Kino muzeja lektoriju noslēdz Hercogs un Kinskis

Trešdien, 16. decembrī, ar kinozinātnieces Zanes Balčus lekciju un Vernera Hercoga filmu “Agirre, Dieva dusmas” noslēdzas Rīgas Kino muzeja lektoriju cikla “Tas, ko tu nedrīksti nezināt” vienpadsmitais izlaidums, kas apskatīja izcilus vārdus Eiropas autorkino vēsturē (kinoteātrī “Splendid Palace” šajā sezonā notika sešas lekcijas).

Kinoteātris Splendid Palace un Rīgas Kino muzejs aicina uz kinolektorija cikla Tas, ko tu nedrīksti nezināt XI īpašo noslēgumu – pēdējo vakaru – 16. decembrī, kad iepazīsim vācu dzīvā klasiķa Vernera Hercoga autorību un vienu no būtiskākajām 1970. gadu filmām, kura nav zaudējusi aktualitāti arī šodien – Agirre, Dieva dusmas / Aguirre, der Zorn Gottes (1972). Pateicoties sadarbībai ar Gētes institūtu, filma tiks rādīta no 35 mm kinolentes.

Verners Hercogs ir viens no spilgtākajiem jaunā vācu kino pārstāvjiem līdzās Raineram Verneram Fasbinderam un Vimam Vendersam. Savā daiļradē vācu režisors apliecina talanta vērienu, būdams kino un operu režisors, producents, operators un ekscentrisku lomu atveidotājs uz ekrāna. Agirre, Dieva dusmas ir īpaša filma Hercoga filmogrāfijā arī tādēļ, ka aizsāk divu sarežģītu personību sadarbību – Hercoga un aktiera Klausa Kinska piecu filmu kopīgo ceļu. Hercoga personības daudzšķautņainību, filmas tapšanu un tās kontekstu pirmsseansa lekcijā apskatīs lektore – kino zinātniece Zane Balčus.

Hercogu neinteresē lokālas tēmas, mazi konflikti, nemanāmas detaļas – viņa kino un domas vēriens ir grandiozs. Režisoru saista cilvēciskās niecības absurds, nolemtība likteņa priekšā, cilvēka cīņa ar nepārvaramiem šķēršļiem, dabas spēkiem, zemapziņas dēmoniem. Hercoga radītais kino ir mītiskā izpētes lauks, kam viņš pievēršas arī savā izcilajā veikumā Agirre, Dieva dusmas. Lektore Zane Balčus ieskicē filmas nozīmību: ”Agirre, Dieva dusmas bija Vernera Hercoga pirmais starptautiskais panākums. Un tas bija īsts pārbaudījums – Hercogam likās ļoti svarīgi ar šo filmu izkļūt ārpus nacionālā kino robežām, kur kritika viņu īpaši nemīlēja, pierādīt pasaulei, bet tikpat daudz pašam sev savu kinematogrāfisko potenciālu.”

Filmas galvenais varonis ir spāņu konkistadors Lope de Agirre (Klauss Kinskis), kurš pēc Inku impērijas sabrukuma 16. gadsimta vidū dodas ekspedīcijā uz Peru atrast maģisko Eldorado – mistisko zelta pilsētu. Agirri vada kāre pēc naudas un varas, taču grūtais ceļojums Amazones džungļos viņa nevaldāmajam raksturam ir īsts pārbaudījums. Jo vairāk ceļotāji tuvojas ilgotajam mērķim, jo grūtāk Agirrem saglabāt kontroli pār notiekošo un savu saprātu. Hercoga un Kinska radītais, despotijas un apsēstības caurstrāvotais stāsts par konkistadoriem Peru džungļos un varonības neprātu, it kā dokumentējot notikumus 1560. gadā, ļauj ieskatīties vēsturiskās realitātes interpretācijā uz autentiskas dabas fona.

Īpaša ir Hercoga sadarbība ar neprātīgā skatiena īpašnieku, skandāliem apvīto aktieri Klausu Kinski, ar kuru darbs bija tikpat vētraini neirotisks, cik radošs piecās filmās, kas Kinski padarīja pasaulslavenu. Pēc Kinska nāves 1999. gadā Hercogs radīja filmu Mans mīļākais ienaidnieks. Balčus uzsver, ka “Hercogam izturēt filmas galvenās lomas atveidotāja Kinska nevaldāmo raksturu līdz filmēšanas beigām bija grūti; visu vēl sarežģītāku padarīja uzņemšanas apstākļi īstos Peru džungļos.”

Filma tiks izrādīta vācu valodā ar subtitriem franču valodā, austiņās tiks nodrošināts tulkojums latviski.
Vairāk informācijas: splendidpalace.lv un kinomuzejs.lv.

Informāciju sagatavoja
kinoteātra Splendid Palace pārstāve
Dārta Ceriņa
E-pasts: cerina.darta@gmail.com
Tālrunis: +371 29478275