Ilonas Brūveres filmai “Konstrukcijas” – TV pirmizrāde

Pirmdien, 26. augustā, Latvijas Televīzijas 1. programmā pl. 21:45 TV pirmizrādi piedzīvos režisores Ilonas Brūveres jaunākais darbs – pilnmetrāžas dokumentālā filma “Konstrukcijas”. Ar filmas  TV pirmizrādi nozīmīgu jubileju atzīmē režisore Ilona  Brūvere un filmas galvenais varonis, dzejnieks Uldis  Bērziņš.

 

Dzejnieks Uldis Bērziņš režisores Ilonas Brūveres filmā "Konstrukcijas" (2019)

 

Es redzēju sapni par mājām, sapni par valodu,
kur tulkodami mēs nokaļam tiltus, pār kuriem tikt svešuma upei pāri.

Uldis Bērziņš

Izcilais dzejnieks un tulkotājs, Literatūras gada balvas 2019 laureāts Uldis Bērziņš ir centrālais tēls kinorežisores Ilonas  Brūveres stāstā par dzeju un savējiem, stāstā  par mājām un ikdienu Bērziņu dzimtas namā Rīgā, Maskavas forštatē.

Bērziņu nams ir demokrātiskas sabiedrības mikromodelis, katrs ģimenes loceklis savu dzīves telpu šeit iekārto atšķirīgi un ikviens no Bērziņiem to plāno neatkarīgi no otra. Filma ir stāsts par mājām, kas pastāv kā vienojošs centrs četros gadalaikos, bet katram šai namā, pēc Bērziņu valsts likumiem, pieder  savs dzīvoklis. Uldim savs, viņa sievai Ļenai – savs, vēl cits – meitas Unas ģimenei. Savs dzīvoklis dēlam –  Ansim Ataolam. Un savs kaktiņš te ir ciemiņiem, arī Ulda draugam Jānim Rokpelnim.

Uldis dzejnieka cellēs tulko un raksta, Ļena strādā zinātnisku darbu ķīniešu  filoloģijā. Una pēc ķīniešu valodas lekcijām studentiem kopā ar vīru, skaņu režisoru un mūziķi Ričardu, apceļo pasauli un divreiz gadā noteikti dodas uz Ķīnu. Tas viņai ir no mammas. Pirmoreiz Ķīnu Una ierauga, kad Bērziņi vēl dzīvo Avotu ielā un, kāpelējot pa dzīvokļa durvju ailēm kā kokiem , viņa skandē pašas sacerētu pantiņu Latvija, Latvija, tu mana dzimtene! Es nekad nebraukšu ne uz kādu ārzemi! Tolaik Rīgas dokumentālo filmu studijā top autores-režisores Ilonas Brūveres  dokumentālā filma par Uldi Bērziņu – LŪGŠANA. Unai šajā filmā ir septiņi gadi un viņa sāk iet skolā, tāpat kā viņas meita Skaiste šodien.

KONSTRUKCIJĀS Uldis Bērziņš lasa fragmentus no jaunākā krājuma IDILLES apgāda Neputns izdevumā, un filmas veidotāji izseko dzejnieka tulkošanas darbam pie senkatalāņu vēsturiskā eposa DZIESMA PAR SIDU.

KONSTRUKCIJAS (2019, 90 min, krāsaina, producē Kants komunikācijas)
LTV 1 – 26. augustā 21:45
Filmas operatori – Elīna Bandēna, Normunds Pavlovskis, Dāvids Smiltiņš, Ilona Brūvere. Komponists Goran Gora. Skaņu režisors Mārcis Kreicmanis.

Atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds un Rīgas dome.

Vairāk informācijas – ilonabruvere.lv