Ivars Seleckis un “Turpinājums” starp Eiropas pretendentiem uz “Oskaru”

Losandželosā (ASV) sākas Eiropas kinoinstitūciju apvienības “European Film Promotion” organizēti filmu seansi, kas koncentrētā programmā piedāvā ASV Kinoakadēmijas locekļiem noskatīties Eiropas valstu pieteikumus uz ASV Kinoakadēmijas balvu kategorijā “Labākā ārzemju filma”. 13. novembrī ieplānots pirmais no pieciem seansiem, kuros demonstrēs Latvijas pieteikumu – režisora Ivara Selecka Simtgades dokumentālo filmu “Turpinājums”.

 

Ar Karlovi Varu kinofestivāla galvenās balvas laureāti, rumāņu režisora Radu Judes spēlfilmu Man vienalga, ka mēs ieiesim vēsturē kā barbari 7. novembrī Losandželosā, ASV, sākās Oskara balvai pieteikto Eiropas filmu skate, ko apvienība European Film Promotion (EFP) rīko ASV Kinoakadēmijas locekļiem, žurnālistiem, ASV mēroga filmu izplatītājiem un starptautisko tiesību pircējiem. Šogad, Oskara balvas 91. gadā, kategorijai Labākā ārzemju filma pieteiktas 25 filmas no Eiropas valstīm, un pirmoreiz to demonstrēšana ieplānota divās kinozālēs, lai visiem interesentiem padarītu pieejamākas Eiropas filmu skates un izceltu tās starp visiem 87 pieteikumiem no visas pasaules valstīm. Šiem nolūkiem organizācija European Film Promotion jau vienpadsmito gadu rīko īpašus Eiropas filmu seansus, un jau ceturto gadu arī Latvijas filma iekļauta šajā koncentrētajā programmā, kas šogad notiek no 7. līdz 20. novembrim.

Kā ziņots, Latvijas šāgada pieteikums ASV Kinoakadēmijas balvai ir Ivara Selecka dokumentālā filma Turpinājums, kas veidota studijā Mistrus Media un tapusi Nacionālā Kino centra programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei.

Vēl viena ar Latviju cieši saistīta Eiropas filma šāgada Oskaru sacensībā ir Lietuvas pieteikums – piecu Eiropas valstu kopražojuma dokumentālā filma Brīnišķīgie lūzeri. Cita pasaule, kuras uzņemšanā piedalījusies Latvijas studija VFS Films – producents Uldis Cekulis, kinooperatori Valdis Celmiņš un Ivars Zviedris.

Filmas Turpinājums seansi – 13. novembrī pulksten 18:00 (Dick Clark Screening Room) un 17. novembrī 15:00 (Laemmle Monica). Producents Gints Grūbe (kurš Oskaru sacensību klātienē piedzīvoja jau pirms gada, kad ASV Kinoakadēmijas balvai Latvija izvirzīja studijā Mistrus Media veidoto Viestura Kairiša spēlfilmu Melānijas hronika) ziņo, ka pavisam Losandželosā filmai Turpinājums būs pieci seansi, viens no tiem – 3. decembrī sadarbībā ar Latvijas vēstniecību ASV, šajā seansā piedalīsies Latvijas vēstnieks ASV Andris Teikmanis un viesosies filmas režisors Ivars Seleckis, kurš tikmēr jau Latvijā būs saņēmis Ministru kabineta balvu par izciliem nopelniem Latvijas valsts attīstībā un varbūt arī kādu Nacionālo kino balvu.

European Film Promotion ir 36 Eiropas valstu profesionālo kinoinstitūciju apvienība, kas izveidota, lai kopīgiem spēkiem popularizētu Eiropas nacionālo kinematogrāfiju radītās filmas visā pasaulē. Apvienība dibināta 1997. gadā, Latvija tās darbā piedalījusies kopš 2004. gada apvienības Baltic Films ietvaros, bet 2015. gadā Latvija kļuva par individuālu EFP dalībnieci.