Kinoteātros Spēlfilma
Janvāra komanda pirmizrādē Splendid Palace

Režisora Viestura Kairiša filmu “Janvāris” pirmajās trīs nedēļās  visā Latvijā noskatījušies vairāk nekā 23 000 skatītāju, kopš  pirmizrādes 11. novembrī filma kļuvusi par visvairāk apmeklēto Latvijas kino rudens maratona filmu, tā demonstrēta jau vairāk nekā 100 dažādās vietās Latvijā un joprojām tiek izrādīta arī citur pasaulē; decembrī ASV sākas arī kinoseansi „Oskara” balvas konkurencē, kur „Janvāris” piedalās kā Latvijas nacionālais pieteikums.

“Filma Janvāris ir kā sava veida ceļojums laikā – iespējams, vienā no visinteresantākajiem un būtiskākajiem periodiem Latvijas jaunāko laiku vēsturē. Mēs esam pateicīgi dažādo paaudžu skatītājiem visā Latvijā, kuri pēc filmas noskatīšanās dalījušies ar autoriem savās atmiņās un pārdomās par filmu un laiku. Tas, ka skatītāji atgriežas kinoteātros,  ir  iepriecinošs notikums, kas, cerams, atjaunos Latvijas kino skatīšanās tradīciju, kāda tā bija pavisam nesen,” cer viena no filmas producentēm Inese Boka-Grūbe.

“Esmu jau teicis, ka Janvāris ir mana personiskākā filma, un esmu pateicīgs par visām atsauksmēm, ko šajā mēnesī esmu dzirdējis no skatītājiem par filmu un laiku. Lai arī sižets stāsta par laikiem, kad pasaules  kino skatījāmies VHS kasetēs,  jo citādu iespēju gluži vienkārši nebija, man liekas – nekas neatsver filmu skatīšanos kinoteātros. Man ir milzīgs prieks, ka filmas vēstījums ir ļāvis atgriezties laikā, kad sapratām, kas ir brīvība un kāpēc to vērts gribēt,” saka filmas režisors Viesturs Kairišs.

Filmu Janvāris Latvijā izplata gan filmu studija Mistrus Media, gan apvienība KinoPunkts, bet pasaulē – starptautiskā kompānija The Yellow Affair.

Tuvākajā laikā filma tiks demonstrēta arī ārpus Latvijas – gan Francijā, Lesarkas (Les Arcs) kinofestivālā, kas notiks  no 10. līdz 17. decembrim,  gan ASV īpašos seansos līdz ar citu valstu nacionālajiem pieteikumiem, kas pretendē uz labākās ārvalstu filmas statusu ASV Kinoakadēmijas Oskara balvas sacensībā, – Viestura Kairiša filma tiks demonstrēta Los Angeles Times  seansā 13. decembrī Losandželosā un 9. decembrī Scandinavian House kinozālē Ņujorkā. Seansus ASV atbalsta Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) un Nacionālais Kino centrs, uz tiem aicināti gan ASV Kinoakadēmijas locekļi, gan arī citi interesenti. Janvāra sākumā filmu demonstrēs  arī Tromso starptautiskajā filmu festivālā Norvēģijā.

Filma Latvijā  un pasaulē uzrunājusi dažādas paaudzes – gan tos, kuri pieredzējuši 1991. gada notikumus Latvijā, gan tos, kuri dzimuši pēc šiem notikumiem; atsauksmes un diskusijas lasāmas gan kinokritikā, gan arī skatītāju ierakstos sociālajos medijos.

 “Filma par to grūto, haotisko, mokošo un skaisto vētru un dziņu laiku – gan jaunam cilvēkam, gan jaunai valstij. Daudz līdz galam nepateiktā, kas jānojauš,”  savā sociālo mediju kontā raksta dzejniece Anna Rancāne.

Katrai paaudzei ir cits janvāris. To sapratu, skatoties filmu. Jazi un mani šķir paaudze, tāpēc mans barikāžu laiks bija citāds. Tā bija pārliecība, ka taisnība ir mūsu pusē. Taču esmu pateicīga Viesturam Kairišam, ka viņš devis iespēju ieskatīties mana dēla paaudzes pārdzīvojumos,“ tā sociālo mediju kontā raksta politiķe Sandra Kalniete.

Īsumā raksturotu kā nedaudz psihodelisku kino, kas tajā pašā laikā labi uzbur 80. un 90. gadu mijas sajūtas. Laikmeta smeķis panākts ar autentiskiem interjeriem, bohēmisko vidi mājās ballītēs, modi, tā laika mūziku, cilvēku uzvedību. Kopumā – lieliski,” raksta vēsturnieks un populārais skolotājs Valdis Klišāns.

Latvijā filmas  demonstrēšana kinoteātros daudzviet  turpināsies arī decembrī un janvārī, 2023. gada sākumā plānotas vairākas filmas veidotāju tikšanās ar skatītājiem Latvijā. Filma Janvāris ir Latvijas, Lietuvas un Polijas kopražojums, radošajā komandā – režisors Viesturs Kairišs, operators Vojteks Starons, māksliniece Ieva Jurjāne, kostīmu māksliniece Rūta Lečaite,  komponiste Juste Janelīte, grima māksliniece Ilze Trumpe, filmas producenti Inese Boka-Grūbe un Gints Grūbe. Lomās – Kārlis Arnolds Avots, Alise Dzene, Baiba Broka, Sandis Runge, Artūrs Skrastiņš Imants Strads, Lauris Dzelzītis, Kaspars Dumburs, Juhans Ulfsaks, Alekss Kazanavičs.

Filma Janvāris pasaules pirmizrādi piedzīvoja šī gada jūnijā  prestižajā ASV Traibekas filmu festivālā, kur ieguva žūrijas balvu kā labākā ārzemju filma. Nacionālā Kino centra ekspertu komisija filmu izvirzījusi arī kā Latvijas pieteikumu ASV Kinoakadēmijas balvai Oskars labākās ārvalstu filmas kategorijā. Šāgada oktobrī starptautiskajā Romas filmu festivālā Festa del di Roma (Itālijā) Janvāris ieguva balvu kā labākā konkursa  filma, Viesturs Kairišs saņēma balvu par labāko režiju, bet Kārlis Arnolds Avots – Vitorio Gasmana vārdā nosaukto balvu  labākajam aktierim; Varšavas starptautiskā kinofestivāla galvenajā konkursa programmā Viesturs Kairišs saņēma balvu kā labākais režisors.