Kinovēsture Kinoteātros Spēlfilma
Kadrs no filmas "Oza zemes burvis"
Kadrs no filmas "Oza zemes burvis"

Ar pirmo seansu 29. martā un režisora Viktora Fleminga filmu “Oza zemes burvis” (1939) LKA Rīgas Kino muzejs sadarbībā ar kinoteātri “Splendid Palace” aicina skatītājus uz jau astoņpadsmito kinolektorija “Tas, ko tu nedrīksti nezināt” sezonu, kas šogad ar saukli „Vienā taktī” pievērsīs uzmanību mūzikla žanram.

Šāgada pavasara lielā ekrāna sezonā LKA Rīgas Kino muzejs skatītājiem piedāvā iepazīties ar ikoniskiem, hrestomātiskiem un nozīmīgiem kinoklasikas darbiem no visas pasaules. Svinot Rīgas vecākā kinoteātra Splendid Palace simtgadi, kinolektorijs sezonu sāk ar vienu no pretrunīgākajiem un visvairāk apmeklētajiem mūzikliem kino vēsturē – 29. martā tiks demonstrēta režisora Viktora Fleminga filma Oza zemes burvis / The Wizard of Oz (1939) ar Džūdiju Gārlendu galvenajā lomā. Pirms seansa skatītājus filmas pasaulē ievadīs mūziklu aktrise Annija Putniņa.

“Mūzikls ir formāts, kurā pastāv no tradicionālā kino atšķirīgi noteikumi – žanrs pieprasa, lai skatītājs atmestu skepsi un ļautos ekrānā redzamās pasaules likumiem, kurā iespējams itin jebkas. Kaut arī pastāv uzskats, ka mūzikls ir nenopietns un frivols formāts, tā stilizācijas pakāpe ļauj gan risināt nopietnas problēmas, gan dot vārdu un vietu vēsturiski marginalizētām kopienām," tēmas izvēli skaidro LKA Rīgas Kino muzeja kuratore Dace Čaure.

Lektorija ietvaros skatītājiem tiek piedāvāta sešu filmu izlase. Otrajā seansā 19. aprīlī, kinolektorijā tiks izrādīts Aditjas Čopras mūzikls Līgava tiek drosminiekam / Dilwale Dulhaniya Le Jayenge (1995) – viens no visu laiku veiksmīgākajiem Bolivudas muzikālajiem mīlas stāstiem, kura skaņu celiņš pat kļuvis par vienu no pagājušā gadsimta 90. gadu populārākajiem mūzikas albumiem Indijā.

3. maijā programmu turpinās Latvijas kino klasika – režisora Aloiza Brenča agrīnais darbs, tūrismu popularizējošā filma Lielais dzintars (1972), kas seko jaunatnes estrādes ansambļa sarežģītajam ceļam uz dziesmu konkursu, paralēli izceļot dažādas Rīgas un Pierīgas apskates vietas.

17. maijā gaidāms filmas Zelta astoņdesmitie / Golden Eighties (1986) seanss – filmas režisore Šantala Akermane ir viena no nozīmīgākajām pagājušā Eiropas kino veidotājām, kas šo uz lielveikala fona plaukstošo pieaugšanas stāstu veidojusi mūsdienām raksturīgā toņkārtā, izdarot stilistiskas atkāpes no žanra iezīmēm.

Pavasara izskaņā, 31. maijā, skatītāji tiek aicināti noskatīties Viljama Vailera romantiski komisko mūziklu Smieklīgais skuķis / Funny Girl (1968), kurā redzama aktrises un mūziķes Barbaras Streizandes pirmā kino loma. Aktrises veikums novērtēts ar Oskara apbalvojumu, savukārt filma nemainīgi tiek uzskatīta par vienu no žanra etaloniem.

Šāgada kinolektorija noslēgumā atkal gaidāms pārsteigums – kulta filma Rokija Horora šausmu šovs / The Rocky Horror Show (1975), kura tiek uzskatīta par darbu, kas visilgāk noturējies pasaules kinoteātru repertuāros, bez pārtraukuma priecējot skatītājus jau 47 gadus. Stāsts par ārprātīgu transvestītu, kas savā pilī mēģina radīt perfekto seksa simbolu, un jaunu pāri, kas ir spiests nakti pavadīt jaunlaiku Frankenšteina pilī, ir kļuvis par kulta klasiku, filmas seansus apaudzējot ar īpašu tradīciju slāni.

Kinolektorija Vienā taktī darbus pavadīs arī zinošu lektoru ievadvārdi – mūziklu pasaulē iejusties ļaus mūziklu aktrise Annija Putniņa, RIGA IFF radošā direktore Sonora Broka, kino zinātniece Daira Āboliņa, kino pētniece Dita Stalovska, kino un teātra režisore Marta Elīna Martinsone, LKA Nacionālās Filmu skolas vadītājs Jānis Putniņš.

Kinolektoriju rīko LKA Rīgas Kino muzejs sadarbībā ar kinoteātri Splendid Palace, lektorija norisi finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Kinolektorija programma vietnē Facebook: https://www.facebook.com/KinoMuzejs/events