Kino muzejā jauna izstāde – “Aizekrānija”

No trešdienas, 1. novembra, apmeklētājiem būs atvērta LKA Rīgas Kino muzeja izstāde “Aizekrānija”, kas aicina nonākt ekrāna otrā pusē – ieskatīties kino uzņemšanas procesā, pavērot, ar kādām kamerām filmēja dažādos vēsturiskos periodos, ar kādiem projektoriem filmas izrāda, kā kino tehnoloģijas ir mainījušās laika gaitā, kādas profesijas iesaistītas filmu veidošanā.

Visu šo pasauli varēs iepazīt caur pieturas punktiem kino attīstības vēsturē Latvijā. Šeit tikai dažus mēnešus pēc pirmās kino izrādes pasaulē jau tika rādītas filmas, 20. gadsimta 20. gados uzņēmīgi cilvēki bija gatavi uzsākt kino veidošanu, 30. gados radīja paši savu skaņu ierakstu aparatūru un vairākas desmitgades darbojās strukturētā kino ražošanas sistēmā ar vairākiem simtiem profesionālu kolēģu.

Aizekrānija stāsta par procesu – to, ko nemanām, skatoties ekrānā. Izstādē īpaši tiks izcelta animācija – būs iespējams iepazīties ar dažādiem animācijas veidiem un to, kā top animācijas filmas, kādas profesijas ir iesaistītas animācijas tapšanā, kā arī apskatīt piemērus no leļļu animācijas un zīmētās animācijas. Šī sadaļa ir īpaši piemērota arī ģimenēm ar bērniem – mazākajiem apmeklētājiem būs, ko darīt!

Tāpat izstādē būs iespējams uzzināt par spēlfilmu veidošanas procesu – par to stāsta videointervijas ar kinoprofesionāļiem, piemēram, Dāvi Sīmani, Lieni Bāliņu, Robertu Vinovski, Jāni Putniņu, Miku Zvirbuli, Lailu Pakalniņu; viņu stāstītais palīdzēs iepazīties ar dažādām kinoprofesijām un uzzināt, ko dara režisors, producents, scenārists, montāžas režisors, komponists, skaņu režisors, operators un mākslinieks.

Īpaši tiks akcentētas kino tehnoloģijas – Aizekrānijā būs apskatāms 16mm projektors, 16mm montāžas galds, tiks izrādītas dažādas kinokameras: gan 35mm kino kameras, gan 16mm un 8mm kino kameras, arī videokameras. Īpaša vieta izstādē būs atvēlēta pasaulslavenajam Rīgā dzimušajam kino režisoram Sergejam Eizenšteinam.

Izstādes kuratore ir Zane Balčus, māksliniece Dace Džeriņa. Izstādes tapšanu finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

LKA Rīgas Kino muzejs atrodas Vecrīgā, Peitavas ielā 10 (ieeja no Mazās Peitavas ielas). Plašāka informācija par darbalaikiem, kā arī cita informācija atrodama www.kinomuzejs.lv

Informāciju sagatavoja:
Agnese Logina,
LKA Rīgas Kino muzeja kuratore,
26868729
agnese.logina@kinomuzejs.lv