Septembra pirmajā nedēļā (2.-6.09) notiks Nacionālā Kino centra organizētais 19. Baltijas jūras dokumentālo filmu forums – starptautisks pasākums kino profesionāļiem un skatītājiem. Tā ietvaros kino cienītājiem jau desmito gadu būs iespēja noskatīties pēdējo gadu atzītākās pasaules dokumentālās filmas – programma „BŪT vai BŪT” tiks demonstrēta Rīgā, kinoteātrī „K.Suns”, kā arī citviet Latvijā – Cēsīs, Jēkabpilī, Liepājā, Rēzeknē, Rojā, Valmierā un Ventspilī.

Nacionālais Kino centrs dāvā iespēju visiem skolēniem, studentiem, pensionāriem un kino profesionāļiem, uzrādot apliecību, apmeklēt foruma filmu programmu bez maksas, 30 minūtes pirms filmas seansa izņemot vai reģistrējot brīvbiļeti kinoteātru kasēs! Pārējiem interesentiem – biļetes cena Rīgā 3 EUR, Cēsīs (Vidzemes koncertzālē “Cēsis”), Jēkabpilī (“Jēkabpils Tautas namā”, Valmierā (kinoteātrī “Gaisma”) 2 EUR, Ventspilī (t/n “Jūras vārti”) 1,40 EUR, Rēzeknē (Latgales vēstniecībā “Gors”) un Rojā (Rojas kultūras namā) 1 EUR, Liepājā (“Ideju bodē”) bez maksas.

No 26. augusta sākas biļešu iepriekšpārdošana un brīvbiļešu reģistrācija kinoteātra “K.Suns” kasē Rīgā, Elizabetes ielā 83/85. Ņemot vērā lielo skatītāju interesi, dokumentālo filmu cienītāji aicināti jau pirms foruma sākuma iegādāties biļetes vai izņemt un reģistrēt brīvbiļetes, apmeklējot “K.Suns” kasi no 26. augusta līdz 1. septembrim – katru dienu no plkst. 16.00 līdz plkst. 20.30! Reģionos biļetes un brīvbiļetes būs pieejamas foruma seansu demonstrēšanas vietās sākot ar 28. augustu.

Deviņu filmu izlasē iekļauta austriešu režisora Hūberta Zaupera Eiropas Kinoakadēmijas balvai nominētā filma Kā draugi atnākam (We Come as Friends), kas nesaudzīgi atklāj šī brīža lielvaru cīņu par ietekmi Āfrikā. Trillera spriedzes atmosfērā filma Krievu dzenis (The Russian Woodpecker) un režisors Čeds Garsija pēta līdz šim nedzirdētu teoriju par Černobiļas AES katastrofas iemesliem. Sīrijas mīlasstāsts (A Syrian Love Story) ir skaudri aizkustinošs divu politisko bēgļu ģimenes tuvplāns, ko piecu gadu garumā veidojis Šons Makalisters. Redakcijas aizkulises (The News Room: Off The Record, rež. Mikala Kroga) veltītas mediju atbildības un informatīvās vides transformācijas jautājumiem, bet Mīlestības ceļamaize (All of Me / Llévate mis amores, rež. Arturo Gonzaless Vijasenjors) seko kāda neliela Meksikas ciema sieviešu iniciatīvai nesavtīgi ēdināt ekonomiskos bēgļus, kas izmisuma dzīti ceļo uz ASV. Vienlīdz iedvesmojošs ir sirsnīgais stāsts par pensionāriem – Ginesa rekordu grāmatā iekļauto hiphopa grupu (Hiphoperācija (Hip Hop-eration), rež. Brins Evanss) un filma par harizmātisko Brendu un viņas atbalstu sievietēm, kas cietušas no seksuālās vardarbības un prostitūcijas (Sapņu ķērāja (Dreamcatcher), rež. Kima Londžinoto). Apbrīnas vērta ir arī maskavietes Jūlijas dzīve, kas aizsākusies izgāztuvē un radikāli mainījusies, pateicoties godalgotās režisores Hannas Polakas pūlēm (Nāks labāki laiki (Something Better to Come)). Toties detektīvfilmas cienīgu izklaidi sagādās Čaks Noriss pret komunismu (Chuck Norris vs Communism, rež. Ilinka Kelugerjanu), atgādinot skatītājiem par laikiem, kad cenzūras žņaugtā Austrumeiropa iepazinās ar nelegālajām videofilmām.

Seansu plāns šeit.

Filmas tiks demonstrētas oriģinālvalodā, ar subtitriem angļu valodā, nodrošinot tulkojumu arī latviski.

Forumu organizē Nacionālais Kino centrs sadarbībā ar Radošā Eiropa Media biroju un European Documentary Network

Foruma atbalstītāji un sadarbības partneri Radošā Eiropa Media programma, LR Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas Dome, DELFI, Satori, Radio Naba

Informācija www.nkc.gov.lv, www.balticseadocs.lv, Facebook/Twitter – BalticSeaDocs