Filma top Spēlfilma
Zeme kas dzied
Diriģents Māris Sirmais dziesmas ierakstu vadīja kā filmas tēls - Dziesmu svētku virsdiriģents Indriķis Zīle. Foto: Andrejs Strokins

Mežaparka Lielajā estrādē 17. septembrī vienu no populārākajām kora dziesmām “Rīga dimd” tās oriģinālajā versijā izpildīja Dziesmusvētku “Kopā augšup” modulēšanas koncerta dalībnieki. Koru dziedājums tika ierakstīts, lai to iekļautu vēsturiskās spēlfilmas “Zeme, kas dzied” skaņu celiņā. Pie diriģenta pults stājās Māris Sirmais virsdiriģenta Indriķa Zīles lomā.

Gatavojoties nākamā gada nozīmīgajam notikumam – Dziesmusvētku simtpiecdesmitgadei –, top vēsturiska spēlfilma Zeme, kas dzied par pirmo Dziedāšanas svētku norisi. Filmas pamatā ir stāsts par notikumiem un cilvēkiem, kuri radījuši tradīciju, kas turpina pastāvēt arī mūsdienās. Vēstījums papildināts gan ar speciāli filmai radītu mūziku, gan, pateicoties Dziesmusvētku kustības iesaistei, ar senās kora dziesmas izpildījumu oriģinālajā versijā.

“Dziedāšana ir nozīmīga tradīcija, kas bijusi mūsu kultūras DNS cauri laikiem un palīdzējusi stiprināt piederības un vienotības sajūtu. Fantastiski, ka koru dalībniekiem šodien ir iespēja sajust vēsturisko svētku elpu un ar savu dziedājumu iekļauties stāstā par šīs mums tik nozīmīgās tradīcijas dzimšanu. Paldies koru dalībniekiem, kas šajā saspringtajā laikā, kad norit gatavošanās XXVII Vispārējiem latviešu Dziesmu un XVII Deju svētkiem, atrada iespēju sagatavoties arī šim dziedājumam un tādējādi to iemūžināt un nodot nākamajām paaudzēm,” norāda Latvijas Nacionālā kultūras centra vadītāja Signe Pujāte.

Rīga dimd ir viena no vēsturiskajām koru dziesmām, kas izdzīvojusi līdz mūsdienām, taču laika gaitā tās skanējums nedaudz mainīts. Lai saglabātu vēsturisko autentiskumu, filmā Dziesmusvētku noslēguma koncerta ainās tiks izmantota dziesmas Rīga dimd sākotnējā versija.

Lai realizētu dziesmas ierakstu Mežaparka estrādē, bija nepieciešami labvēlīgi apstākļi – ieraksta laikā nedrīkstēja būt ne lietus, ne citu fona trokšņu. Un tieši tajā brīdī, kad pie diriģenta pults stājās Māris Sirmais, lietus bija mitējies un vēsturiskās kordziesmas ieraksts varēja notikt. “Pilnvērtīgam Rīga dimd skanējumam augustā to ierakstījām Valsts akadēmiskā kora Latvija izpildījumā, bet kā vīru koru dziedājumu – arī noslēguma koncerta filmēšanas ainās Valmieras estrādē. Šis savā ziņā ir bijis ļoti savdabīgs uzdevums, jo viena kordziesma tiek veidota no trīs dažādiem ierakstiem, un jādomā, ka ar kopmēģinājuma dalībnieku palīdzību filmā dzirdamā Rīga dimd izklausīsies tā, kā tā skanēja tālajā 1873. gadā. Gribu no sirds pateikties kopmēģinājuma dalībniekiem, kuri pēc ilgā mēģinājuma, kas noritēja lietainā rudens dienā no rīta līdz vakaram, palika ar mums un izpildīja šo dziesmu ar enerģisku atdevi, sniedzot mums visiem patiesu gandarījumu par padarīto darbu,” saka diriģents Māris Sirmais, kurš filmā atveido pirmo Dziesmusvētku virsdiriģentu Indriķi Zīli.

Dziedātāju rindās stājās arī pats filmas režisors Māris Martinsons, kurš pirms ieraksta uzrunāja kori, uzsverot, ka viņi visi kopā veido paliekošu vērtību, rekonstruējot Rīga dimd sākotnējo skanējumu. “Filma par pirmajiem Dziesmusvētkiem nav iedomājama bez mūzikas un kvalitatīva koru dziedājuma. Tāpēc ir pašsaprotami, ka filmas muzikālā pavadījuma radīšanai gan piesaistījām jauno komponistu Jēkabu Jančevski, gan arī uzrunājām diriģentu Māri Sirmo un meklējām sadarbības iespējas ar koriem. Kā izbijušam kordziedātājam un šīs filmas režisoram man bija aizkustinoši atrasties kora tribīnē un kopā ar pārējiem izpildīt Rīga dimd Māra Sirmā vadībā. Viņa spējas diriģēt kori ir neizsakāmas – rodas sajūta, ka viņš dziesmu paņem savās rokās un koris kļūst par īsteni dzīvu instrumentu. Mums ir svarīgi topošās filmas skatītājam sniegt teju vai klātesamības sajūtu un iespēju izjust noslēguma koncerta spēcīgās pacilātības atmosfēru, skatoties filmu,” tā pēc dziesmas ieraksta saka Māris Martinsons.

Filmas kontekstā dziesma Rīga dimd piedzīvos vēl vienas pārmaiņas: rudenī gaidāmajā filmas reklāmas klipā to varēs dzirdēt jaunā un modernā aranžējumā, akcentējot ilgdzīvojošās kora dziesmas aktualitāti.

Kā jau ziņots, filmas Zeme, kas dzied scenārijs ir balstīts patiesos un līdz šim plašāk nezināmos faktos, kas vēsta par Pirmo Vispārīgo latviešu dziedāšanas svētku tapšanu un unikāliem cilvēkiem Latvijas kultūras vēsturē, arī par nozīmīgām vietām vēsturisko notikumu dzimšanā. Filmas pirmizrāde iecerēta 2023. gadā, ieskandinot unikālās Dziesmu svētku tradīcijas 150. gadskārtu.

Filmas tēlos iedzīvosies daudzi populāri aktieri – Vilis Daudziņš, Andris Bulis, Ainārs Ančevskis, Andris Keišs, Ģirts Ķesteris, Nauris Brikmanis, daudzsološā jaunā aktrise Marta Lovisa Jančevska, operdziedātāja Marina Rebeka, arī aktieri no Lietuvas, Igaunijas un Polijas. Filmas režisors ir Māris Martinsons, operators – Jānis Jurkovskis, scenāriju veidojuši režisors kopā ar Atmodas laika politiķi un publicistu Daini Īvānu. Filmas Zeme, kas dzied komponists ir Jēkabs Jančevskis, kostīmus veido Katrīna Liepa, grima māksliniece – Beata Rjabovska. Filma top studijā K Films, tās producente ir Linda Krūkle.

Filmu atbalsta Nacionālais Kino centrs un Latvijas Nacionālais kultūras centrs, filmas tehnoloģiju partneris – SIA Latvijas Mobilais Telefons.

Vairāk informācijas par filmu – oficiālajā tīmekļa vietnē www.zemekasdzied.lv