Ivara Selecka filma “Turpinājums” sāk ceļu pie skatītājiem

22. marta vakarā priecīgi piepildītajā kinoteātrī “Splendid Palace” pirmizrādi piedzīvoja Latvijas kino klasiķa Ivara Selecka dokumentālā filma “Turpinājums”, piektais darbs Nacionālā Kino centra programmā “Latvijas filmas Latvijas simtgadei”. Pirmizrādi kopīgi svinēja arī visi jaunās filmas varoņi – pieci bērni no dažādiem Latvijas novadiem -, un filmas radošā komanda jau piektdien, 23. martā, dodas uz Rēzekni, uzsākot ceļojumu pa Latvijas reģioniem.

Jaunāko Latvijas simtgades filmu Turpinājums kopumā varēs noskatīties vairāk nekā 100 kino demonstrēšanas vietās. Pirmajā filmas izrādīšanas nedēļā pirmizrādes notiks ne tikai Rīgā, bet arī Rēzeknē, Madonā, Liepājā, Cēsīs, Valmierā un Tukumā, kur iedzīvotāji un pilsētu viesi varēs satikt filmas veidotājus. Īpašajos seansos viesosies leģendārais režisors Ivars Seleckis, operators Valdis Celmiņš, producenti Antra Gaile un Gints Grūbe, kā arī filmas varoņi.

Informācija par visiem filmas seansiem Latvijā šeit, tuvākās pirmizrādes reģionos:

Rēzeknē koncertzālē Gors 23. martā, plkst.18.00
Madonas pilsētas kultūras namā 25. martā, plkst. 15.00
Liepājā Lielajā Dzintarā, 27. martā, plkst.18.30
Cēsīs Vidzemes koncertzālē, 26. martā, plkst. 19.00
Valmierā kinoteātrī Gaisma, 10. aprīlī, plkst. 19.00
Tukumā 13. aprīlī, plkst. 17.00.

Filma Turpinājums tiek demonstrēta arī Rīgas kinoteātros Splendid Palace, Forum Cinemas, K.Suns, daudzviet tai veltīta īpaša uzmanība – piemēram, kinoteātrī Kino Bize filmu demonstrē īpašos Ģimenes seansos un pat 4. aprīlī plānotos Bēbīšseansos, uz kuriem varēs ierasties ar pavisam maziem bērniem.

Savukārt kinoteātris Splendid Palace speciāli filmai Turpinājums pielāgojis nākamās nedēļas Vācu kino kluba seansu ceturtdien, 29. martā – tas būs ieskats vācu režisora Vinfrīda Junges aizsāktajā filmu ciklā Golcovas bērni, kopš 1961. gada uzņemtās astoņās pilnmetrāžas filmās par kādas skolasbiedru grupiņas pieaugšanu.  Pirms filmas seansa skatītāji varēs klausīties režisora Ivara Selecka un producenta Ginta Grūbes sarunā par  vēstures un cilvēka dzīves samērojamību ar kino, jo arī filma Turpinājums iecerēta kā ilgtermiņa kino vērojums par atjaunotajā Latvijas Republikā dzimušiem bērniem. Līdz šim Latvijā neviena paaudze nav piedzimusi un izaugusi vienā politiskā sistēmā un valstī. Filmas veidotāji cer, ka mūsdienu bērni būs pirmie, kas nodzīvos visu dzīvi neatkarīgā Latvijas valstī un nākotnē taps šīs dokumentālās filmas turpinājumi, kas parādīs viņu dzīves ceļu šodienas Latvijā.

Starptautisko pirmizrādi filma “Turpinājums” piedzīvos prestižajā dokumentālo filmu festivālā Visions du Réel Šveicē, kas notiks no 13.-21. aprīlim Nionā, Turpinājuma seanss 15. un 17. aprīlī (vairāk lasiet ŠEIT).

Filma Turpinājums veidota divus gadus, sākot no 2015. gada septembra, kad trīs gadus pirms Latvijas simtgades mācības pirmajā klasē dažādos Latvijas novados sāka pieci bērni. Kārlim ir stipras ģimenes saknes Latvijas laukos, Gļeba vecvecāki ieceļojuši Latvijā pēc 1940. gada, Zanes ģimene ir pirmās paaudzes pilsētnieki, Anastasijas ģimene no pilsētas pārcēlusies uz laukiem, bet Anetes mamma dzīvo Anglijā.

Sākums bija neparasts, jo ar bērniem neesmu strādājis. Pats gāju lauku skoliņā, kur bija četras klases, 12 bērni, nebija ne televīzijas, ne radio, bija kara laiks. Šajos apstākļos, kad es redzu televizorus, planšetdatorus, lielo informācijas daudzumu, un to, kādi aug bērni, kuriem ir tāds tehniskais bruņojums, ir skaidrs, ka šie bērni ir gudrāki, nekā biju iedomājies. Ir interesanti, kas notiek ar viņu iekšējo pasauli, tēlaino domāšanu, kas notiek ar viņu sapņiem – vai tie arī ir tik konkrēti kā televizorā, vai tomēr visu izdomā paši. Mēs nezinām, kādi viņi izaugs, kādi viņi būs, tas ir liels jautājums,” atklāj filmas režisors Imants Seleckis.

“Šī filma ir ne tikai augstvērtīgs kino darbs, bet arī savā veidā unikāls antropoloģisks pētījums par mums – latviešiem. Ieskatoties bērnu prātā un novērojot viņu pasaules uztveri, filma spilgti parāda to, kas esam un kādēļ esam tieši tādi,” norāda Nacionālā kino centra vadītāja Dita Rietuma.

Literāte Inese Zandere: “Filma vienlaikus portretē konkrētus bērnus un konkrētas ģimenes, tomēr, pateicoties ļoti veiksmīgai varoņu izvēlei, šis stāsts par pieciem bērniem ir spējis dot sajūtu par to, kas ir reālā Latvija un kā tā pastāv šobrīd.”

Filma Turpinājums tapusi Nacionālā kino centra programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei. Divus gadus ilgajā filmas veidošanas procesā līdzās režisoram Ivaram Seleckim strādāja operators Valdis Celmiņš, producenti Antra Gaile un Gints Grūbe, komponists Kārlis Auzāns, skaņu režisors Ernests Ansons, montāžas režisore Andra Dorša, montāžas un scenārija konsultante Krista Burāne, varoņu izpēti veica Dace Dzenovska un Antra Gaile. Filma veidota studijā Mistrus Media, un tā ir jau otrā Ivara Selecka filma, kas radīta šajā studijā. Programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei šogad pirmizrādi piedzīvos vēl divas filmas, kas top studijā Mistrus Media – režisora un producenta Ginta Grūbes dokumentālā filma Lustrum (augustā) un režisora Dāvja Sīmaņa spēlfilma Tēvs Nakts (oktobrī).

Nacionālā kino centra programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei līdz šim piedzīvotas jau piecu filmu pirmizrādes, šajā pavasarī gaidāmas vēl četras – 20. aprīlī kinoteātros startēs Ināras Kolmanes spēlfilma Bille, maija sākumā – Kristīnes Želves dokumentālā spēlfilma Mērijas ceļojums, maija vidū – brāļu Ābeļu populārzinātniskā filma Baltu ciltis, bet 1. jūnijā – studijā VFS Films veidotais divu režisoru kopdarbs Laika tilti (Kristīne Briede un lietuviešu režisors Audrius Stonis).

Sagatavoja:
Kristīne Matīsa,
Nacionālā Kino centra informācijas speciāliste,
26129954, kristine.matisa@nkc.gov.lv