Dokumentālā filma Tiešsaistē
Ivars Zviedris Mājas kino

Oktobrī kinoteātra „Kino Bize” tiešsaistes platformā „Mājas kino” skatāmi dokumentālista Ivara Zviedra kinodarbi. Izlasē iekļautas trīs pilnmetrāžas filmas, trīs īsformāta darbi par Latvijas pierobežu un trīs stāsti par Rīgu un tās iedzīvotājiem. Kā papildu materiāls pieejama saruna ar Ivaru Zviedri par “dokumentālista lāstu” – par attiecību veidošanu ar varoņiem, atbildību par tiem pēc filmas nonākšanas uz ekrāniem un nemitīgo vēlmi dokumentēt notiekošo.

Ivars Zviedris ir latviešu dokumentālā kino režisors, operators un producents, kura izpētes centrā vienmēr ir bijis cilvēks, ļaujot ielūkoties vienkāršo cilvēku dzīvēs – tādās, kuru ikdiena ir paslēpta no apkārtējo acīm vai neievērota, tomēr tā visu laiku notiek. Ivars Zviedris ļauj ne tikai pamanīt, bet arī ieskatīties ciešāk. Filmu varoņi ir patiesi un nesamāksloti. Viņi “(..) dzīvo pēc meža likumiem, neizliekas par to, kas nav, un tieši tāpēc ir dzīvi un interesanti dokumentālo filmu varoņi”, portālā Kino Raksti vērtē Ildze Terēze Felsberga.

Izlasē iekļautas deviņas filmas, sākot ar režisora jaunāko pilnmetrāžas filmu Valkātājs (2019), tā seko ikdienas gaitās pierobežas iedzimtajam Pepiņam, kurš ir cieši saistīts ar nelegālo imigrāciju Latvijā. Zāģeri (2017) stāsta par Romānu, kurš par spīti visam cenšas būt veiksmīgs mežizstrādes uzņēmējs, un viņa vadīto diezgan nevaldāmo zāģeru grupu, savukārt filmā Bēgums (2009) Valda un viņa gliemežotāju ikdienas ritms Īrijā ir atkarīgs no bēguma – gliemežus var salasīt tikai tad, kad jūra atkāpjas.

Īsformāta darbos par Latvijas pierobežu iekļauta cikla Latvijas kods filma Štābs Ipiķi (2013), kurā dokumentēti bērni Latvijas tālākajā apdzīvotajā punktā pie Igaunijas robežas. Filmā Ērik, atnāc! (2005) iepazīstam izbijušu jūrnieku Ēriku, kurš dzīvo skārda būdiņā bez elektrības pie pašas Latvijas un Igaunijas robežas. Mazpilsēta (2002) ļauj uzzināt vairāk par tālāko pilsētu Latvijas ziemeļos un arī paša režisora dzimto vietu – Rūjienu.

Izlasē par Rīgu cikla Latvijas kods filmā Rezidenti (2017) skatītāji tiek asprātīgā stilistikā iepazīstināti ar Lauru un Kārli, kuri vēlas strādāt savā ārsta profesijā, lai gan apzinās, ka Makdonaldā varētu nopelnīt vairāk. Novele par pilsētu, kurā sastopas gan dzeju deklamējoši dzejnieki, gan tramvaja vadītāji, vērojama filmā Rīga (2007), bet vairāku īsfilmu cikls ES (2004) ir 12 režisoru kopdarbs, kuru Ivars Zviedris savulaik iniciēja un producēja, veidojot filmu par tautas noskaņojumu un referenduma norisi 2003. gada 20. septembrī, kad cilvēkiem bija iespēja nobalsot “par” vai “pret” Latvijas iestāšanos Eiropas Savienībā.

Papildus kinodarbiem skatītājiem tiek piedāvāta saruna ar Ivaru Zviedri par dokumentālā kino veidošanu, attiecībām ar varoņiem un atbildību pret iesaistītajiem personāžiem.

Maksa par vienas pilnmetrāžas filmas biļeti – 3 Eur, īsmetrāžas filmas biļete – 2 Eur. Visas izlases filmas - 18 EUR, tās iespējams noskatīties 30 dienu laikā no iegādes brīža.Filmu programma un sarunas ieraksts pieejams šeit: www.kinobize.lv/jaunumi/majas-kino-oktobra-izlase

Pasākuma norisi atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonda programma KultūrELPA ar nolūku Latvijā paplašināt kultūras piedāvājumu digitālajā vidē.

 

KINO BIZE
Elizabetes 37, Rīga

T.: +371 26115004
E.: paula.berzina@kinobize.lv