Kaņepes Kultūras centrs rīko “zero waste” filmu festivālu

No 12. līdz 14. oktobrim Kaņepes Kultūras centrā notiks “zero waste” filmu festivāls “Mazāk ir vairāk” , tā ietvaros tiks demonstrētas filmas, kas aicina aizdomāties par patērētāju dzīves stilu un resursu aprites koncepta “zero waste” īstenošanu dzīvē. Četru filmu programmā iekļauta arī viena Latvijas filma.

Zero waste koncepts radās pagājušā gada 60. gados – tas aicina raudzīties uz atkritumiem kā uz izmantojamiem resursiem. “Domāt un rīkoties tikai kā patērētājam nozīmē būt bezatbildīgam; 21. gadsimtā tā jau ir destruktīva stratēģija. Cilvēku skaits pasaulē un arī patēriņš pēdējās desmitgadēs ir būtiski pieaudzis, diemžēl palielinot arī atkritumu apjomu. Viena no atbildēm, kā ar to cīnīties, ir zero waste principu iedzīvināšana ikdienā. Mums šī tēma ir ļoti svarīga, tāpēc iesaistāmies pasākumos, kas izglīto cilvēkus, aicinot mainīt paradumus,” saka Kaņepes Kultūras centra vadītāja Liene Jurgelāne. Filmu festivāls Mazāk ir vairāk notiek izglītojošas kampaņas ietvaros, kas kopš oktobra sākuma norisinās visā Latvijā.

Filmu festivālā Mazāk ir vairāk katru vakaru no 12. līdz 14. oktobrim tiks demonstrēta pusotru līdz divas stundas gara filmu programma. Filmas ir rūpīgi atlasītas, lai liktu skatītājiem aizdomāties par zero waste konceptu un iedvesmotu rīkoties. Visām filmām nodrošināts tulkojums latviešu valodā, un programmā ir arī viena Latvijas filma – režisores Lāsmas Ābeles dokumentālā īsfilma Lai smuki! no LTV cikla Latvijas kods.

13. un 14. oktobrī pēc filmu seansiem notiks diskusijas, kurās piedalīsies vides un ekoloģijas speciālisti – Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Vides aizsardzības departamenta direktore Rudīte Vesere, biedrības homo ecos: vadītājs Artūrs Jansons, Zero Waste Latvija pārstāves Zane Skuja un Baiba Petrenko, Vides izglītības fonda pārstāvis Edmunds Cepurītis, Zaļās jostas pārstāve Laima Kubliņa, kā arī zero waste filosofijas piekritēja un LNT seja Kristīne Garklāva. Organizatori aicina skatītājus aktīvi piedalīties diskusijās, uzdodot jautājumus vai komentējot; lai nodrošinātu sarunu fokusu, abas diskusijas tiks moderētas.

FILMU PROGRAMMA:

12. oktobris, 18:00

WASTE LAND
(Dokumentālā filma / rež. Lucy Walker, 2010, 1 h 40 min, Lielbritānija, Brazīlija)
Gandrīz trīs gadu ilgumā dokumentēts slavenā mākslinieka Vika Muniza ceļojums no viņa mājām Bruklinā uz dzimto Brazīliju un pasaulē lielāko izgāztuvi Džardim Gramačo, kas atrodas Riodežaneiro nomalē. Tur kopā ar vietējiem pārstrādājamo atkritumu vācējiem katadores viņš veido fotoattēlu reprodukcijas no atkritumiem, atspoguļojot gan šo cilvēku lepnumu, gan izmisumu.

MY STRANGE GRANDFATHER
(Animācija / rež. Dina Velikovskaya, 2011, 9 min, Krievija)
Radošs cilvēks bieži vien šķiet jocīgs, smieklīgs un mazliet jucis. Pat viņa draugi un ģimene ne vienmēr viņu saprot un bieži vien jūtas apkaunoti. Taču dažreiz viņš spēj radīt īstu brīnumu — tikai no atkritumiem.

12. oktobris, 20:30 
PLASTIC CHINA
(Dokumentālā filma / rež. Jiu-liang Wang, 2016, 1 h 26 min, Ķīna)
Meitenei Jidži ir 11 gadu, un viņa kopā ar vecākiem strādā atkritumu pārstrādes centrā, taču sapņo mācīties skolā. Pārstrādes centra ambiciozais vadītājs Kans sapņo par labāku dzīvi. Globālā patēriņa kultūra tiek analizēta no to cilvēku skatpunkta, kuri pārstrādā šīs kultūras atkritumus.

LAI SMUKI!
(Dokumentālā īsfilma / rež. Lāsma Ābele, 2016, 26 min, Latvija)
Filma Lai smuki! stāsta par vienkāršu cilvēku centieniem radīt sev apkārt skaistu vidi un atspoguļo mūsdienu sabiedrībā svarīgu tēmu – cilvēka un pilsētvides attiecības. Diviem filmas galvenajiem varoņiem, savā starpā nepazīstamiem rīdziniekiem, ir kopīgs un visai neparasts hobijs – viņi savas mājas priekšā un pagalmā iekārto dārziņu no pašu veidotiem un atrastiem objektiem, tādējādi radot savdabīgas pagalma izstādes, ko apkārtējie ne vienmēr uztver tikai pozitīvi.

Piektdiena, 13. oktobris, 18:00 kino + diskusija

WASTE LAND
MY STRANGE GRANDFATHER 

Diskusijas dalībnieki:
Artūrs Jansons (homo ecos:)
Rudīte Vesere (VARAM Vides aizsardzības departamenta direktore)
Zane Skuja (Zero Waste Latvija līdzdibinātāja)
Edmunds Cepurītis (Vides izglītības fonds)
Laima Kubliņa (Zaļā Josta)

Sestdiena, 14. oktobris, 17:00 kino + diskusija

PLASTIC CHINA
LAI SMUKI!

Diskusijas dalībnieki:
Artūrs Jansons (homo ecos:)
Rudīte Vesere (VARAM Vides aizsardzības departamenta direktore)
Baiba Petrenko (Zero Waste Latvija)
Kristīne Garklāva (LNT)
Laima Kubliņa (Zaļā Josta)

Sarunas moderē Liene Jurgelāne