Latviešu imigranti San Paulu, Brazīlijā
Latvieši San Paulo (São Paulo) Imigrantu namā pēc iebraukšanas no Eiropas 1922. gadā. Fotogrāfs nezināms. Foto no muzeja “Latvieši pasaulē” krājuma

Muzejs un pētniecības centrs "Latvieši pasaulē" 16. un 17. novembrī aicina uz sarīkojumiem par godu Brazīlijā dibinātās Vārpas latviešu kolonijas simtgadei, tiks demonstrēta arī pilnmetrāžas dokumentālā filma „Vārpa. Apsolītā zeme” (2017, režisors Bruno Aščuks).

VĀRPA ir ciems San Paulo štata iekšzemē Brazīlijā, kur joprojām dzīvo latviešu pēcnācēji un vecākā paaudze vēl prot runāt latviešu valodā. Vārpu nodibināja izceļotāji no Latvijas 1922. gada novembrī. Lielākā daļa no viņiem bija baptisti, kurus vadīja cieša pārliecība, ka visdrīzākajā laikā sagaidāma Kristus otrreizēja atnākšana, kurai pienācīgi jāsagatavojas. Pēc viņu domām, vislabāk no grēkiem varēja attīrīties Brazīlijas mūža mežā, tālu no civilizācijas vilinājumiem.

Muzejā Latvieši pasaulē plānotie pasākumi:

# - tematiska saruna 16. novembrī 18.00 Facebook tiešraidē
Tematiskajā sarunā Vārpai – 100 ekspedīciju dalībnieces, filmas līdzautores un izstādes kuratores Brigita Tamuža un Marianna Auliciema ieskatīsies fotogrāfijās, kas atspoguļo latviešu izceļošanu uz Brazīliju un viņu dibinātās kolonijas Vārpa pirmsākumu. Saruna būs skatāma tiešraidē muzeja Facebook lapā https://www.facebook.com/LatviansAbroad, pēc pasākuma norises būs pieejama ierakstā.  

# - izstādes atklāšana 17. novembrī 17.30 Berga bazārā
Izstāde VĀRPA – latviešu kolonija Brazīlijā. Vēsturiskas fotogrāfijas no muzeja un pētniecības centra "Latvieši pasaulē" krājuma sniedz ieskatu Vārpas kolonijas dzīvē 20. gadsimta 20.–30. gados. Izstāde līdz 2023. gada februārim būs apskatāma muzeja telpās Berga bazārā (ieeja no Dzirnavu ielas 84). 

# - dokumentālās filmas seanss  17. novembrī 18.00 Berga bazārā
Pilnmetrāžas dokumentālā filma VĀRPA. Apsolītā zeme (2017, rež. Bruno Aščuks, 92 min) rāda gan izceļotāju dzīvi Vārpā tās dibināšanas un uzplaukuma laikā, gan ielūkojas Vārpas ikdienā mūsdienās un tās iedzīvotāju centienos saglabāt latviskumu. Filma balstīta vairāku muzeja ekspedīciju materiālos, tā ir biedrības Latvieši pasaulē – muzejs un pētniecības centrs un studijas Centrums kopražojums. 

Dalība visos muzeja sarīkojumos ir bez maksas. Rīkotāji lūdz iepriekš pieteikties, rakstot pasakumi@lapamuzejs.lv. Muzejs atrodas Rīgā, Berga bazārā (ieeja no Dzirnavu ielas 84) un ir atvērts apmeklētājiem otrdienās, trešdienās, piektdienās 12:00-18:00 un ceturtdienās 12:00-20:00.

Papildu informācija:

Atbalsta: Kultūrkapitāla fonds, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments un LR Kultūras ministrija. 

Kontaktiem:
Danute Grīnfelde, muzeja un pētniecības centra Latvieši pasaulē komunikācijas speciāliste
T: +371 29184594, E: danute.grinfelde@lapamuzejs.lv