“Filmas.lv” 1. septembrī aicina skatīties Latvijas animāciju

NKC virtuālajā platformā www.filmas.lv starp 63 Latvijas filmām, kas sabiedrībai pieejamas legāli un bez maksas, var noskatīties arī daudzpusīgu animācijas filmu izlasi – lielisku 1. septembra dāvanu jaunajai paaudzei.

Kā jau ziņots, lai palīdzētu Latvijas filmām nokļūt pie skatītājiem un apgūtu jaunus ceļus filmu izplatīšanā, Nacionālais Kino centrs sadarbībā ar Latvijas filmu producentiem radījis projektu “Latvijas filmas tiešsaistē” – kopš 24. augusta visā Latvijas teritorijā, kur vien pieejams internets, jebkurā diennakts laikā var skatīties portālā www.filmas.lv ievietotās Latvijas filmas.

Pirmajā platformas darbības nedēļā to apmeklējuši apmēram 46 000 interesentu un 366 000 reizes apskatījuši dažādas portāla lapas, pirmajās dienās radot zināmu spriedzi portāla tehniskajam nodrošinātājam, Kultūras informācijas sistēmu centram, tomēr, kas vissvarīgāk, – apliecinot Latvijas kinoskatītāju lielo interesi par pašmāju kinodarbiem.

Projekta pirmajā kārtā portālā ievietotas vairāk nekā 60 filmas, un katrs skatītājs tur var atrast kaut ko sev piemērotu. 1. septembrī un pirmajā skolas nedēļā bērni un viņu vecāki var pievērsties Latvijas animācijas iepazīšanai, skatoties filmas, kas piemērotas dažādām vecuma grupām.

Vismazākajiem skatītājiem patiks režisora Edmunda Jansona un mākslinieka Reiņa Pētersona radītās Lupatiņu ģimenes piedzīvojumi seriāla epizodēs Kā Lupatiņi mazgājās, Kā Lupatiņi šūpojās un Kā Lupatiņi uzminēja (2010-2012), sirsnīgi siltas ir arī Nila Skapāna, Latvijā vienīgā plastilīna animācijas autora veidotās filmas Puslācis (2007), Es gribu redzēt rūķīšus (2012), Redzi, Trusi? … tētis brauc uz Londonu (2004) un citas.

Pusaudžiem interesants būs Edmunda Jansona mūzikls Pavasaris Vārnu ielā (2009), kas veidots pēc Jāņa Grīziņa stāsta Vārnu ielas republika, dziesmas tam sacerējuši Ingus Baušķenieks un Edgars Šubrovskis, savukārt filozofisku dimensiju šai izlasei piešķir režisores Māras Liniņas filmu triloģija Reiz dievs… (2009), kurā mākslinieku Ilmāra Blumberga, Ievas Jurjānes un Kristīnes Jurjānes radīti tēli ļauj iztēloties, kā radās cilvēks, saule, mēness, zvaigznes un citi elementi pasaules kārtībā.

Portāls www.filmas.lv ir arī Latvijas filmu nozares plašākā datu bāze, kas kopš 2006. gada veidota sadarbībā ar Rīgas Kino muzeju, – tur pieejama kataloga informācija par gandrīz 2600 Latvijā uzņemtām filmām, sākot ar 1920. gadu.

Portāls tapis pēc Kultūras ministrijas iniciatīvas ar Eiropas Savienības atbalstu, tā izveidē sadarbojas Nacionālais Kino centrs un  Kultūras informācijas sistēmu centrs, kas nodrošina portāla tehnisko darbību.