seansam sekos žurnālista Paula Raudsepa saruna ar filmas producentiem Dagu Jegeru un Niku Binkliju, mūziķi Pitu Andersonu un Ojāru Kalniņu. Saruna notiks angļu valodā ar sinhrono tulkojumu latviešu valodā.

Plakats filmai Brivibu gitarai jpg

No 1955. līdz 1991. gadam amerikāņu rokenrols iedvesmoja pagrīdes rokgrupu dzimšanu, un ideja par rokmūziku kā brīvības izpausmes veidu rada miljoniem sekotāju Padomju Savienības un sociālistiskā bloka valstīs. Filmā atainotie notikumi risinās Rīgā, Maskavā, Berlīnē, Ļeņingradā, Prāgā un Budapeštā. Savus viedokļus pauž desmitiem politiķu, valsts vadītāju, mūziķu un aktīvistu no bijušās PSRS, Austrumeiropas valstīm un ASV. Filmā ir dokumentēti vairāki notikumi, kas norisinājās Latvijā – PSRS pirmās rokgrupas The Revenger izveide Rīgā, pirmo padomju laika elektrisko rokģitāru veidošana Rīgā mājas apstākļos un to pārdošana pagrīdē; sistēma, kā pāri Baltijas jūrai nelegāli tika ievesti mūzikas ieraksti un tirgoti „melnajā tirgū”, atspoguļota arī dziesmotā revolūcija Baltijas valstīs.

„Demokrātiskā un brīvā sabiedrībā cilvēki var izvēlēties, kādām idejām sekot, kādu viedokli paust un kādu mūziku klausīties. Laikā, kad tepat mūsu kaimiņos Ukrainā notiek karadarbība, kad mūziķi un mākslinieki Krievijā darbojas pieaugošas cenzūras apstākļos, un mēs dzīvojam informācijas kara apstākļos, ir būtiski atgādināt, kāda loma bija kultūrai un mūzikai aukstā kara un komunisma sabrukuma laikā. Tolaik rokmūzika bija kļuvusi par brīvības simbolu, iedvesmojot desmitiem tūkstošu cilvēku no visa Austrumeiropas reģiona, kas vēlējās dzīvot brīvās un demokrātiskās valstīs”, norāda Ieva Morica, fonda atvērtai sabiedrībai DOTS izpilddirektore.

Filmu „Brīvību ģitārai” producējuši Grammy muzejs, Rokenrola slavas zāle un Stasa Namīna centrs Maskavā ar ASV valdības atbalstu. Filmas režisors Džims Brauns ir četru Emmy balvu ieguvējs. Filmas „Brīvību ģitārai” pirmizrādi Latvijā organizē fonds atvērtai sabiedrībai DOTS sadarbībā ar ASV vēstniecību Latvijā, ar Nacionālā kino centra un Kultūras ministrijas atbalstu.

Ieeja pasākumā – bez maksas. Bezmaksas biļetei var pieteikties www.fondsdots.lv mājas lapā vai izņemt to kinoteātra Splendid Palace kasēs. Filma tiks rādīta angļu valodā ar subtitriem latviešu valodā. Par godu filmai dienas noslēgumā, plkst. 21:00, notiks Pita Andersona un grupas The Swamp Shakers koncerts Latvijas 1. Rokkafejnīcā, Mārstaļu ielā 2/4, Vecrīgā. Koncertā ieeja brīva, uzrādot filmas biļeti. Visiem pārējiem ieejas maksa – 3 EUR.

Informāciju sagatavoja:
Irīna Kuzņecova
Fonda atvērtai sabiedrībai DOTS programmu direktore
Mob.tālr.: 28252237
E-pasts: irina.kuznecova@fondsdots.lv