Filma „Pilsēta pie upes” saņem balvu “Kilograms kultūras 2020”

Latvijas sabiedrisko mediju gada balvas kultūrā tika pasniegtas 27. februāra vakarā Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio tiešraidē, apbalvojumus saņēma kultūrfakti deviņās nominācijās, uzvarētājus izvēlējās skatītāji un klausītāji. Kategorijā „Kino” skatītāji visaugstāk novērtējuši spēlfilmu „Pilsēta pie upes”, un balvu „Kilograms kultūras 2020” saņēma režisors Viesturs Kairišs.

Savu pateicības runu Kairišs teica latgaliešu valodā. “Filma Piļsāta pi upis ir cīši personeiga, jo tei ir velteita Latgalei i latgalīšu volūdai. Lels, lels paļdis vysim aktīrim, operatorim, paļdis mosu skotu daleibnīkim, paļdis munim producentim! Šudin mes narunōsim par pandemiju. Šudin mes runōsim par daudz svareigōku vaicōjumu – latgalīšu volūdu. Es, prūtams, esu latvīts, tok grybu palikt latgalīts,” uzsvēra Kairišs.

Jāpiebilst, ka Viesturs Kairišs un filma Pilsēta pie upes šobrīd kandidē arī uz latgaliešu kultūras gada balvu Boņuks – 1. martā izsludināts publikas simpātiju balsojums par 30 nominantiem (iespēja balsot katru dienu – ŠEIT), balsošana noslēgsies 5. martā, un jau 6. martā tiešraidē no Latgales vēstniecības Gors būs skatāma latgaliešu kultūras gada balvas Boņuks 2020 pasniegšanas ceremonija

Balvas Kilograms kultūras 2020 saņēmēji citās kategorijās atrodami ŠEIT. Katras kategorijas uzvarētāji saņēma ne vien īpašo Kultūras kilogramu, bet arī 1000 EUR naudas balvu no Nākotnes atbalsta fonda, kas atbalsta balvu un ceremonijas norisi.

“Šogad apbalvotie kultūras notikumi lieliski uzrāda aizvadītā gada radītās pārmaiņas kultūrtelpā. Man ir liels prieks, ka neskatoties uz izmaiņām iespējās baudīt kultūru, mums kā žūrijai izdevās atlasīt un skatītājiem un klausītājiem izdevās novērtēt radošo cilvēku iespēto un pagūto tajos laika sprīžos un tajos veidos, kādos tas bija iespējams,” pauž žūrijas pārstāve, LTV Kultūras raidījumu redakcijas vadītāja Ieva Rozentāle.

Latvijas Radio 3 – Klasika direktore Gunda Vaivode uzsver: „Kultūras notikumu skaitliski nebija tik daudz, līdz ar to pieauga katra nozīmīgums. Kultūra izdzīvoja, un interese par to noteikti nemazināsies, jo intuitīvā līmenī saprotam, ka tā ir mūsu pastāvēšanas mēraukla”.

Kilograms kultūras ir sabiedrisko mediju apbalvojums kultūras jomā, kas apliecina sabiedrisko mediju aktīvu līdzdarbību Latvijas kultūras dzīves procesos. Balvu piešķir Latvijas Televīzija, Latvijas Radio un Latvijas sabiedrisko mediju portāls LSM.lv. Šogad balva tika pasniegta jau 10. reizi. Tradīcija aizsākta 2012. gadā, kad balvas tika pasniegtas par spilgtākajiem 2011. gada kultūras notikumiem. Balvu Kilograms kultūras atbalsta Nākotnes atbalsta fonds, nodrošinot prēmiju katras kategorijas uzvarētājam.

Apbalvojuma žūrijā, kas izvirzīja nominantus sezonālajos balsojumos, kā ierasts, darbojās LTV, LR un LSM kultūras jomas profesionāļi – LTV Kultūras raidījumu redakcijas vadītāja Ieva Rozentāle, žurnālistes Lilita Eglīte, Eva Johansone, Daira Āboliņa un Henrieta Verhoustinska, Latvijas Radio 3 – Klasika direktore Gunda Vaivode un žurnālisti Orests Silabriedis un Liene Jakovļeva, Latvijas Radio 1 žurnālists Toms Treibergs, kā arī portāla LSM.lv kultūras sadaļas redaktore Laila Burāne.

Tiešraides norises laikā tika ievēroti drošības pasākumi – fiziska distancēšanās, sejas aizsargmasku lietošana (ceremonijas vadītāji ir vienā “burbulī”, tādēļ viņi maskas varēja nevilkt; nominanti sejas aizsargmaskas drīkstēja noņemt, tikai atrodoties kadrā), tika īstenota arī strikta pārvietošanās kārtība, kas neļāva nominantiem no dažādām kategorijām satikties savā starpā bez maskām vai nepieciešamās fiziskās distances. Organizējot notikuma norisi, LTV konsultējās ar Slimību profilakses un kontroles centru (SPKC).