Fondā “Eurimages” finansēti divi Latvijas kopražojumi

Noslēgusies Eiropas Padomes kopražojumu atbalsta fonda “Eurimages” vasaras sesija, un starp finansiāli atbalstītajiem spēlfilmu projektiem ir arī divi, kuru ražošanā iesaistītas Latvijas studijas “Lokomotīve” un “Tasse Film”.

Jūnija vidū Slovākijas galvaspilsētā Bratislavā notika Eiropas Padomes kopražojuma filmu atbalsta fonda Eurimages kārtējā sesija – nu jau 147. projektu konkurss kopš fonda dibināšanas 1989. gadā. Fonds veicina filmu nozares darbību visā Eiropā, atbalstot starptautiskus kopražojumus – finansiālu atbalstu fondā var saņemt pilnmetrāžas filmas, kuru ražošanā iesaistītas vismaz divas valstis no Eurimages biedru loka, kas aptver 37 Eiropas valstis un Kanādu. Eurimages gada budžets šobrīd ir 25 miljoni eiro, kas tiek projektiem sadalīti četrās sesijās. Latvija ir Eurimages dalībniece kopš 2002. gada, valsti fonda sesijās un projektu vērtēšanā pārstāv Nacionālā Kino centra ražošanas daļas vadītājs Uldis Dimiševskis.

2017. gada otrajā – vasaras sesijā Fonda valde nolēmusi finansiāli atbalstīt 25 spēlfilmu projektus, vienu dokumentālo filmu un vienu animācijas projektu. Par finansējumu konkurēja topošās spēlfilmas, kuru režisori ir, piemēram, Francijā dzīvojošais irānis Asgars Farhadi, rumāņu jaunā viļņa pārstāvji Korneliu Porumboiu un Radu Munteans, itālis Mateo Garrone, spānis Hulio Medems, igaunis Veiko Ounpū un citi. Kopējais filmu projektiem piešķirtais atbalsts ir vairāk nekā septiņi miljoni EUR, un oficiālā relīze ziņo, ka vairāk nekā 2,6 miljoni (31% no kopējā finansējuma) tikuši projektiem, kurus veido režisores – sievietes. Eurimages sesijā ar EUR 777 252 atbalstīta arī Eiropas filmu izplatīšana, bet EUR 541 716 veltīti kinoteātru atbalstam.

Ar Latviju šajā Eurimages sesijā saistīti divi projekti, kuros Latvija piedalās kā minoritārais kopproducents. Studija Lokomotīve turpina veiksmīgo starptautisko sadarbību Baltijas mērogā, kas nesen pat novērtēta ar Lietuvas nacionālo kinobalvu, un strādā kā partneris Studio Uljana Kim spēlfilmā Dzimtene, ko uzņem režisors Tomas Vengris. Filmas darbība notiek 1992. gada Viļņā – dzimtenē atgriežas Viktorija, kura pirms 20 gadiem emigrējusi no PSRS, un viņas 12 gadus vecais dēls Kovas skatās kā brīnumā uz mammas dzimteni – jauno valsti, kas tikko atguvusi neatkarību un nu cīnās ar padomju pagātni. Projekts 2016. gadā atbalstīts Nacionālā Kino centra minoritāro kopražojumu konkursā ar EUR 60 000, bet Eurimages fonda piešķīruma apjoms ir 135 000 EUR.

Otra kopprodukcijas projekta partneri no Latvijas puses ir studija Tasse Film, kas kopā ar Krievijas studiju Metrafilms strādā pie projekta Humorists, režisors Mihails Idovs. Liela daļa filmas darbības notiek Latvijā, Jūrmalā, 20. gadsimta 80. gadu vidū, kad ļoti populārs humorists Boriss Arkadjevs izbauda savu pēdējo slavas virsotni, balansējot starp vēlēšanos “pateikt visu, ko domā” un varas iestāžu vērīgo uzmanību. Filmas projekts Eurimages konkursā saņēmis atbalstu EUR 195 000 apjomā.