Izziņots Jāņa Streiča kinogads

Izcilais latviešu kinorežisors, scenārists, aktieris, rakstnieks un gleznotājs JĀNIS STREIČS šogad svin 80 gadu jubileju, un tas ir iemesls, lai Rīgas Kino muzejs un Nacionālais Kino centrs visu 2016. gadu pasludinātu par Jāņa Streiča kinogadu. Tā programmā iecerēti daudzi un dažādi notikumi jubilāra godināšanai, viņa radošā darba izpētei un iedzīvināšanai mūsdienu kultūras kontekstā, un pirmais sākas jau 13. aprīlī – Jāņa Streiča meistarklases kinoteātrī “Splendid Palace”.

Otrdien, 5. aprīlī, pulksten 12:00 LKA Rīgas Kino muzejā notika preses konference par Jāņa Streiča kinogadu. Preses konferencē piedalījās gan pats jubilārs Jānis Streičs, gan arī Nacionālā Kino centra vadītāja Dita Rietuma, LKA Rīgas Kino muzeja vadītāja Zane Balčus, Sv. Pētera baznīcas vadītāja Una Jansone un Latgales vēstniecības Gors pārstāve, mūzikas producente Anete Kalniņa, stāstu vadīja kinožurnāliste un NKC informācijas speciāliste Kristīne Matīsa. Katrs no runātājiem stāstīja par kādu sadaļu Jāņa Streiča kinogada norisē, un kopumā izveidojās šāds pasākumu plāns:

13., 20. un 27. aprīlī – Jāņa Streiča meistarklases kinoteātrī Splendid Palace

26. septembrī (Jāņa Streiča dzimšanas dienā) Pēterbaznīcā atklāj gleznu izstādi Jānis Streičs un draugi

27. septembrī Galerijā Centrs, stiklotajā Rīdzenes ielā atklāj mobilu ceļojošo izstādi par jubilāra dzīvu un radošo darbu Jāņa Streiča kinogads: filmas, cilvēki, laikmets; tālāk izstāde ceļos uz Jāņa Streiča dzimtajiem Preiļiem un arī ārpus Latvijas.

septembrī Nacionālā filmu festivāla Lielais Kristaps ietvaros notiks jubilāra godināšana, pirmizrādot divas ar Nacionālā Kino centra iniciatīvu šogad restaurētas Jāņa Streiča filmas – Mans draugs – nenopietns cilvēks (1975) un Svešās kaislības (1983).

1. oktobrī Latgales vēstniecībā Gors koncerts – Jāņa Streiča aktieri un komponisti spēlē un dzied mūziku no Streiča filmām. Koncertu režisē Jāņa Streiča meita, Kauņas muzikālā teātra aktrise Viktorija Streiča.

oktobrī Rīgas starptautiskā kinofestivāla (RigaIFF) ietvaros – starptautiska zinātniska konference par Jāņa Streiča radošo darbu.

18. novembrī Preiļos Jāņa Streiča godināšana ar vakarēšanu un dziesmām

Jubilejas gada noslēgumā iznāks kinokritiķes Dairas Āboliņas grāmata par visām Jāņa Streiča filmām, balstīta intervijās ar autoru un filmu analīzē.

Jāņa Streiča kinogada zīme ir vizuālais tēls, ko veidojis mākslinieks Ervins Broks.

Pirmais notikums Jāņa Streiča kinogadā – Meistarklases

Pasākumu sērijas ietvaros 2016. gada aprīlī kinoteātra “Splendid Palace” Mazajā zālē notiks režisora Jāņa Streiča vadītas meistarklases. Trīs vakaros (13., 20., 27. aprīlī) režisors stāstīs par savām filmām, tiks demonstrēti filmu fragmenti ar režisora komentāriem, ļaujot arī auditorijai iesaistīties ar jautājumiem. Meistarklašu moderatore būs kinokritiķe Daira Āboliņa, kura saka:

„Kamēr mums vēl nav Jāņa Streiča vārdā nosauktās kino augstskolas, varam baudīt mūsu kino vecmeistara profesijas smalkumus “dzīvajā” un ieiet viņa radošajos labirintos kopā. Jāņa Streiča meistarklases tik plašai auditorijai ir nebijis notikums Latvijā.

Nez vai eksistē tāds jēdziens, kā “Streiča aktieris”, taču režisors spēj atklāt personības spēku un starojumu, ne tikai dodot pirmo vai otro elpu jau atzītiem profesionāļiem, bet arī atklāt kino gēnu jaunos talantos – vienalga, vai tas ir bērns, vai arī gadu gadiem kinostudijas gaiteņos satikts kolēģis. Vai Streičam ir sava metode? Vai viņš paļaujas uz intuīciju?

Kā uz ekrāna izpaužas viņa gleznotāja talants, iekārtojot mazā Boņuka mājas pagalmu vai Džūlijas Lambertas ekspresīvo teātra pasauli? Jānis Streičs ļoti lielu nozīmi filmās piešķir tēla biogrāfijai šī vārda visdetalizētākajā nozīmē, sākot ar tukšu šķīstošās kafijas bundžiņu un beidzot ar strīdā paplūdušu skropstu tušu.

Un vēl režisors, kuram piemīt spilgts autorrokraksts, ne tikai “pa jaunam”, bet bieži vien līdz nepazīšanai “citādi” izlasa literatūru un pārvērš to Streiča neatkārtojamajās filmās, kuras kļūst par hitiem ne tikai laikabiedriem, bet arī viņu bērniem un bērnu bērniem. Režisors Jānis Streičs, kura filmas tautā folklorizējušās, pirmo reizi publiski dalīsies savos profesionālajos noslēpumos.”

Meistarklases paredzētas visiem interesentiem, taču īpaši aicinām studentus.
Ieeja bez maksas.
Studentus lūdzam pieteikties uz adresi splendid@riga.lv.

Vairāk: www.kinomuzejs.lv, www.splendidpalace.lv,
norises vieta – kinoteātris Splendid Palace, Rīga, Elizabetes iela 61

13.04. pl.19.00
Streičs un aktieri
Darbs ar profesionāliem aktieriem, bērniem un tipāžiem.

20.04. pl.19.00
Cilvēks, vārds un lietas
Varoņa personības un mēroga paplašināšana caur lietām un priekšmetiem.

27.04. pl.19.00
Streičs inscenē literatūru
Teātris, Cilvēka bērns, Nepabeigtās vakariņas, Tikšanās uz Piena ceļa, Ipolits u.c.

Organizē biedrība Ekrāns, LKA Rīgas Kino muzejs, Nacionālais Kino centrs

Atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas Nami

Vairāk informācijas:
Agnese Zeltiņa,
Jāņa Streiča kinogada kuratore
agnese.zeltina@gmail.com,
26785810