“Dvēseļu puteni” izrāda virtuālajos kinoteātros ASV un Kanādā

No 8. janvāra vēsturiskā filma “Dvēseļu putenis / Blizzard of souls” tiek demonstrēta vairāk nekā 15 virtuālajos kinoteātros ASV un Kanādā, paralēli turpinot dalību ASV Kinoakadēmijas balvas sacensībā jeb “Oscars race” kā Latvijas nacionālais pieteikums, pretendējot uz nomināciju kategorijā “Labākā ārzemju filma”. Līdz šim Latvijas filmu atzinīgi novērtējuši daudzi ārvalstu kinokritiķi, tostarp izdevumos “Variety”, “The Hollywood  Reporter”, “New York Times”, “Los Angeles Times”, “The Guardian”.

Foto: Raimonds Birkenfelds

Kinoindustrijas izdevuma Variety recenzente Alissa Simon par latviešu filmu raksta: “Ar dokumentālista Dzintara Dreiberga spēcīgo režiju, atmosfērisko kinematogrāfiju un uzmanīgo vērību pret laikmeta iezīmēm šī filma par latviešu strēlnieku karaspēku, kas vispirms cīnās Krievijas impērijas armijas labā pret iebrūkošajiem vācu karaspēkiem, un pēc tam par neatkarīgu Latviju, varētu patikt ikvienam Pirmā pasaules kara filmu cienītājam, tostarp arī režisora Sema Mendesa filmas 1917 faniem. Filmas tehniskais izpildījums pārliecinoši stāv blakus Holivudas ražojumiem. Titulētās komponistes Lolitas Ritmanis simfoniskais skaņu celiņš pasvītro operatora Valda Celmiņa kameras vienreizējo plūdumu, savukārt laikmeta fotogrāfijas beigu titru laikā pierāda, ka filmas veidotājiem rūpējušas vēsturiskās detaļas.”

Izdevuma Los Angeles Times recenzijas autors vērtē: “Dzintara Dreiberga un operatora Valda Celmiņa rādītās cīņas ainas liek izjust visas ārprāta kara šausmas pirmajā personā un vienlaikus atspoguļo  nogurdinošas ikdienas kaujas un kareivju dusmas, ko izraisa ne tikai ienaidnieks, bet arī aukstais un izpostītais dzimtās zemes reljefs. Filmas kara stāsta pavērsieni un pagriezieni liekas mazāk interesanti nekā virkne dažādu sižeta detaļu, kas pilnībā dezorientē un iedveš šausmas: asiņojošas ausis no tuvumā notikušā sprādziena; virziena sajūtas pazušana; gulošie karavīri, kas vaid un raustās nakts murgu gūstā; pat slimnīcas humors – flirts ar jauku medmāsu (Grēta Trušiņa), izpūšot cigaretes dūmu caur lodes caurumu kaklā. Varbūt šo filmu nav viegli skatīties laikā, kad mūsu pašu valsts [ASV] cīnās ar patriotisma toksisko formu, bet Latvijas brīvības cīņas ir iedvesmojušas šīs filmas iekļūšanu stingri reālistisku kara filmu kanonā.”

Arī New York Times recenzents Glenn Kenny izceļ filmas kvalitāti un novērtē filmas veidotāju darbu: “Filma Dvēseļu putenis ir uzņemta un samontēta gandrīz nevainojami, taču pāri tās gaumīgajai attieksmei pret karadarbību un emocionāli piesātinātajai mūzikai, ko radījusi Lolita Ritmanis, filma uzsver to, kas, šķiet, ir tās galvenā sūtība – nerimstošu atgādinājumu “Uz priekšu, Latvija!”.”

Filmas režisors Dzintars Dreibergs komentē: “Patīkami apzināties, ka lielākie kino izdevumi pasaulē raksta par mūsu filmu, turklāt mediju pārstāvji pēc tās noskatīšanās ir pastiprināti meklējuši informāciju par Latviju. Priecē, ka filmas stāsts viņus ir patiesi aizkustinājis un licis aizdomāties par mūsu tautas likteni. Man kā režisoram, protams, tagad gribētos būt Losandželosā un klātienē sajust, kā notiek Oskara atlase. Tā vietā šobrīd aizvadu naktis ”otrajā maiņā” pie datora.  Bet mēs esam gatavi paveikt maksimālo, lai tik daudzu cilvēku veidoto filmu piedāvātu visplašākajai auditorijai.”

Filmas mārketinga un publisko attiecību kampaņu Oskara balvas sacensībā atbalsta Nacionālais Kino centrs. Filmas Dvēseļu putenis komanda šobrīd aktīvi meklē papildu atbalstu gan no privātā, gan publiskā sektora, lai filmu pamanītu starp simts citiem kandidātiem un noskatītos balsojošie ASV Kinoakadēmijas biedri, lai stāstu par Latvijas valsts rašanos un strēlniekiem uzzinātu miljoniem kino mīļotāju visā pasaulē un tas ilgtermiņā paplašinātu iespējas piesaistīt Latvijai jaunas investīcijas.

Lielāko daļu filmas Dvēseļu putenis izmaksu sedz valsts, savukārt trūkstošo finansējumu nodrošina filmas ģenerālsponsors – viens no Latvijā dzimušiem zīmoliem, veikals-noliktava DEPO –, kā arī sponsors – Latvijas Mobilais Telefons. Filmas atbalstītāju vidū ir arī AS Cēsu alus, UPB, Jūrmalas pilsētas dome, Carnikavas novada dome, Latvijas Avīze; filmas un komandas oficiālais apdrošinātājs ir AAS BALTA.

Vairāk par filmu:

www.dveseluputenis.lv,

www.facebook.com/DveseluPutenis,

www.instagram.com/dveseluputenisfilma