LTV sāk pieņemt pieteikumus 2021. gada konkursam “Latvijas kods. Latvija šodien”

Paziņoti Latvijas Televīzijas dokumentālo īsfilmu konkursa “Latvijas kods. Latvija šodien” 2021. gada uzvarētāji. Konkursa devītajā pastāvēšanas gadā tiks atbalstīti pieci dokumentālie projekti, filmas veidos režisori Kārlis Lesiņš, Zane Gargažina, Pauls Dombrovskis, Lauris Ābele un Emīls Alps.

Ik gadu galvenais filmu cikla Latvijas kods mērķis ir padziļināti pētīt šodienas Latvijas realitāti, un 2021. gada projektos aktuālās tēmas ir vide un infrastruktūra; valstiskums un sabiedrība; sociālā līdzdalība un kultūras mantojums. “Manuprāt, šodienas Latvija ir pārbagāta ar aktuālo un nezināmo, tamdēļ jo īpaša nozīme ir dokumentēt tēmas, kas pelnījušas plašu sabiedrības ievērību. Katra no filmām izcels šobrīd aktuālo Latvijas šodienā un būs saistošas dažādu paaudžu auditorijām,” atzīmē projekta vadītāja, LTV filmu iepirkumu nodaļas vadītāja Zane Valeniece.

Vējture (režisors Kārlis Lesiņš, SIA Studija Lokomotīve) būs stāsts par jaunu sievieti, kura izvēlējusies gandrīz visu savu brīvo laiku veltīt zirgu kopšanai. Tiesa, viņa ir izteikta pilsētniece, un kaut kas neļauj viņai pilnībā pamest pilsētu. Caur viena cilvēka prizmu tiks stāstīts par šodienas lielākajiem izaicinājumiem – gan sociālajiem un sabiedriskajiem, gan vides un infrastruktūras.

No manis nav jābaidās (režisore Zane Gargažina, SIA PO Productions) būs skaudrs un vienlaikus dzīvi apliecinošs stāsts par 37 gadus veco Dagni, kurš smagās invaliditātes dēļ piesaistīts vienai vietai, nebeidzamai rutīnai un vienmuļībai. Tomēr cita pasaule atklājas, ja uz dzīvi raugās ar Dagņa aci. Viņa pasaulē ir prieks, bezbēdība un ne miņas no sakropļojuma. Filma būs polifonisks vēstījums ar pamattēmu par optimismu un dzīvesprieku – jo Dagnim, neskatoties uz invaliditāti, viss ir kārtībā! Kaut kas nav kārtībā ar sabiedrību, kurā viņš dzīvo…

Palaist (režisors Pauls Dombrovskis, SIA Amber Land Films) ir Kanādā studējušā režisora Paula Dombrovska debija Latvijā, viņa dokumentālā īsfilma vēstīs par māti un dēlu, kuriem priekšā ir liels izaicinājums – mammai jāspēj “pārraut nabassaiti” un ļaut savam talantīgajam dēlam doties savā dzīvē. Zēns apgūst klavierspēli, viņa mērķis ir iestāties Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā – tas var būt izšķirošs brīdis viņa dzīvē un karjerā, tomēr tas būs pārbaudījums gan mammai, gan pašam jaunajam pianistam.

Mier jūs (režisors Lauris Ābele, SIA Tritone Studio) – filmas nosaukums lībiešu valodā nozīmē “būt pie jūras”. Laura Ābeles filma dokumentēs piejūras iedzīvotāju ikdienu un kaleidoskopiskā veidā notvers Baltijas jūras krastā dzīvojošo cilvēku paradumus, vajadzības un sapņus – cik daudz jūra nepieciešama, lai nodrošinātu primārās vajadzības, un cik tā ir nozīmīga mūsu garam.

Renesanses laika cilvēks (režisors Emīls Alps, IK Mareks Ameriks) stāstīs par vairāku arodu meistaru Kasparu Putriņu, kurš tic, ka pasaule šobrīd piedzīvo renesansi. Viens no Kaspara profesionālajiem darbības laukiem ir reti sastopamu seno instrumentu būve, un tas apliecina, ka ir iespējams no jauna radīt pat izzūdošus artefaktus. Sekojot meistara darbam, var vērot, kā radikāli atšķirīgi laikmeti spēj pastāvēt līdzās un mijiedarboties, jo Kaspars ne vien būvē Eiropā ļoti reti sastopamus viduslaiku mūzikas instrumentus un restaurē ērģeles, bet arī nodarbojas ar skaņu režiju, spēlē alternatīvās mūzikas grupā Amorālā psihoze, pēta norises dabā, telpā un cilvēkā. Ne tikai Kaspara profesionālā darbība, bet arī dzīvesveids liek uzdot jautājumu – vai laikmets rada cilvēku, vai arī cilvēks rada laikmetu?

Filmu projektus izvērtēja konkursa žūrija – projekta Latvijas kods. Latvija šodien vadītāja Zane Valeniece, VKKF Filmu mākslas nozares ekspertu komisijas pārstāvis Jānis Putniņš, projekta Latvijas kods. Latvija šodien satura redaktors Uldis Dimiševskis, LTV Stratēģiskās attīstības daļas direktore Rita Ruduša, LTV Filmu iepirkšanas nodaļas redaktore Liene Kalnaella, LTV satura redaktore Vikija Valdmane-Rozenberga un sabiedrisko mediju portāla LSM.lv galvenā redaktore Marta Cerava.

Konkurss Latvijas kods. Latvija šodien tiek organizēts jau devīto gadu. Projekts īstenots sadarbībā ar Valsts Kultūrkapitāla fondu un Nacionālo Kino centru. Tā mērķis ir atbalstīt filmas, kas dokumentē Latvijas dzīvi, vidi un cilvēkus šodien, meklē plašāku sociālo, kultūras un vēstures kontekstu un atsedz laikmetam raksturīgas tendences dažādās dzīves jomās. LTV ēterā filmas būs skatāmas valsts svētku laikā novembrī.

Papildinformācija:
Krista Luīze Priedīte,
LTV komunikācijas speciāliste
26238231
krista.priedite@ltv.lv