LKA Rīgas Kino muzejā Rīgas svētku laikā no 17. – 19. augustam bez maksas būs pieejama plaša programma dažādu vecumu apmeklētājiem – “Lielais mēmais un Rīga: 1917.-1930. gads”. Muzejs šajās dienās būs atvērts no plkst. 11.00 – 18.00.

Šajos svētkos, Latvijas jubilejas gadā, Kino muzejs atskatīsies uz laikmetu pirms teju simts gadiem Rīgā, pievēršoties tam, kāda bija dzīve pilsētā tolaik un kāds bija tā laika kinematogrāfs. Atbildes tiks meklētas gan kinoseansos, gan grima darbnīcā un etīžu teātra priekšnesumos. Savukārt pats Kino muzejs uz trim dienām kļūs par ko citu – telpu, kas ar dažādu elementu palīdzību raisīs asociācijas par 20. gadsimta sākuma kinoteātru estētiku un atmosfēru.

Kinoseansos būs iespēja redzēt piecas dažādas programmas, kas veidotas sadarbībā ar Latvijas Nacionālā arhīva Valsts Kinofotofonodokumentu arhīvu, iekļaujot gan kinohronikas, gan aktierfilmas, gan dokumentālas filmas. Programmai izvēlētās hronikas apskata dažādus notikumus Rīgas dzīvē un Latvijas Republikā – piemēram, būs iespējams redzēt hronikas, kurās iemūžināta Rīgas ieņemšana 1917. gadā, Raiņa atgriešanās Rīgā 1920. gadā un Latvijas Saeimas atklāšana 1922. gadā, arī Latvijas valsts pirmās desmitgades jubilejas svinības un citi sižeti.

Līdz ar dokumentāliem materiāliem tiks piedāvāta viena no retajām inscenētajām filmām, kas saglabājušās no 20. gadsimta 20. gadiem: Roberta Vizbuļa (pseidonīms – Zemgalis Ņirga) veidotie Uztuptēva pēdējie piedzīvojumi Rīgā (1924), komisks stāsts par lauku vīru, kurš brauc uz pilsētu pārdot ģimenes audzētos lauku labumus, un pie reizes pilsētā izbauda izklaides, kas nav pieejamas laukos. Filma sniedz ne tikai ļoti interesantu ieskatu tā laika morāles normās, bet arī rāda pārsteidzošus kadrus no Rīgas sociālās dzīves 20. gadu sākumā, dokumentējot gan tirgošanos, gan krogu dzīvi.

Sestdien, 18. augustā, muzejā notiks grima darbnīca, kuras ietvaros apmeklētājiem būs iespēja iejusties mēmā kino zvaigžņu tēlā profesionālas kino grima mākslinieces Dzintras Bijubenas vadībā. Savukārt etīžu teātra Nerten aktieri uzvedumā Kinolentes mezgli, kas būs skatāms divas reizes, komiskā veidā iepazīstinās ar latviešu kino vēsturi un kino tapšanu. (Uzvedums ir piemērots visu vecumu apmeklētājiem.)

Programma:

17. augusts, piektdiena
11.00 – 18.00 kino programma muzeja zālē
Tiks izrādītas 5 filmu programmas, izveidotas sadarbībā ar Valsts Kinofotofonodokumentu arhīvu, – kinohronikas, dokumentālās filmas un aktierfilmas.

11.00 – 18.00 aktivitātes ģimenēm ar bērniem

18. augusts, sestdiena
11.00 – 18.00 kino programma muzeja zālē un aktivitātes ģimenēm ar bērniem
12.00 – 13.00 etīžu teātra Nerten izrāde Kinolentes mezgli (izrāde piemērota visām auditorijām, notiek latviešu valodā)
13.30 – 15.30 Grima darbnīca: iespēja profesionālas kino grima mākslinieces Dzintras Bijubenas vadībā iejusties 20. gadu kino zvaigžņu tēlā
16:00 – 17:00 etīžu teātra Nerten izrāde Kinolentes mezgli (izrāde piemērota visām auditorijām, notiek latviešu valodā)

19. augusts, svētdiena
11.00 – 18.00 kino programma muzeja zālē un aktivitātes ģimenēm ar bērniem

Paralēli svētku pasākumu programmai Kino muzejs piedāvās iespēju apmeklēt pastāvīgo ekspozīciju Aizekrānija par kino veidošanas vēsturi Latvijā.

LKA Kino muzeja adrese: Peitavas iela 10, Vecrīga, ieeja no Alksnāja ielas.

Projekts tiek īstenots ar Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta atbalstu.

Informāciju sagatavoja:
Agnese Logina, LKA Rīgas Kino muzeja kuratore,
agnese.logina@kinomuzejs.lv, 26868729