Dokumentālais kino Festivāls Kinoteātros
Juris Podnieks arhīva foto
Juris Podnieks. Arhīva foto

Ceturtais starptautiskais dokumentālā kino festivāls “ArtDocFest/Riga” norisināsies no 1. līdz 8. martam, un tā ietvaros pirmizrādi piedzīvos divas Latvijas režisoru dokumentālās filmas – “Podnieks par Podnieku. Laika liecinieks” (režisores Antra Cilinska un Anna Viduleja, Jura Podnieka studija) un “Kaprači” (režisors Ivars Zviedris, studija “Dokumentālists”).

Filmā Podnieks par Podnieku. Laika liecinieks caur Jura Podnieka intervijām, vēl neredzētiem dienasgrāmatu ierakstiem, foto un kino fragmentiem skatītājam būs iespēja ieskatīties radošas personības izaugsmes līkločos un būt klāt ne tik senās mūsu vēstures svarīgos pagriezienu brīžos. Juris Podnieks, būdams viens no izcilākajiem latviešu dokumentālā kino saimes pārstāvjiem, tieši un skaidri spēja runāt par laiku, sabiedrību, indivīdu un nāciju. Viņš meklēja atbildes uz sarežģītiem jautājumiem tautas vēsturē un mudināja uz pašapziņas celšanu, meklējot ceļus savas tautas saprātīgākai pastāvēšanai nākotnē.

Filmas pirmizrāde un festivāla atklāšana 1. martā 19:00 kinoteātrī Splendid Palace.

Režisora Ivara Zviedra īsfilma Kaprači stāsta par fiziski un mentāli smagā darba veicējiem – kapu racējiem. Viņi dara savu darbu, stāvot pār cilvēkiem, kad tie grimst sērās, viņu rokas ir pēdējās, kas pieskaras kapa dvielim, apglabājot mirušo pusotru metru zem zemes. Līdzīgi citām senām profesijām, kaprači savas zināšanas un prasmes ir mantojuši vairākās paaudzēs. Nav runa tikai par bedru rakšanu, bet arī Latvijas bagāto kapu kultūru, kurā visam ir sava kārtība. Latvijas kapsētās tiekas dažādu gadsimtu tradīcijas, un tās jāpārzina katram kapracim, lai arī turpmāk saņemtu atzinības zīmogu par kapu rakšanas darbu. Pieredzējušākie ir ieguvuši jau 5000 šādu zīmogu, kas atbilst vienas Latvijas pilsētas iedzīvotāju skaitam.

Filmas pirmizrāde 5. martā 20:30 kinoteātrī Splendid Palace.

Festivāla ArtDocFest/Riga filmu seansi notiks tradicionālajās festivāla mājvietās – kinoteātrī Splendid Palace un mākslas centrā Zuzeum. Vairāk par festivāla filmām un programmu, informācija par biļešu iegādi un seansiem pieejama festivāla Facebook un Instagram lapās, arī mājaslapā www.artdocfest.com/lv.