Festivāla “Riga IFF” atklāšanas filma – „Dubultie svešinieki”

Ar Nacionālā Kino centra atbalstīto režisora Uģa Oltes jaunāko filmu „Dubultie svešinieki” 16. oktobrī oficiāli tiks atklāts Rīgas Starptautiskais kino festivāls (RigaIFF). Vides filmu studijā tapušais darbs atlasīts arī prestižā Amsterdamas dokumentālo filmu festivāla (IDFA) konkursa skatei.

cionālā Kino centra atbalstīto režisora Uģa Oltes jaunāko filmu „Dubultie svešinieki” 16. oktobrī oficiāli tiks atklāts Rīgas Starptautiskais kino festivāls (RigaIFF). Vides filmu studijā tapušais darbs atlasīts arī prestižā Amsterdamas dokumentālo filmu festivāla (IDFA) konkursa skatei.

“Apvidus karte ir bezgalīga lasāmviela, kurā var ierakstīt arī savu stāstu. Filmētājs no Ziemeļiem kopā ar fotogrāfi no Dienvidiem dodas uz svešu zemi, kur mīt vēstures nogurdināti ļaudis un laiks tiecas sastingt, bet jebkura tikšanās ir greizais spogulis, lai ieskatītos pazīstamās acīs.” Tā par filmas „Dubultie svešinieki” stāstu saka autori.
Režisors Uģis Olte: „Es ticu, ka dažas Zemes vietas, lai arī tālu viena no otras, ir savienotas ar kādu maģisku, zinātnei vēl nepazīstamu nervu tīklojumu. Kad pirmoreiz šķērsoju Džavakhetijas plato robežu Gruzijas dienvidos, sajutu, ka šo vietu jau pazīstu un esmu jau dzirdējis tās stāstu. Tur, tāpat kā manā dzimtajā Latvijā, ļaudis velk robežas starp sevi un saviem kaimiņiem. Latvijā tie ir iedzimtie latvieši un krievvalodīgo minoritāte, bet Džavakhetijā – armēņi un gruzīnu skaitliskā minoritāte. Ļaudis dzīvo, pārlieku smagas vēstures nastas nogurdināti. Viņi neredz vienkāršo patiesību, ka dzīves vērtība visbiežāk ir paslēpta tur, kur tu atrodies.
Pēc pieciem ceļojumiem uz Džavakhetiju man kļuva nesvarīgi, kurš kuru ir iekarojis, nesapratis, neizmīlējis, pakļāvis un nogalinājis. Kurš ir upuris, kurš – varmāka, kurš pakļāva un kurš tika pakļauts. Vienīgā sajūta, kas palika nemainīga, bija sabiezējuša gaisa sajūta. It kā ap vulkānu spicajiem konusiem laiks tiektos apstāties. Mana filma mēģinās atrast šīs sajūtas iemeslus.”
„Dubultie svešinieki” ir Uģa Oltes debija dokumentālajā kino, kas tapusi no režisoram tuvām sastāvdaļām. „Ceļojums, karte kā bezgalīgs stāsts, tukšums, gaismēna, mūzika kā gaiss, ko elpot,” atklāj Olte. „Šaubas, meklējums, satikšanās un pārdomas doties tālāk. Šī filma ir ļoti personisks vēstījums valodā, ko joprojām mācos, bet ar kuru, es ticu, var uzrunāt ikvienu!”

Filmas skaņu celiņu veidojusi grupa „Instrumenti”. Šis ir grupas pirmais veikums kinomūzikas žanrā. „Mūzikas radīšana šai filmai iezīmē pavisam jaunu ceļu mūsu mūzikas veidošanas paradumos,” stāsta grupas balss Shipsi. „Tā ir daudz impulsīvāka un tiešāka, nekā ierasts, jo radusies divu nedēļu laikā, ceļojumā Gruzijā. Mijiedarbībā ar Gruzijas dabu un cilvēkiem tapa arī „Instrumentu” albums „Iekams”, kas ir kā sniegotu priežu mežs, kas izaudzis tieši „Dubulto svešinieku” auglīgajā zemē. Pēc šīs pieredzes mēs vairs nekad nebijām tie, kas iepriekš.” Turpina režisors Uģis Olte: “Filmas mūzika ir ieausta filmas audeklā ciešāk, nekā ierasts, jo tā tapa reizē ar filmas montāžu, vadoties nevis pēc gatavas samontētas filmas struktūras, bet klausot emocionāliem impulsiem, ko rada negatavas filmas attēli. Gruzijā mēs strādājām blakus istabās. Es ieklīdu mūziķu telpā, noķēru kādu skaņu pavedienu un ar to galvā devos atpakaļ pie montāžas. Un otrādi – mūziķiem parādīju kādas epizodes skici, un no tās jau nākamajā dienā bija dzimusi kāda muzikāla tēma”.

Uģis Olte ir VFS FILMS komandā jau kopš 2000. gada. Viņš veidojis gan godalgotos mūzikas video grupas „Instrumenti” dziesmām “Dont Hold Onto Me” un “King Of The Wild Things”, gan arī vairākus TV autorraidījumus: ceļojumu seriālu „Ziemeļu puse”, LV jaunatklāšanas raidījumu „TE!” un šobrīd aktuālo arhitektūras tēmām veltīto raidījumu „Adreses”.
Oltes spēles īsfilma „KK 2678” (2008) bija nominēta Nacionālā filmu festivāla Lielais Kristaps balvai kategorijā „Labākā īsmetrāžas spēlfilma”, viņš ir godalgotās Audriusa Stoņa filmas „Ramins” (2012) montāžas režisors un režisors koncertfilmai „Instrumenti. Procrastination Live” (2014).
Filmas „Dubultie svešinieki” producents ir Uldis Cekulis, kopproducente – Anna Dziapšipa no Gruzijas studijas SAKDOC FILM, scenārija autori: Uģis Olte, Daro Sulakauri, Givi Odišarija, operatori – Valdis Celmiņš un Uldis Cekulis, skaņu režisors – Artis Dukaļskis.

No 16.oktobra kinokafejnīcas „Tinto” telpās būs aplūkojama fotogrāfes Daro Sulakauri darbu izstāde. „Māte man mēdza stāstīt par kādu maģisku vietu, sauktu par Samche-Džavahetiju (Samtskhe Javakheti). Viņa teica, ka šīs zemes skaistums līdzinās noslēpumainai pasakai. Par Džavahetijas vēsturi es zināju ļoti maz – to, ka tur dzīvo 23 % gruzīnu un ka gruzīni savā zemē ir etniskā minoritāte, turpretim armēņi tur ir vairākumā. Tolaik es biju jaunu vietu un stāstu meklējumos, tādēļ nolēmu doties turp un pārliecināties savām acīm. Es nekad nebūtu domājusi, ka jutīšos kā svešiniece savā dzimtenē. Pirmo reizi esot reģiona centrā, man savādi šķita tas, ka veikalos, lai kaut ko nopirktu, bija jārunā krievu valodā, jo armēņu valodu es nepārzinu. Gruzīni tur bija liels retums; un radās sajūta, ka man kaut kas atņemts.
Es vēlējos fotografējot dokumentēt slēpto konfliktu starp abām etniskajām grupām, bet kā gan ir iespējams nofotografēt kaut ko slēptu un acīm nesaskatāmu? Konflikts bija tikai garīgs, nebija fizisku situāciju, ko es varētu iemūžināt fotogrāfijās. Tas bija kā fotografēt neredzamo – neiespējami. Ikreiz atgriežoties Samche-Džavahetijā, man ir sajūta, ka laiks neeksistē, ka tas ir sastindzis – gluži kā attiecības starp abām etniskajām grupām. Man šķiet, ka tas nekad nemainīsies. Mans foto stāsts ir par dzīvi – dokumentētu vienā zemē dzīvojošu etnisko grupu ikdienas dzīvi –, manu pieredzi un attiecībām ar cilvēkiem, kurus tur satiku, un atbilžu meklējumiem uz nebeidzamiem jautājumiem.”

No 26. oktobra filmu „Dubultie svešinieki” demonstrēs kinoteātrī „Splendid Palace”.

Rīgas Starptautiskais kino festivāls norisināsies no 15. līdz 25. oktobrim ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un Rīgas Domes atbalstu, sadarbībā ar Latvijas Kinematogrāfistu savienību un Latvijas Kinoproducentu asociāciju. Festivāla dažādās programmas publicētas festivāla mājaslapā – rigaiff.lv, par jaunāko var uzzināt, arī apmeklējot Riga IFF šķirkļus Facebook (fb.me/rigaiff), Twitter (twitter.com/rigaiff) un Instagram (instagram.com/riga_iff) vietnēs.