Festivāls Pirmizrāde
Festivāls RojaL

Ziemeļkurzemes pilsētā Rojā noslēdzies kino, mākslas un mūzikas festivāls “RojaL”, kura galveno balvu saņēma lietuviešu režisora Ronalda Tomaševiča īsfilma “Pēdējā reize”.

Devītais kino, mākslas un mūzikas festivāls RojaL norisinājās Rojā no 28. līdz 30. jūlijam. Kino programma šogad noritēja Itālijas kino noskaņās, un RojaL apmeklētāji varēja noskatīties gan Paolo Dženovēzes filmu Pilnīgi svešinieki, gan Stefāni Čipāni filmu bērniem Mans brālis - supervaronis!, gan Federiko Fellīni melnbalto šedevru Astoņarpus / 8 ½ (1963).

Vairākos brīvdabas kinoteātros RojaL izrādīja jaunākās Latvijas filmas: Ivara Zviedra dokumentālo filmu Uz neredzīti, Brasa!, Elzas Gaujas debiju režijā, dokumentālo filmu Tikmēr Lucavsalā, Matīsa Kažas komēdiju Ūdens garša un vesternu Wild East. Kur vedīs ceļš, Laura un Mārča Ābeļu dokumentālo filmu Mierjemā un Laura un Raita Ābeļu filmu Nemierīgie prāti. Kurzemes pirmizrādi piedzīvoja Aika Karapetjana jaunākā spēlfilma Sema ceļojumi, festivālā demonstrēja arī Alesandro Rosellīni dokumentālo filmu Es piedzimu Rosellīni, Itālijas un Latvijas kopražojumu.

Starptautiskajā konkursā šogad piedalījās filmas no Latvijas, Igaunijas, Lietuvas un Polijas, žūrijā strādāja kinozinātniece Zane Balčus, kinorežisors Aiks Karapetjans un poļu aktieris Bogdans Graciks. Par labāko filmu žūrija atzina lietuviešu režisora Rinalda Tomaševiča īsfilmu Pēdējā reize / Last Time / Paskutinis kartas (2022 https://lithuanianshorts.com/en/film-database/last-time/ ), kur, kā uzsvēra žūrija, “skarba personiskā pieredze transformēta spēcīgā mākslas darbā. Izvēloties filmas tēmai atbilstošu stilistisko risinājumu, radīts īpaši pārliecinošs varoņu un vides portretējums. Režisoram ļoti prasmīgi izdevies veikt aktieru atlasi, radot atmiņā paliekošus, apstākļu un raksturu sadurē esošus tēlus.”

Žūrijas īpašā balva – režisorei Rūtai Znotiņai par filmu Sāc visu no jauna ar Kasparu Znotiņu galvenajā lomā. Citējot žūriju, šī balva ir “atzinība jaunai režisorei par vēlmi strādāt sarežģītā un retāk izmantotā žanrā. Rezultātā tapis atraktīvs darbs, kurā humors mijas ar pārdomām par drosmi, sapņiem un spēju uzdrošināties. Filma parāda autoru spēju eksperimentēt un būt drosmīgiem, pētot mākslas un dzīves sarežģītos līkločus.”

Skatītāju balvu saņēma Justīne Silakaktiņa par filmu Sintēze, kas ieskatās mākslinieču tandēma Skuja Braden ikdienā un darbu tapšanas procesā pirms abu došanās uz Venēcijas biennāli.
Dueta Skuja Braden (mākslinieces Ingūna Skuja un Melisa Breidena) izstāde Vizionāra aprūpe apskatāma Rojas tūrisma informācijas centrā. Festivāla RojaL laikā atklāja arī kostīmu mākslinieces Sandras Silas izstādi Kostīmi kadrā, bet Rojas pilsētvidi papildinājis jauns objekts – no 35 Rojā izgatavotu kuģu nosaukumiem un to kapteiņu vārdiem kaligrāfiski izveidots kuģa tēls Rojas burinieks, ko radījušas mākslinieces Anta Ūsiņa, Kristiāna Jansone un Zane Valbaka. Rojas iedzīvotāji un pilsētas viesi varēja novērtēt arī Envijas skulptūru Morandi: Gods būt un Daiņa Kārkluvalka fotogrāfiju izstādi Ārzemes.

Vismazākie kinoskatītāji festivālā varēja noskatīties leļļu animācijas studijā Animācijas brigāde tapušās īsfilmas Dusmukule un Cūkas laime (režisore Dace Rīdūze), Eži un lielpilsēta (rež. Ēvalds Lācis) un Meža sargi (rež. Māris Brinkmanis), seansa ietvaros uzzinot, kā top leļļu filmas. Meistarklasi bērniem vadīja arī Andris Vikainis.

Augstvērtīgu muzikālu baudījumu nodrošināja Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra stīgu kvintets un akordeonists Artūrs Noviks koncertā Kopā ar tango, bet 2022. gada RojaL noslēguma vakars Rojas pludmalē izskanēja ar Boogie Trio spēlētajām kompozīcijām.

Kā ik gadu, arī šogad RojaL izrādīja Eiropas Kinoakadēmijas labākās īsfilmas.

Kino, mākslas un mūzikas festivāla RojaL tapšanu atbalstīja Valsts Kultūrkapitāla fonds, Talsu novada dome, Itālijas Republikas vēstniecība, Astarte-Nafta, Rojas pagasts, Tritone Studio, Krasivo Limited, Latvijas Kinematogrāfistu savienība, Zemgus poligrāfijas serviss, Rīgas Laiks, Talsu Vēstis, Mākslai vajag telpu, Eiropas Kinoakadēmija, viesnīca Roja, Rojas Kultūras centrs, Rojas brīvdabas estrāde, RGU, TV 9 Pakalni.