Festivāls Dokumentālais kino
Ivars Seleckis IDFA
Režisors Ivars Seleckis (centrā) un producents Gints Grūbe IDFA pirmizrādē

Amsterdamā (Nīderlandē) 13. novembrī starptautisko pirmizrādi piedzīvoja režisora Ivara Selecka jaunākā dokumentālā filma “Zemnieki / The Land”, kas iekļauta Amsterdamas dokumentālo filmu festivāla IDFA programmas sadaļā “Masters / Meistari”. Amsterdamā paredzēti vēl četri festivāla seansi, bet Rīgā „Zemnieku” tuvākais seanss – 16. novembrī kinoteātrī „Kino Bize”.

Senlaicīgi greznā art deco kinoteātra Theater Tuschinski piepildītajā zālē režisors pirms filmas dalījās atmiņās par 1989. gadu, kad viņa filma Šķērsiela (1988) bija iekļauta Amsterdamas festivāla programmā un pat saņēma galveno balvu, kas nosaukta izcilā dokumentālista Jorisa Aivensa vārdā, bet padomju okupācijas varas iestādes neļāva režisoram braukt uz filmas pirmizrādi. Tāpēc Ivars Seleckis šoreiz izteica īpašu pagodinājumu un prieku būt Amsterdamā kopā ar saviem skatītājiem. Pēc filmas festivāla pārstāvji režisoru godināja kā vienu no mūsdienu pasaules dokumentālā kino redzamākajām personībām, bet skatītāji Ivaru Selecki izvaicāja gan par Rīgas poētiskā dokumentālā kino valodu, gan par to, kā 1973. gadā režisors sācis dokumentēt Latvijas laukus un reizē vēsturi; jautāja arī, kādēļ režisors pirmo reizi savā filmā pats izvēlējies būt par stāstnieku.

IDFA (International Documentary Filmfestival Amsterdam) ir pasaulē nozīmīgākais dokumentālo filmu festivāls, tas norisinās Nīderlandē un pulcē pasaules labākos dokumentālistus; 2022. gadā festivālam atlasītas 277 filmas un festivāla mākslinieciskais direktors programmu nosaucis par eklektisku un vienotu oriģinalitātē. IDFA populārajā sadaļā Meistari tiek iekļauti pasaulē atzītu režisoru jaunākie darbi, tur šogad vienlaikus ar Ivara Selecka filmu var redzēt arī režisoru Sergeja Lozņicas, Martina Skorsēzes, Džeja Rozenblata, Marka Kuzina, Jurgena Leca filmas.

“Filma starptautiskā pirmizrāde bija ļoti saviļņojoša, pilnā skatītāju zāle un reakcijas režisoru aizkustināja. Pēc filmas sarunu ar Ivaru Selecki un skatītājiem vadīja kinozinātniece un festivāla programmētāja Rahela Šefera, kura īpaši atzīmēja filmas poētisko valodu un nozīmi savas valsts vēstures dokumentācijā. Ivars Seleckis gan sev ierastā stilā pēc filmas jokoja, ka nez vai te Nīderlandē kāds vispār var saprast to, kas notiek Latvijas laukos. Tomēr pēc seansa dažādu paaudžu skatītāji teica režisoram paldies un arī vēlāk vēl pilsētā nāca klāt un izteica atzinīgus vārdus,” stāsta viens no filmas Zemnieki producentiem Gints Grūbe.

Režisors Ivars Seleckis IDFA iepriekš piedalījies ar Simtgades filmu Turpinājums (2018), bet pašos festivāla pirmsākumos Ivara Selecka filma Šķērsiela (1988) ieguva festivāla galveno balvu un arī Skatītāju balvu, savukārt 2013. gadā režisors tur viesojās ar Šķērsielas triloģijas trešo filmu Kapitālisms Šķērsielā (2013). Šogad IDFA festivāls notiek no 9. līdz 20. novembrim un filmu Zemnieki demonstrēs četros festivāla seansos no 15. līdz 19. novembrim.

Ivars Seleckis jau piecdesmit gadus filmē Latvijas laukus, viņa jaunā dokumentālā filma Zemnieki caur sešām atšķirīgām ģimenēm parāda Latvijas lauku dažādību 21. gadsimtā, stāstot par laiku, kad pilsētnieki pārceļas uz laukiem. Režisors Ivars Seleckis ir vecākais aktīvi strādājošais Latvijas kinoklasiķis, kurš filmā Zemnieki savā 88 gadu vecumā strādājis kopā ar dažādu paaudžu kinematogrāfistiem. Filma veidota studijā Mistrus Media, finansiāli atbalsta Nacionālais Kino centrs, Valsts Kultūrkapitāla fonds.