Gatis Šmits sāk uzņemt Simtgades filmu “1906”

Oktobra beigās uzsākts darbs pie Gata Šmita spēlfilmas “1906”, kas top Nacionālā Kino centra programmā “Latvijas filmas Latvijas simtgadei”. Septiņdesmit cilvēku komanda filmēšanas pirmo posmu pavadīs Liepājā, kur īpaši filmas vajadzībām atjaunotā un sagatavotā ēkā ar savdabīgu vēsturi tiek iekārtota 1906. gadam atbilstoša vide.

Filma 1906 aplūko Latvijas vēstures posmu, kas līdz šim uz lielajiem ekrāniem nav daudz atspoguļots. Pēc brāzmainajiem 1905. gada notikumiem ir pagājis kāds laiks, soda ekspedīcijas un slepenpolicija gandrīz apturējušas sociāldemokrātu kaujinieku darbību. Taču viena grupa līdera Oratora vadībā spītīgi turpina cīņu. Tiek plānots pārgalvīgs uzbrukums rūpnīcas kasei, lai iegūtu līdzekļus cīņas turpināšanai; par šīs akcijas vadītāju tiek iecelts kaujinieks Pelēkais. Uzbrukuma plānošanas laikā Pelēkais uzsāk romānu ar dzejnieci Violetu, kuru pērn saticis kādas muižas ieņemšanas laikā. Abu izcelšanās un uzskati ir atšķirīgi, taču viņus vieno romantisms un brīvdomīgas idejas. Violetas iedvesmots, Pelēkais ierauga dzīvi citām acīm, bet Violeta nemanāmi nonāk kaujinieku bīstamajā pasaulē. 1906. gada novembris Rīgā vēl ilgi palika atmiņā kā asiņaina terora un neprātīgas uzdzīves mēnesis.

Galvenās lomas filmā atveidos aktieri Mārtiņš Kalita un Inese Pudža, filmā piedalās arī Kaspars Dumburs, Gatis Gāga, Toms Auniņš, Kaspars Zvīgulis, Lauris Dzelzītis, Edgars Samītis, Anita Kvāla un daudzi citi. Kaujinieka Pelēkā lomas atveidotājs Mārtiņš Kalita, runājot par darbu projektā 1906, uzsver komandas profesionalitāti un saliedētību: “Līdz šim kino jomā pārsvarā esmu strādājis ārpus Latvijas, bet pieļauju, ka šī ir viena no labākajām filmēšanas grupām Latvijā. Komandas kopējais gars, enerģija un spēja iet viena mērķa virzienā – tas ir baigi jaudīgi un man kā aktierim ļoti palīdz.”

Filmas operators ir Jurģis Kmins, filmas galvenie mākslinieki – Rūdolfs Baltiņš un Mārtiņš Straupe, kostīmus veido Keita, grimu – Zane Žilinska, grafiskais dizains – Baiba Baiba, vizuālo efektu pārraudzība – Romain Bourzeix un Xavier Zahra, producents – Reinis Kalviņš.

Filmēšanas periods Liepājā notiek sadarbībā ar Liepājas Universitāti, jo šobrīd galvenais filmas uzņemšanas laukums atrodas Liepājas Universitātes bijušajā studentu kopmītņu ēkā, kas uzbūvēta 20. gadsimta sākumā un sākotnēji tika izmantota Krievijas-Austrumāzijas kuģniecības sabiedrības emigrantu vajadzībām (tajā pirms izceļošanas uz ASV ik gadu uzturējušies vairāki tūkstoši cilvēku).

Novembra beigās filmēšana turpināsies Rīgā un Tukumā – Rīgas ārskatu ainas un 1906. gada rīdzinieku ikdienas un kultūras dzīve.

Filma 1906 uz ekrāniem nonāks 2018. gada nogalē.

Sociālajos tīklos:
https://www.facebook.com/filma1906/

https://www.instagram.com/1906_lv/

Vairāk informācijas – Zane Bukša,
producenta asistente,
28360419,
zanebuksha@gmail.com