Kino muzeja lektorijā – Kubriks un Kaščejevs

LKA Rīgas Kino muzeja un kinoteātra “Splendid Palace” rīkotais kinolektorijs “Tas, ko tu nedrīksti nezināt” turpina pētīt neprātu ar leģendāro Stenlija Kubrika (Stanley Kubrick) filmu “Doktors Streindžlavs jeb Kā es iemācījos neuztraukties un iemīlēju atombumbu / Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb” (1964).  Pirms filmas – kvantu fiziķa, LU asociētā profesora Vjačeslava Kaščejeva lekcija. Filmas seanss – trešdien, 24. janvārī plkst. 19:00 kinoteātrī “Splendid Palace”.

20. gadsimta 50. un 60. gados pasaulē valda nokaitēta gaisotne: Aukstais karš starp ASV un Padomju Savienību norāda uz reāliem draudiem par jaunu militāro konfliktu. Doktors Streindžlavs ir filma, kas šīs pavisam īstās un pamatotās bailes pārvērš politiskā satīrā, vienlaikus dokumentējot kolektīvo neprātu, kas pārņēmis sabiedrību. Filmā atspoguļotais stāsts par ASV ģenerāli, kurš dod pavēli sākt atomuzbrukumu Padomju Savienībai, iezīmē perioda emocionālo gaisotni un atomkara riska apzināšanos. Filma sākotnēji bija paredzēta kā drāma, taču tapšanas laikā kļuva par satīru, ļaujot veidotājiem ilustrēt politiskos notikumus un gaisotni ar daudz lielāku humora devu.
Filma ir ierindota vairākos Amerikas Filmu institūta labāko filmu sarakstos. Savukārt viens no filmas vispopulārākajiem citātiem (“Kungi, jūs nevarat šeit kauties! Šī ir kara istaba!”) ierindots 64. vietā starp labākajiem amerikāņu kino citātiem.

LKA Rīgas Kino muzeja lektorijs Tas, ko tu nedrīksti nezināt kinoteātrī Splendid Palace notiek jau 13. reizi, un 2018. gada kinolektorija tēma ir “reibinošais neprāts”. Tiks izrādītas filmas, kas to apskata gan formā, gan saturā.

Lekciju cikls turpināsies 7. februārī ar Ingmara Bergmana filmu Mīklaini kā spogulī / Sasom i ne spegel (1961), lektors – kino teorētiķis Viktors Freibergs.

Nākamie seansi:
21.02. Dereka Džārmena filma Vitgenšteins / Wittgenstein (1993), režisora un teorētiķa Dāvja Sīmaņa lekcija.

07.03. Leo Karaksa filma Sliktās asinis / Mauvais sang (1986), kino kritiķes Dairas Āboliņas lekcija

Lektorija noslēdzošais seanss – 21.03., unikāla iespēja uz lielā ekrāna noskatīties neprātīgas latviešu īsfilmas no 90. gadiem, ieskaitot nu jau leģendām apvīto Roberta Vinovska un Arno Kundziņa režisēto filmu Sviests. Seansu papildinās kino režisora, teorētiķa, Nacionālās filmu skolas vadītāja Jāņa Putniņa lekcija.

Visi seansi norisināsies kinoteātrī Splendid Palace, seansu sākuma laiks – plkst. 19:00.
Biļetes uz seansiem pieejamas kinoteātra “Splendid Palace” kasē un mājaslapā.
Kinolektoriju finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Ieskats filmā Doktors Streindžlavs pieejams ŠEIT.

Plašāka informācija: www.kinomuzejs.lv, www.splendidpalace.lv

 

Kontaktiem:
Agnese Logina
LKA Rīgas Kino muzeja kuratore, projekta vadītāja
agnese.logina@kinomuzejs.lv, 26868729