Ivara Selecka filmai “Turpinājums” starptautiskā pirmizrāde Šveicē

No 13.-21. aprīlim Šveices pilsētā Nionā norisināsies dokumentālo filmu festivāls “Visions du Réel 2018”, kur starptautisko pirmizrādi piedzīvos Ivara Selecka jaunā dokumentālā filma “Turpinājums”, kas veidota studijā “Mistrus Media” un ietilpst Nacionālā Kino centra programmā “Latvijas filmas Latvijas simtgadei”. Latvijas kinorepertuārā filma startē 23. martā (ar preses konferenci 20. martā) un jau pirmizrādes nedēļā to varēs noskatīties arī daudzviet ārpus Rīgas.

Visions du Réel ir viens no pasaulē nozīmīgākajiem dokumentālo filmu festivāliem, tā uzmanības lokā ir jauni meklējumi mākslinieciskajā ziņā, kas piedāvā citu skatupunktu uz ierasto. Festivāla atlases komisija augstu novērtējusi Ivara Selecka filmas Turpinājums kvalitātes, iekļaujot to festivāla konkursa Grand Angle programmā. Filmas starptautisko pirmizrādi Šveicē apmeklēs arī tās režisors Ivars Seleckis.

Ivars Seleckis atceras: “1987. gadā, kad Nionas festivāls svinēja 20 gadu jubileju, tajā notika Baltijas valstu dokumentālā kino skate, kurā piedalījās Hercs Franks, Ābrams Kleckins, Juris Podnieks un es. Tas bija ļoti iespaidīgi, jo pirmo reizi Baltijas valstis varēja iziet pasaulē ar savām filmām. Pēc pieciem gadiem 1993. gadā biju šī festivāla žūrijā un programmā tika izrādīta mana filma Eduards Ševardnadze. No pagātnes uz nākotni. Ir liels prieks, ka pēc 25 gadiem manas jaunās filmas starptautiskā pirmizrāde notiks tieši Visions du Réel.
Vēsturiska izziņa – 1987. gadā  starptautiskajā dokumentālo filmu festivālā Nionā notika Baltijas dokumentālā kino retrospektīva, iepazīstinot Eiropas kino skatītājus ar Rietumos maz redzēto baltiešu dokumentālo kino, kas pēc perestroikas sava sociālkritiskā un poētiskā kino vēstījuma dēļ bija Eiropas jaunatklājums. Festivālā piedalījās Hercs Franks, Juris Podnieks, Ivars Seleckis ar plašu filmu programmu. 1987. gada festivālā bija iekļauta Ivara Selecka filma Meklēju vīrieti (1983).
Festivālam Visions du Réel katru gadu tiek pieteikts vairāk nekā 3000 filmu, programmā atrodami gan atzītu autorkino režisoru darbi, gan starptautiskai auditorijai mazāk zināmi jaunie režisori. Festivāls dibināts 1969. gadā un šogad tas norisināsies jau 48. reizi, Latvijas dokumentālo kino šajā festivālā vairākkārt pārstāvējušas Lailas Pakalniņas filmas.

Režisora Ivara Selecka filma Turpinājums pirmizrādi piedzīvos 22. martā Rīgā, kinoteātrī Splendid Palace. Jau pirmizrādes nedēļā to varēs redzēt visā Latvijā. Turpinājums ir Ivara Selecka trīsdesmit otrais režijas darbs un pirmā filma, kuru režisors veidojis par bērniem.

Filma veidota divus gadus – sākot no 2015. gada septembra, kad trīs gadus pirms Latvijas simtgades mācības pirmajā klasē dažādos Latvijas novados sāk pieci bērni. Kārlim ir stipras ģimenes saknes Latvijas laukos, Gļeba vecvecāki ieceļojuši Latvijā pēc 1940. gada, Zanes ģimene ir pirmās paaudzes pilsētnieki, Anastasijas ģimene no pilsētas pārcēlusies uz laukiem, bet Anetes mamma dzīvo Anglijā. Turpinājums izseko viņu gaitām visa pirmā skolas gada garumā. Mācību sākums pirmajā klasē iezīmē robežu starp bērnības bezrūpību un pirmajiem nopietnajiem pienākumiem, nepieciešamību veidot jaunas attiecības un pielāgoties. Pirmā skolas gada laikā bērnu apzinātā pasaule kļūst lielāka, un šis plašums spēj nest gan daudz patiesa prieka, gan reizēm arī pirmos sarūgtinājumus vai vilšanās.

Filmas režisors Ivars Seleckis ir viens no leģendārā Rīgas dokumentālā kino pamatlicējiem un jau 1968. gadā debitējis kā dokumentālā kinorežisors. Liela daļa no Ivara Selecka veidotajam filmām pieskaitāma Latvijas kinovēstures zelta fondam, viņa filma Šķērsiela (1988) saņēmusi trīs prestižākās dokumentālās kino balvas pasaulē, tai skaitā 1990. gadā Eiropas Kinoakadēmijas balvu Fēlikss; filma iekļauta Latvijas Kultūras kanonā. Nacionālā kino balva Lielais Kristaps piešķirta trim Ivara Selecka dokumentālajām filmām, bet 2014. gadā pats Ivars Seleckis kopā ar dzīvesbiedri un kolēģi, montāžas režisori Maiju Selecku, saņēma Lielā Kristapa balvu par mūža ieguldījumu kinomākslā.

Preses konference pirms filmas Turpinājums pirmizrādes notiks otrdien, 20. martā, pulksten 11:00 kinoteātrī Splendid Palace.

Informācija par filmu Nacionālā Kino centra mājaslapā – ŠEIT.

Filmas Facebook profils – ŠEIT.

Papildu informācijai:
Nadīna Elekse
nadina.elekse@gmail.com
+371 29161433