Kinogrāmata Kinovēsture
Jaunie laiki
Grāmatas zinātniskās redaktores Inga Pērkone un Dita Rietuma. Foto: Aija Melbārde

Ar atvēršanas svētkiem 28. decembrī plkst. 16:00 klātienē LKA Teātra mājā “Zirgu pasts” un Facebook tiešraidē iznākusi monogrāfija “Latvijas kinomāksla. Jaunie laiki. 1990–2020” - fundamentāls pētījums par neatkarīgās Latvijas filmu nozari, izdots apgādā “Dienas Grāmata”.

Latvijas kinomāksla. Jaunie laiki 1990–2020 ir kolektīva zinātniskā monogrāfija, ko veidojusi Latvijas Kultūras akadēmijas pētnieku grupa – LKA zinātniskā asistente un vieslektore Zane Balčus, filmu producente Inese Boka-Grūbe, LKA zinātniskā asistente un vieslektore Dārta Ceriņa, LKA profesore un vadošā pētniece Inga Pērkone, kinokritiķe un pētniece, portāla Kino Raksti līdzredaktore Elīna Reitere, LKA pētniece, Nacionālā Kino centra vadītāja Dita Rietuma, LKA profesors, pētnieks, kinorežisors un scenārists Dāvis Sīmanis, animācijas kino pētniece un kritiķe Ieva Viese-Vigula, LKA doktorante un vieslektore Daniela Zacmane. Grāmatas radošajā komandā ir arī redaktores Kristīne Matīsa un Kristīne Stripkāne, mākslinieces Dace Eglīte un Sarmīte Māliņa, fotomateriāla redaktore Agnese Zeltiņa.

Trīs apjomīgākās nodaļas grāmatā stāsta par svarīgākajām norisēm ražošanas un mākslinieciskās izteiksmes aspektā spēlfilmu, dokumentālo un animācijas filmu veidos, tomēr autori uzsver, ka 21. gadsimta filmām raksturīga robežu izzušana starp filmu veidiem – dokumentālas filmas arvien vairāk izmanto inscenējumu un animāciju, spēlfilmās tiek miksēts iestudēts un dokumentāls materiāls, pilnmetrāžas animācijas filmas auditorijas piesaistes ziņā konkurē ar spēlfilmām, utt.

Trijās desmitgadēs Latvijas kino ir piedzīvojis ne tikai sociālpolitiskas pārmaiņas, paaudžu nomaiņu un atgriešanos Eiropā, bet arī atgriezies Eiropas kino kontekstā un piedzīvojis arī pamatīgu tehnoloģisku revolūciju. Trīs lielās nodaļas papildina mazāka apjoma pētījumi par atsevišķiem būtiskiem filmu žanriem, ražošanas sistēmas aktivitātēm, filmu mārketingu, dzimumu jautājumu Latvijas kino sistēmā u. c.

No pētījuma par paaudzēm monogrāfijā atvasinātas arī atsevišķas biogrāfijas. Labi apzinoties, ka ikviens no Latvijas kinomākslas profesionāļiem ir nozīmīgs kultūras procesa daudzveidībai un par katru varētu sagatavot atsevišķu pētījumu, šajā monogrāfijā kā Latvijas kinomākslas pārstāvjus autori ir izvēlējušies četrus kinematogrāfistus – režisoru un operatoru Ivaru Selecki, dokumentālo un spēlfilmu režisori un producenti Lailu Pakalniņu, režisoru un operatoru Ivaru Zviedri, animācijas kino režisori, mākslinieci un producenti Signi Baumani.

Visi interesenti monogrāfijas atklāšanas pasākuma tiešraidei varēs sekot līdzi LKA Facebook lapā https://www.facebook.com/LKAkademija un valsts pētījumu programmas projekta Kultūras kapitāls kā resurss Latvijas ilgtspējīgai attīstībai / CARD Facebook lapā https://www.facebook.com/projektscard. Sākot ar 2021. gada 28. decembri, grāmatu iespējams pasūtīt un saņemt izdevniecībā Dienas Grāmata vai pakomātā, rakstot uz e-pastu dienasgramata@dgramata.lv. Tirdzniecībā grāmatveikalos monogrāfija būs pieejama no 2022. gada 3. janvāra.

Monogrāfija ir tapusi valsts pētījumu programmas projekta Kultūras kapitāls kā resurss Latvijas ilgtspējīgai attīstībai / CARD ietvaros (projekta Nr. VPP-KM-LKRVA-2020/1-0003), pētījumu finansē Latvijas Republikas Kultūras ministrija un Valsts Kultūrkapitāla fonds,  mērķprogrammas Nākotnes kultūras piedāvājuma veidošana visās kultūras nozarēs un KultūrELPA.

 

Papildu informācija:
Kristīne Freiberga,

mākslinieciskās jaunrades projektu vadītāja,
Latvijas Kultūras akadēmija
www.lka.edu.lv zirgupasts.net | +371 29939915 | kristine.freiberga@lka.edu.lv