Dokumentālais kino Festivāls
Ukraina Doc

Šāgada 3. martā Rīgā sāksies 2. starptautiskais dokumentālā kino festivāls „ArtDocFest / Riga”. Solidarizējoties ar kolēģiem Ukrainā un Ukrainas tautu, festivāla programmā papildus iepriekš plānotajiem seansiem iekļauta Ukrainai veltīta dokumentālā kino programma, kas vēsta par notikumiem kopš 2014. gada.

​​Ukrainai veltīto filmu programmā ietvertas 5 filmas.  Režisores Irinas Cilikas filma Zeme zila kā apelsīns Земля блакитна, ніби апельсин (2020, seanss 4. martā) atspoguļo netālu no Donbasa kara līnijas dzīvojošas vientuļās mātes un viņas četru bērnu centienus saglabāt cilvēcību, uzņemot filmu par savu dzīvi kara laikā. Filma pagājušā gada festivālā ArtDocFest / Riga saņēma speciālbalvu un apbalvota daudzos starptautiskos festivālos. Režisora Romāna Bondarčuka filma Ukrainas šerifi Українські шерифи (2016, seanss 4. martā), ko kopproducējusi Latvijas studija VFS Films, ir ieskats Ukrainas nesenajā vēsturē caur neliela dienvidu ciemata dzīvi. Programmā ietverta arī Ukrainā dzimušā režisora Vitālija Manska filma Radinieki Родные (2016, seanss 5. martā). Viņa ģimene joprojām dzīvo Ukrainā, un 2014. gada Krievijas-Ukrainas konflikta rezultātā režisora ģimenes locekļiem bija jāizdara izvēle, kas dažus no viņiem padarīja par nesamierināmiem ienaidniekiem. Režisores Alises Kovaļenko filma Alise kara zemē / Alisa in Warland (2015, seanss 6. martā) ir ļoti personisks stāsts par režisores došanos uz Austrumukrainu kara sākumā un nokļūšanu  frontes karstākajos punktos un separātistu gūstā. Savukārt dāņu režisora Simona Lerenga Vilmonta filma Attālas suņu rejas / The Distant Barking of Dogs (2017, seanss 7. martā) pieskaras kara un bērnu tēmai un vēsta par 10 gadus vecā Oļega dzīvi Ukrainas austrumos, karadarbības zonā.

Festivālā ArtDocFest / Riga abās konkursa programmās – Baltijas fokuss un ArtDocFest ietverta arī Ukrainas un Latvijas kopražojuma filma Šis lietus nekad nebeigsies / Цей дощ ніколи не скінчиться (seanss 5. martā), kurā jauna ukraiņu režisore Alina Gorlova ved skatītājus spēcīgā un vizuāli aizraujošā ceļojumā cauri nebeidzamam kara un miera ciklam.

“Mēs gaidījām Alinu Rīgā, filmas Latvijas pirmizrādē. Tā vietā viņa šobrīd ir Kijevā, pārdzīvojot Krievijas iebrukuma šausmas un pavadot naktis bumbu patversmē. Aktīvo dokumentālā kino veidotāju loks ir salīdzinoši neliels, mēs visi esam savstarpēji labi pazīstami, un tas, ko šobrīd piedzīvo mūsu draugi un kolēģi Ukrainā, ir prātam neaptverami un skar mūs ļoti personiski. Tādēļ pieņēmām lēmumu festivālā iekļaut spēcīgas filmas, kas atspoguļo notikumus Ukrainā, un ieņēmumus no šīs programmas biļetēm ziedot mūsu kolēģiem Ukrainā,” par festivāla komandas pieņemto lēmumu stāsta producente Ieva Ūbele.

Festivāla seansi tradicionāli notiks festivāla mājās – kinoteātrī Splendid Palace – , biļetes uz festivāla filmām var iegādāties kinoteātra kasē vai www.splendidpalace.lv. Seansu norise tiks organizēta zaļajā režīmā (uzrādot Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas faktu apliecinošu dokumentu). Pilna festivāla programma un detalizētāka informācija atrodama mājaslapā ŠEIT.

Festivāla ArtDocFest / Riga norisi atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds un vairāki starptautiski fondi. Festivāla sadarbības partneri ir ASV televīzijas kanāls Current Time TV, Vācijas televīzijas kanāls Deutsche Welle un kinoteātris Splendid Palace.