Mūsdienu kultūras forumā “Baltā nakts, kas sākas sestdienas, 9. septembra vakarā, vairāki pasākumi un norises dažādos veidos pieskaras kino kā mākslai un kultūras sastāvdaļai, dažās programmās iekļautas arī Latvijas filmas.

Jau 12 gadus pēc kārtas septembra sākumā Rīgā notiek mūsdienu kultūras un laikmetīgās mākslas forums Baltā nakts. Foruma pamatprogrammu šogad veido vairāk nekā 34 mākslas un kultūras projekti, tostarp koncerti, instalācijas un performances pilsētvidē, izstādes, multimediāli projekti, dzejas lasījumi un filmu programmas. Pamatprogrammu papildina 25 iniciatīvas projekti, kuru organizēšanā iesaistās mākslas galerijas, kafejnīcas, mākslas un kultūras studijas un citi aktīvie rīdzinieki un domu biedri.

Visos Baltās nakts pasākumos ieeja ir bez maksas un tie notiek dažādās pilsētas vietās, šogad koncentrējoties Rīgas centrā, Vecrīgā, Spīķeru kvartālā un Pārdaugavā.

Vairāki no Baltās nakts pasākumiem veltīti kinomākslai vai arī ietver programmā kinofilmu demonstrēšanu. Hronoloģiski pirmā ir kinoteātra Kino Bize (Elizabetes ielā 37-2) piedāvātā Latvijas animācijas īsfilmu programma apvienojumā ar animācijas radošo darbnīcu bērniem un tējas vakaru vecākiem – viss sākas 18:00 un turpinās līdz 21:00. Vecākiem tiek dota iespēja atpūsties mājīgās telpās un mierīgi baudīt tasi kafijas vai tējas, tikmēr bērni tiks gan izklaidēti, gan izglītoti radošajā darbnīcā, kur katrs dalībnieks var izveidot savu filmas tēlu, pievēršot uzmanību tam, cik lielu darbu nepieciešams ieguldīt, lai izveidotu vienu bērnu filmu – gan animācijas, gan leļļu vai plastilīna. Darbnīcai var pievienoties jebkurš interesents visā tās norises laikā. Savukārt pēc radošajām aktivitātēm notiks kinoseanss, kurā varēs noskatīties pēdējo gadu spilgtākās Latvijā veidotās animācijas īsfilmas. Plašāka informācija – ŠEIT.

Tajā pašā laikā, 18:00, otrā Elizabetes ielas kinoteātrī K.Suns sāksies kinofestivāla 2ANNAS piedāvājums Kaķa privātā dzīve – īpaši atlasīta, Latvijā veidotu īsfilmu programma. Seansus ievadīs režisoru Maijas Derēnas (Maya Deren) un Aleksandra Hamida (Alexandre Hamid) mēmās filmas fragments Kaķa privātā dzīve (1944), ko dzīvajā izpildījumā ieskaņos balss improvizācijas māksliniece Dana Indāne. Programmā, kas ilgs līdz trijiem naktī, iekļautas latviešu režisoru un kinoprofesiju studentu jaunākās īsfilmas. Pēc katra seansa skatītājiem būs iespēja balsot par interesantāko filmu. Detalizēta programma ŠEIT.

Savukārt Pārdaugavā tajā pašā laikā pie Latvijas Nacionālās bibliotēkas (Mūkusalas ielā 3) 18:00 sāksies viesu ierašanās uz kompleksu pasākumu Brīvības vēstneši – skeiteru paraugdemonstrējumi jaunatklātajā LNB skeitošanas vietā Light session, fotoizstādes atklāšana un dokumentālās filmas Brīvības vēstneši pirmizrāde LNB Ziedoņa zālē. Fotoizstāde un filma ir rezultāts VKKF atbalstītam projektam, kurā skeitborda entuziasti sadarbībā ar jaunajiem māksliniekiem rīkoja pasākumus katrā no Latvijas reģioniem (Kurzemē, Vidzemē, Latgalē un Zemgalē) un Rīgā, iepazīstinot vietējos iedzīvotājus ar skeitborda kultūru un iesaistot viņus dažādās radošās aktivitātēs. Šo braucienu laikā jaunieši un talantīgi jaunie reģionu mākslinieki radīja arī 20 mākslas darbus uz skeitborda klājiem, viss notiekošais tika filmēts un fotografēts. Detalizēta programma – ŠEIT.

Pulksten 19:30 kafejnīcā Taka Miera ielā 10 sākas vakars Melns humors, melnbalts kino, baltas putas – melnā humora stand-up izrāde un līdz ar tumsas iestāšanos (ap 22:00) – melnbaltā kino vakars klaviermūzikas improvizāciju pavadījumā. Vairāk informācijas – ŠEIT.

20:00 sākas otrs kinofestivāla 2Annas pasākums – 2Annas dejo, tas notiek līdz trijiem naktī Darbnīcā vai tā sauktajā Piena kvartālā Aristīda Briāna ielā 9. Vakaru ievadīs kinozinātnieka Viktora Freiberga lekcija un saruna Deja, kamera, kino, kurai pievienosies horeogrāfe Sintija Siliņa un klausītāji. Turpinājumā apmeklētājiem tiks piedāvāta Nīderlandes filmu festivāla Cinedans filmu izlase un festivāla 2Annas kuratoru veidotā programma – īsfilmu izlase par deju un tās attīstību kino. Noslēgumā VJ Lindas Konones performance Ekrāna deja kopā ar mūziķi Bastard GYZUS un grupu Vairāk kauna nav. Detalizēta informācija – ŠEIT.

Vēl divi Baltās nakts kinopasākumi sākas 21:00 – Spīķeru pagalmā (Maskavas ielā 6) kinoprojekta Spektrs organizētā brīvdabas kino programma piedāvā vispirms stundu garu animācijas programmu bērniem (studijas Dauka filmu cikla Fantadroms sērijas, 1984-1995) un pēc tam no 22:15 – absurda komēdiju dubultseansu, kas apvieno divas līdz 16 gadu vecumam neieteiktas filmas – Mans draugs – nenopietns līķis / Swiss Army Man (2016, ASV) un pašmāju režisora Ivara Tontegodes Sēņotāji (2013). Filmu anotācijas – ŠEIT.

Savukārt kinoteātra Splendid Palace pagrabstāvā, kino-kafejnīcā Film Noir 21:00 sākas lekcija un performanču filmu vakars, kas veltīts franču māksliniekam Īvam Kleinam (1928-1962), vienam no ievērojamiem postmodernisma autoriem pēckara Eiropā. Sarunu par mākslinieka dzīvesgājumu un darbiem vadīs mākslas zinātniece Inese Baranovska, atmiņās par sadarbību ar mākslinieku dalīsies slavenu Kleina darbu modele Elena Palumbo. Pēc sarunas būs iespēja skatīties Kleina performanču video un dokumentālus sižetus par mākslinieku, kurš kultūras pasaulē pazīstams ar zilās krāsas izmantošanu, savdabīgiem mākslas eksperimentiem un darbību performances žanrā. Vairāk par programmu – ŠEIT.

Baltā nakts šogad norit svinību zīmē – ir pagājuši 15 gadi kopš pašas pirmās Baltās nakts jeb Nuit Blanche Parīzē, kur dzima šī foruma ideja. Nu jau Balto nakti vai līdzvērtīgus pasākumus organizē arī Amsterdama, Bukareste, Portu un Valeta, Toronto, Tokija, Monreāla un citas pilsētas. Baltā nakts Rīgā ir daļa no starptautiska projekta Eiropas Baltās naktis, ko aizsākušas piecas Eiropas galvaspilsētas – Brisele, Madride, Parīze, Rīga un Roma. Rīgā forumu organizē Rīgas dome, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Kultūras pārvalde sadarbībā ar aktīvākajām Latvijas kultūras organizācijām, iesaistot Latvijas un ārvalstu māksliniekus.

Visa Baltās nakts pasākumu programma – ŠEIT.