Jāņa Ābeles debijas filma Francijā un Latvijā

Francijas pilsētā Eksānprovānsā festivāla “Tous Courts” ietvaros 5. decembrī Francijas pirmizrādi piedzīvoja režisora Jāņa Ābeles debijas pilnmetrāžas spēlfilma “7 miljardi gadu pirms pasaules gala”. Filma ir Latvijas un Francijas kopprojekts, un trešā daļa no stāsta ir filmēta un risinās Francijas dienvidos, Marseļā. 1. februārī Jāņa Ābeles filma startēs Latvijas kinorepertuārā.

Latvijā plašākai publikai Jānis Ābele ir pazīstams kā topošās spēlfilmas Jelgava ‘94 režisors (pirmizrāde gaidāma 2019. gadā), tomēr starptautisku atzinību ieguvis jau ar Latvijas Kultūras akadēmijas filmu režijas maģistra diplomdarbu, spēles īsfilmu Augstāk par zemi (2015). Filmas 7 miljardi gadu pirms pasaules gala starptautiskās pirmizrādes vieta nav nejauša – gan tāpēc, ka Eksānprovānsa atrodas netālu no Marseļas un pirmizrāde varēja notikt ar filmas radošās komandas Francijas puses līdzdalību, gan tāpēc, ka pirms trim gadiem tieši šī festivāla konkursa programmā īsfilma Augstāk par zemi ieguva galveno balvu. Balvā saņemtais atbalsts filmas tehniskajam nodrošinājumam ļāva uzsākt darbu pie pilnmetrāžas debijas 7 miljardi gadu pirms pasaules gala, kas turpina īsfilmā Augstāk par zemi aizsāktās pārdomas par mūžsenu tēmu – jaunību un mīlestību. Ar mistikas noskaņu apvītā un jutekliskā mīlas stāsta galvenie iedvesmas avoti ir franču kino jaunais vilnis un Francijas kino kopumā.

Latvijā filma 7 miljardi gadu pirms pasaules gala līdz šim tikusi izrādīta vienā izpārdotā seansā Rīgas Starptautiskā kinofestivāla (Riga IFF) 2018. gada konkursa programmā; filma saņēma festivāla īpašo skatītāju simpātiju balvu. Ar 2019. gada 1. februāri Jāņa Ābeles debijas filma 7 miljardi gadu pirms pasaules gala startēs arī Latvijas kinoteātru repertuārā. Uz regulārā repertuāra pirmizrādes seansu Rīgā, kinoteātrī Splendid Palace, biļetes jau ir iespējams iegādāties interneta platformā Biļešu serviss ŠEIT. Šajā seansā būs iespēja klātienē satikt filmas radošo komandu – filmas galvenos aktierus un veidotājus. Filmas komandā sastrādājušies gan jaunie kino veidotāji – režisors un scenārists Jānis Ābele, operators Toms Šķēle, izpildproducente Inga Jerzjukova –, gan pieredzes bagāti kinoprofesionāļi – filmas producents Guntis Trekteris, skaņu režisors Ernests Ansons, filmas mākslinieks Jānis Bijubens.

Galvenajās lomās ir divi jaunie Latvijas aktieri Raimonds Celms (Latvijas Nacionālais teātris) un Jana Herbsta (Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris); abi jau uz teātra skatuvēm iemantojuši skatītāju mīlestību. Interesantu tēlu veidojis arī  teātra pazinējiem labi zināmais Liepājas Teātra aktieris Leons Leščinskis. Filmā piedalās arī Francijā slavenais režisors Emanuels Murē (Emmanuel Mouret), kura jaunākā filma Žonkjēras jaunkundze / Mademoiselle de Joncquières viņa dzimtenē jau savākusi vairāk nekā pusmiljonu skatītāju un vēl aizvien tiek izrādīta. Jāpiemin, ka atzītais režisors līdz šim spēlējis tikai paša režisētās filmās, tāpēc viņa dalība Jāņa Ābeles debijā ir vēl viens unikāls aspekts šai Latvijas filmai.

Filma stāsta par diviem latviešu jauniešiem, kuri  sastopas Francijas dienvidos. Viņš studē restaurāciju, viņa jau sen apmetusies uz dzīvi Marseļā, strādā frizētavā un… ir pārsteidzoši līdzīga tēlam, ko puisis atsedz kādas baznīcas altārgleznas apakšslānī. Pēc īsā romāna Francijā Leo atgriežas Latvijā, kur jau atkal pēc brīža satiks Annu – viņa ir atgriezusies, par spīti sarežģītām attiecībām ar Rīgu. Abu mīlestība uzplaukst, tomēr – jo tuvāk viņi viens otru pielaiž, jo Anna šķiet neaizsniedzamāka.

Jāņa Ābeles debijas spēlfilma pārstāv Latvijas kino ne pārāk bieži sastopamo melodrāmas jeb, kā to dēvē pats režisors, mīlasdrāmas žanru. Tāpēc viena no nākamgad iecerētajām filmas izplatīšanas formām ir Valentīndienas speciālseansi Latvijas novados, kas tiek apzināti ar Latvijas Kinematogrāfistu savienības palīdzību.