Kinoteātros Pirmizrāde Spēlfilma
Mātes piens, četras aktrises
Filmas pirmizrādē - trīs Astras un viena Nora. No kreisās - Elīna Vaska-Botere, Rūta Kronberga, Maija Doveika, Madara Mazā. Foto: Jānis Deinats

Trešdien, 1. februārī, svinīgā gaisotnē kinoteātrī “Splendid Palace” notika režisores Ināras Kolmanes filmas “Mātes piens” nacionālā pirmizrāde, pulcējot filmas radošo komandu un kultūras ļaudis. No 2. februāra filma ir skatāma kinoteātros visā Latvijā.

Režisores Ināras Kolmanes filmas pirmizrāde kinoteātrī Splendid Palace tika atklāta ar Noras Ikstenas atsūtīto vēstījumu; to skatītājiem nolasīja Rūta Kronberga, kas filmā atveido Noru.

Rakstniece Nora Ikstena vēsta filmas skatītājiem: “Tā diena ir klāt. Mana grāmata Mātes piens pārtapusi Ināras Kolmanes filmā. Tā trāpīs jums sirdī ar savu smeldzi, jūsu acis redzēs skaistas un satricinošas ainas, jūsu ausis dzirdēs Raimonda Tigula mūzikas dziļos pieskārienus. Mātes piens, Moddersmjolk, Motinas pienas, Air susu Ibu, Emapim, Leče materna, Mleko matki, Soviet milk, Moloko materi. Grāmatas dzīve jau astoto gadu turpinās pasaulē, tagad šos ceļus vēlu izstaigāt filmai. Dzīve nav kino. Tā turpināsies arī pēc filmas beigām. Tieši tajā slēpjas šīs Dieva pasaules brīnums. Ziedotais lai paliek aizkulisēs. Vēsture, kas atkārtojas, lai pagriežas gaismas virzienā. Lai neuzbrūkam un neiznīcinām viens otru un paši sevi. Lai Mātes piens ir dziedinošs un izdzīvo cilvēkvalstis. Dod roku, māsa dzīve, iesim tālāk.

Filmas režisore Ināra Kolmane, kas pie filmas strādājusi vairāku gadu garumā, pēc pirmizrādes saviļņoti stāsta: " Es ļoti esmu gaidījusi šo dienu, jo gribēju filmu nodot skatītāju vērtējumam pēc iespējas ātrāk. Bija tik svarīgi sajust, ka skatītāju zāle elpo vienā ritmā ar ekrāna dzīvi. Arī tas, ka aplausi atskanēja brīdi vēlāk, nekā filma beidzās, man deva sajūtu, ka filma ir uzrunājusi. Man ir ļoti svarīgs skatītāja līdzpārdzīvojums. Un nu jau filma sāk dzīvot savu dzīvi, satiekot skatītāju visā Latvijā." Filma būs skatāma visos kinoekrānos un kino izrādīšanas vietās no 2. februāra, arī kultūrizglītības programmas Latvijas skolas soma ietvaros.

Šis mirklis ir saviļņojošs, tāds kā pielikts punkts ilgi gaidītam notikumam. Prieku šovakar var redzēt ikvienā – gan filmas radošās komandas acīs, gan mūsu atbalstītājos, tāpēc paldies Nacionālajam Kino centram, ģenerālsponsoram veikalu tīklam DEPO, kopproducentam Tet  un visiem, visiem pārējiem atbalstītājiem visā Latvijā, bez kuriem šī filma nebūtu tapusi,” atzīst filmas izpildproducente Ieva Majore.

Filmas veidošanā piedalījusies starptautiska komanda, tai skaitā Lietuvas profesionāļi – operators Rolandas Leonavičius, galvenais mākslinieks Algirdas Garbačiauskas un skaņu režisors un dizainers Artūras Pugačiauskas. Montāžas režisors ir Mihails Lanskis (Michal Lansky) no Čehijas, ar kuru  režisorei veidojās veiksmīga sadarbība jau filmā Bille (2018). Filmas scenāriju veidojis Arvis Kolmanis. Aktieru atlases režisore ir Evita Bērziņa, kostīmu māksliniece Evija Džonsone, grima māksliniece Gunda Zvirbule, komponists Raimonds Tiguls, producenti Jānis Juhņēvičs un Marta Romanova-Jēkabsone, izpildproducente Ieva Majore, filmas patroni – Ieva un Robin Hull.

Filma veidota kā Latvijas un Beļģijas kopražojums, filmu studijai Deviņi sadarbojoties ar Latvijas tehnoloģiju uzņēmumu Tet un Beļģijas kompāniju Umedia. Filmas projekts saņēmis finansiālo atbalstu Nacionālajā Kino centrā, ES programmā Radošā Eiropa MEDIA, filmas ģenerālsponsors ir veikalu tīkls DEPO.

Filmas režisore Ināra Kolmane pulcējusi krāšņu aktieru ansambli – Maija Doveika, Elīna Vaska-Botere, Rūta Kronberga, Indra Briķe, Inga Tropa, Juris Lisners, Ģirts Krūmiņš, Jānis Znotiņš, Zane Bierande, Elīna Vāne, Oleksijs Gorbunovs un citi.

Filmas veidotāji izsaka pateicību visiem, kas atbalstījuši radošo komandu filmas tapšanā – arī Kultūras ministrijai, Valsts Kultūrkapitāla fondam, Latvijas Televīzijai, AAS Balta, Latviešu fondam, NK Aģentūrai, Beļģijas Federālajai valdībai un tās investoriem, kā arī visiem citiem. Filmas izplatītājs – Baltic Content Media.

 

Informāciju sagatavoja:

Inga Zālīte,
filmas Mātes piens mediju koordinatore

Filmu studija DEVIŅI
+371 28687743
izalite@gmail.com