Sagaidot Valsts svētkus, notiks režisoru Zigurda Vidiņa, Daiņa Kļavas, Ivara Zviedra un Ineses Kļavas, Mārtiņa Grauda, Dāvja Kaņepes jauno dokumentālo īsfilmu pirmizrādes – LTV izsludinātā konkursa „Latvijas kods. Latvijai 95. Latvija šodien” uzvarētāju darbi, kas tapuši kā māksliniecisks mūsdienu Latvijas portretējums un veltījums mūsu valsts 95. gadadienā. Filmu pirmizrādes uz lielā ekrāna – sestdien, 16. novembrī kinoteātrī „Splendid Palace” divos seansos – plkst. 16.00 un 18:00, Lielajā zālē.

Filmu cikla pirmizrāžu virteni plkst. 16:00 atklās režisora Daiņa Kļavas filma „Mitrais”, kura tapusi VFS Films paspārnē un portretēvienu no pirmajiem Latvijas profesionālajiem dabas inspektoriem – Māri Mitrevicu, kurš savu darba mūžu veltījis Gaujas Nacionālajam parkam. Viņa dzīves gājums ir piesātināts „latvieša stāsts” – bēgļa gaitas kara laikā Vācijā, mežsaimnieka studijas Latvijā, plostnieka aroda apgūšana tieši pirms tā likvidēšanas, dabas sargāšana un cīņa ar Padomju nomenklatūras plāniem. „Tā kā latvietis ir cieši saistīts ar dabu, stāsts par dabas aizsargātāju Māri Mitrevicu ir arī vēstījums par Latviju kopumā. Viņš ar savu entuziasmu un spēju nosargāt daudzas Latvijas skaistākās vietas ir piemērs cilvēka gribasspēkam un mērķtiecībai,” komentē režisors Dainis Kļava. Pirms filmas tikšanās ar filmas galveno varoni – Māri Mitrevicu un filmas veidotājiem

Seansu turpināsrežisora un producenta Zigurda Vidiņa dokumentālā filma „Mēstepatās” (Studija 2) Filma ieskicē politisko situāciju okupētajā Latvijā pirms 37 gadiem, kad Imants Ziedonis izveidoja domu biedru grupu ’’Dižkoku atbrīvotāji’’ – DAGi. Tālaika kino materiālos un fotogrāfijās ir iespēja redzēt Imantu Ziedoni un DAGu dalībniekus – Māru Zālīti, Annu Žīguri, Rozi Stiebru, Andri Buiķi, Vitoldu Kucinu un citus. Tagad viņi ar šodienas pieredzi vērtē laiku, kad sapnis par Latvijas valsti likās nereāli tāls. „Mēstepatās” atgādina jaunajai paaudzei, ka jebkuros apstākļos ir iespējams darīt pozitīvus darbus savas nācijas un valsts nākotnes vārdā. Filmas orģinālmūzikas komponists ir Mārtiņš Brauns.  

Savukārt, seansa noslēgumā demonstrēs jaunā režisora Dāvja Kaņepes filmu „Vadātājs” (Mistrus Media). Filmas veidotāji devās ceļojumā pa Latviju, lai ieskatītos acīs latviešu vadātājam – gan tam, kas mājo pašā cilvēkā, gan mūsdienu Latvijas sociālajos procesos. „Latvieši esot viena no māņticīgākajām tautām Eiropas Savienībā. Radās ideja izveidot filmu, kas, meklējot vadātāju, pati pārņem savā varā skatītāju un liek aizdomāties par važām viņā pašā,” skaidro filmas režisors Dāvis Kaņepe. Veidojot filmu vairāku tūkstošu kilometru garā ceļojumā pa Latviju, režisors aizdomājies arī par savu „vadātāju” un uzskata, ka daudzos aspektos Latvija 95. gadskārtas priekšvakarā ir apmaldījusies un tai ir savi vadātāji.

Seansu plkst. 18:00 atklās godalgoto režisoru Ivara Zviedra un Ineses Kļavas („Dokumentālists”) jaunākā dokumentālā īsfilma „Štābs Ipiķi” (Anša Epnera studija AVE) par bērniem un pieaugušajiem Latvijas tālākajā apdzīvotajā punktā pie Igaunijas robežas – Ipiķos. Filmas veidotāji poētiski atspoguļo pilsētas un lauku bērnu attiecības, liekot aizdomāties, kā viņu dzīves „trajektorijas” ietekmējusi vieta. „Godīgi sakot, biju pārsteigts, cik liela atšķirība mūsdienās ir starp lauku un pilsētas bērniem. Zināju, ka atšķirības ir, bet nezināju, ka tik lielas,” pirms filmas pirmizrādes uzsver viens no tās režisoriem Ivars Zviedris. Īpaši filmai tapis “Ipiķu reps”, ko darinājis dzejnieks Kārlis Vērdiņš sadarbībā ar Jāni Ķirsi no “Framest” Mikus Abaroniņa izpildījumā. Iecerēts, ka uz filmas pirmizrādi Rīgā ieradīsies arī filmas galvenie varoņi – Ipiķu bērni, kuri Ipiķu jaunradīto himnu izpildīs uz skatuves.

Režisora Mārtiņa Grauda filma „Gauja. Divreiz vienā upē” (SKUBA films), kas tiks demonstrēta kā pēdējā šajā ciklā, dokumentēs Latvijas mūsdienu realitāti Gaujas krastos, atsaucoties uz vienu no pirmajām latviešu skaņu dokumentālajām filmām „Gauja” (1934). „Ar filmas producentiem Sandiju Semjonovu un Gundaru Rēderu, kā arī redaktoru Ati Klimoviču tvērām notikumus un nejaušības Gaujas krastos teju pēc 80 gadiem. Fiksējām gan notikumus, gan cilvēku pārdomas par šo upi, dokumentāli poētiskā stilā fiksējot Latvijas realitāti,” filmas veidošanas procesu apraksta režisors Mārtiņš Grauds.

Pirms visu filmu seansiem paredzētas tikšanās ar filmas autoriem un galvenajiem varoņiem.

Filmu cikls „Latvijas kods. Latvijai 95. Latvija šodien” ir tapis pēc LTV iniciatīvas, sadarbībā ar Nacionālo Kino centru un Valsts Kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu. Atbalstītas filmas svētku nedēļā tiks demonstrētas LTV ēterā.